Co powoduje spadek jakości snu?
Procesy regeneracyjne, które zachodzą nocą, zmniejszają ryzyko rozwoju chorób nowotworowych. Układ immunologiczny pracuje wydajnie podczas snu, usuwając nie tylko patogeny, ale także zmienione komórki. Niestety, jakość wypoczynku często pozostawia sporo do życzenia. W jaki sposób zioła adaptogenne poprawiają regenerację?
Spadek jakości snu obserwuje się we wszystkich krajach zachodnich, w tym również w Polsce. Przyczyny obejmują:
- stres;
- korzystanie z urządzeń elektronicznych emitujących światło niebieskie;
- nieprawidłową dietę;
- niewielką aktywność fizyczną;
- nieodpowiednie wyposażenie sypialni (materac, pościel).
Specjaliści rekomendują, aby wieczorem zastąpić tablet papierową książką, ponieważ światło niebieskie zaburza syntezę melatoniny. Lektura wspomaga wyciszenie i tym samym ułatwia zasypianie.
Jak zredukować napięcie nerwowe i wspomóc zdrowy sen?
Choć stres ciężko wyeliminować, to można go zredukować. Wysoki poziom kortyzolu w dłuższej perspektywie nie służy organizmowi. Zakłóca procesy, które zachodzą w ustroju. Osłabia pamięć, wywołuje ogólne rozdrażnienie i utrudnia zasypianie. Napięcie nerwowe obniżają:
- techniki mindfulness;
- działania zmierzające do wzrostu elastyczności psychologicznej;
- sesje psychoterapeutyczne, w sposób szczególny rekomenduje się nurt poznawczo-behawioralny, który ma charakter krótkoterminowy;
- ćwiczenia fizyczne;
- zdrowe i zbilansowane posiłki;
- adaptogeny.
Zioła adaptogenne – co o nich wiadomo?
Adaptogeny to zioła, które w latach 40. ubiegłego wieku zostały odkryte przez botaników. Lokalne społeczności od wieków sięgały po nie, aby wspomóc swoje zdrowie i samopoczucie. Nie znały ich mechanizmów działania, naukowcy opisali je dopiero kilkadziesiąt lat temu. Zioła adaptogenne wciąż poddawane są licznym badaniom, ponieważ wiele z nich daje obiecujące wyniki, które wymagają pogłębionej analizy. Wykorzystuje się je wspomagająco w profilaktyce chorób otępiennych, depresji, stanów lękowych, nowotworów i zaburzeń hormonalnych. Na czym polega ich fenomen?
Co cechuje adaptogeny?
Botanicy, którzy poszukiwali substancji podnoszących wydajność robotników, zauważyli, że kilkanaście gatunków roślin wykazuje unikatowe właściwości. Ich suplementacja sprawia, że zwiększeniu ulega tolerancja na stresory, czyli czynniki zaburzające stan wewnętrznej równowagi. Jednocześnie wspomniane zioła przywracają homeostazę w ustroju, przez co układ hormonalny, nerwowy i odpornościowy funkcjonuje prawidłowo. Adaptogeny stały się bardzo popularne, podawano je nawet sportowcom przygotowującym się do olimpiady, gdyż są nietoksyczne. Nie odurzają i nie wykazują właściwości uzależniających.
Które adaptogeny ułatwiają zasypianie?
Choć wszystkie adaptogeny pomagają zredukować stres, to poszczególne gatunki roślin różnią się właściwościami. Niektóre dodają energii witalnej, podczas gdy inne wyciszają. Osoby, które skarżą się na zaburzenia snu, powinny zwrócić uwagę na te drugie. Ashwagandha należy do ziół adaptogennych, które wspomagają regenerujący wypoczynek. Co warto o niej wiedzieć?
Ashwagandha – naturalny sposób na zdrowy sen i regenerujący wypoczynek
Ashwagandha, inaczej witania ospała, stanowi jedno z kluczowych ziół, z których korzysta medycyna ajurwedyjska. Cenne substancje, które przywracają stan równowagi emocjonalnej, znajdują się w korzeniu. Wspomniany adaptogen występuje m.in. w Indiach, Bangladeszu, Nepalu i Iranie.
Suplementację ashwagandhy zaleca się w stanach napięcia nerwowego, którym często towarzyszy bezsenność lub pogorszenie jakości nocnego wypoczynku. Osoby, które odpływają w objęcia Morfeusza na 2-3 godziny lub często się wybudzają, zmagają się ze spadkiem nastroju i koncentracji. Ashwagandha normalizuje stężenie kortyzolu. Hormon stresu ma za zadanie skoncentrować siły organizmu na działaniach, które zwiększają szanse na przetrwanie. Wyostrza zmysły i nieprzyjemnie pobudza, przez co utrudnia zasypianie. Witania ospała wycisza i tonizuje, jednocześnie zmniejszając poziom kortyzolu. Ponadto ashwagandha reguluje stężenie neuroprzekaźników, dlatego wspomaga poprawę nastroju i przeciwdziała depresji.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.