Reklama

Reklama

31 dni urlopu zamiast 26. To sposób na kryzys?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Fot. Pixabay

31 dni urlopu zamiast 26. To sposób na kryzys? - Zdjęcie główne

foto Fot. Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Związkowcy chcą wydłużenia urlopu do 31 dni. Argumentują, że w Polsce pracuje się więcej, niż w Europie Zachodniej. Co na to pracodawcy? Na razie są zdecydowanie przeciw takim pomysłom.

Reklama

Trzeba przyznać, że czas na dywagacje na powyższy temat nie jest zbyt dobry, bo zmagamy się ze skutkami pandemii. Portal puls.hr.pl cytuje Roberta Lisickiego z Konfederacji Lewiatan, który uważa, że - zgodnie z przepisami - koszty urlopu wypoczynkowego nakładane są na pracodawcę, a zmiany obecnie obowiązujących przepisów wymagałyby dodatkowych nakładów.

Trwają prace nad stworzeniem nowej umowy społecznej w ramach Rady Dialogu Społecznego. Debatują nad tym przedstawiciele strony rządowej, społecznej i pracodawców. Jak związki zawodowe argumentują pomysł wydłużenia urlopu wypoczynkowego do 31 dni? Tym, że Polacy spędzają w pracy znacznie więcej czasu niż osoby w Europie Zachodniej. 

Chodzi więc m.in. o wyrónywanie różnic z krajami lepiej sytuowanymi. Ale zdecydowanie inny punkt widzenia mają pracodawcy. Na puls.hr.pl Robert Lisicki wyznał, że nie jest to czas na tego typu rozwiązania. 

W naszym kraju długość urlopu to 20 lub 26 dni, w zależności od stażu pracy.

Pomysł aż 31 dni urlopu oznacza, że wolny byłby miesiąc i tydzień w każdym roku kalendarzowym. Jak to wygląda w Europie? Mniej urlopu mają na Łotwie, Litwie, w Bułgarii czy we Włoszech – 20  dla wszystkich pracowników. Z kolei najdłużej, bo aż 30 dni urlopu, mają Węgrzy, Chorwaci, Holendrzy i Niemcy.

Polscy pracodawcy uważają, że plasujemy się w środku stawki, więc wypadamy całkiem dobrze, zmiany nie są uzasadnione. W 2021 r. przypadają 252 dni robocze i 113 dni wolnych, w tym 13 świąt.

Pracodawcy wskazują, że wydłużenie okresu urlopowego oznacza, że przedsiębiorcy nie będą w stanie finansowo sprostać obowiązkom, a przecież wszystkim zależy na odbudowaniu rynku i ochronie miejsc pracy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy