Pion kryminalny policji odgrywa kluczową rolę w wykrywaniu, zapobieganiu i ściganiu przestępców różnego rodzaju. Skuteczność ich działań to także gwarancja poczucia bezpieczeństwa obywateli.
- Wykrywanie przestępstw przez Policję to skomplikowany proces, który wymaga nieustannego dostosowywania się do zmieniających się warunków. Współczesna Policja musi być nie tylko reaktywna, ale i proaktywna, przewidując działania przestępców, by móc skuteczniej chronić społeczeństwo - pisze zespół prasowy KWP w Radomiu.
Na początku każdego roku Wojewódzka Komenda Policji w Radomiu udostępnia statystyki przestępczości za rok ubiegły. Dzięki tym informacjom dowiadujemy się m.in. jakich przestępstw popełniono w województwie najwięcej czy też na jakim poziomie utrzymuje się wykrywalność sprawców.
Statystyki przestępczości na Mazowszu w 2024 r.
Liczba wszystkich stwierdzonych na terenie garnizonu mazowieckiego przestępstw kryminalnych wyniosła 20 tys. 155. W efekcie zatrzymano 9665 podejrzanych. Wykrywalność sięgnęła 71,1%. Dla porównania, w całym kraju liczba przestępstw wyniosła 440 269 tys., a wykrywalność była równa 67,3%.We wszystkich prowadzonych sprawach na terenie garnizonu mazowieckiego w roku 2024 zabezpieczono u podejrzanych mienie o łącznej wartości 72 445 648 zł. Ponadto, mazowieccy funkcjonariusze zabezpieczyli również rekordową liczbę narkotyków - 2 tony i 825 kg.
Jednym z najczęściej popełnianych przestępstw były kradzieże z włamaniem. W 2024 r. stwierdzono ich 2670. Zatrzymano 425 podejrzanych, w tym 112 na tzw. "gorącym uczynku". Wykrywalność wyniosła 58,1%.
- Stwierdzono również 160 rozbojów i kradzieży rozbójniczych. Zatrzymano do tych spraw 169 podejrzanych, 68 osób zostało aresztowanych, a 59 osób zostało zatrzymanych na gorącym uczynku - przekazuje rzecznik KWP w Radomiu.
Tutaj wykrywalność przestępstw była wyższa i sięgnęła 90%.
W garnizonie mazowieckim odnotowano także 78 przestępstw zgwałcenia. Więcej, bo aż 96 przestępstw odnotowano zaś z art. 200 KK (obcowanie płciowe lub dopuszczenie się innej czynności seksualnej wobec osoby małoletniej poniżej 15 r.ż). W zakresie posiadania, rozpowszechniania lub produkcji pornografii dziecięcej zanotowano 31 przestępstw.
W ubiegłym roku na Mazowszu doszło również do 38 zabójstw. Wykrywalność najcięższej zbrodni była najwyższa i wyniosła 100%.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.