reklama

Zacznij dobrze! Inicjatywy dla dzieci w pieczy zastępczej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Zacznij dobrze! Inicjatywy dla dzieci w pieczy zastępczej - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościSystem pieczy zastępczej w Polsce dotykają zmiany. Całkiem niedawno ustawowo zdezaktualizowano będące w powszechnym użyciu nazewnictwo, zastępując domy dziecka «placówkami opiekuńczo-wychowawczymi». Niezależnie od intencji legislatury, wychowankowie w pieczy zastępczej wciąż potrzebują wsparcia. Uzyskują je między innymi od Fundacji Dobrych Inicjatyw!

Między Odrą a Bugiem istnieje szereg organizacji pozarządowych świadczących usługi pomocowe na rzecz dzieci w instytucjonalnej pieczy zastępczej. Tzw. domy dziecka pomoc otrzymują czasem nawet od małych społeczności w ramach lokalnej współpracy; nie brakuje też osób wspierających konkretnych wychowanków za pomocą narzędzi wypracowanych przez 3. sektor wespół z instytucjami publicznymi. Wciąż jednak brakuje organizacji rzeczniczej, która zespoli interes zbiorowy placówek opiekuńczo-wychowawczych, czy (szerzej) wszystkich dzieci wychowujących się w warunkach pieczy zastępczej. Takiej roli podejmuje się Fundacja Dobrych Inicjatyw.

Zmienić system do roku 2030

Jakie zadanie mamy do wykonania jako społeczeństwo? Dokonać kompleksowej zmiany: infrastrukturalnej, merytorycznej, technologicznej i organizacyjnej - by doprowadzić do tego, że system instytucjonalnej pieczy zastępczej w Polsce dorośnie do standardów znanych z krajów Europy Zachodniej. Chodzi między innymi o to, by dostarczyć odpowiednie opcje edukacyjne oraz terapeutyczne. Można zapytać: odpowiednie czyli jakie? Fundacja dla dzieci na horyzoncie zawsze widzi równe szanse - do tego zresztą odnosi się główne hasło FDI: «zacznij dobrze!».

Dobrze zaczyna ten, kto ma możliwość funkcjonowania (czy nawet konkurowania) ze swoimi równieśnikami na podobnych zasadach. Wychowankowie placówek opiekuńczo-wychowawczych siłą rzeczy zaczynają ze specyficznych pozycji startowych, bo zostali zawiedzeni już na podstawowym poziomie istnienia w społeczeństwie - we własnej rodzinie. Dlatego nadrobienie w wielu obszarach wymaga szczególnych nakładów i bardzo wiele pracy, zarówno po stronie organizacji wspierających, jak i samych beneficjentów.

Dostarczyć narzędzia do samodzielności

Najważniejszym weryfikatorem pracy społecznej i wolontariackiej na rzecz dzieci oraz młodzieży w pieczy zastępczej jest uzyskanie przez nie pełnej samodzielności. Po ukończeniu 18 roku życia i opuszczeniu placówki wielu wychowanków pozostaje zagubionych. Dostają jednorazowy przelew finansowy, który może łatwo uderzyć do głowy - szczególnie wobec braku doradztwa i wsparcia emocjonalnego. Jak to zrobić, by utrzymali samosterowność w dorosłym życiu? Statystyki są przygnębiające, bo znaczny procent dorosłych wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych wraca do środowisk dysfunkcyjnych. Ale Fundacja Dobrych Inicjatyw postawiła sobie za cel strategiczny ambitne dążenie do tego, by znaleźć wyjście z tej sytuacji. Obecnie trwają poszukiwania. Nawigacja w tej sytuacji będzie oparta między innymi na przełomowym raporcie dotyczącym usamodzielnionych osób z doświadczeniem pieczy zastępczej. Po zebraniu danych i zbadaniu potrzeb, będzie można realnie wpłynąć na lepszą przyszłość - także za pomocą dobrego prawa i opieki publicznej państwa.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy