reklama

Umiejętności radzenia sobie z depresją u dzieci

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Umiejętności radzenia sobie z depresją u dzieci - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościIstnieje wiele umiejętności radzenia sobie z lękiem, które mogą przynieść szybką ulgę, albo poprzez odwrócenie uwagi dziecka od zmartwień, albo poprzez pomoc w zrelaksowaniu ciała. Jak radzić sobie z depresją u dzieci ?

Zaplanuj pozytywne zajęcia

Wiele osób zakłada, że depresja jest spowodowana negatywnym wydarzeniem w życiu: w przypadku dzieci może to być przeprowadzka, rozwód lub doświadczenie bycia zastraszanym. Trudne sytuacje życiowe mogą wywołać depresję, ale naukowcy odkryli, że brak pozytywnych doświadczeń również może prowadzić do obniżenia nastroju. Możesz pomóc dziecku, zachęcając je do aktywności, które są społeczne, zabawne lub dają poczucie spełnienia. Terapeuci nazywają tę technikę aktywacją behawioralną i jest ona stosowana w leczeniu depresji zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Oto kilka pozytywnych i satysfakcjonujących zajęć, które warto rozważyć: wspólne przygotowywanie posiłku lub przekąski, spróbowanie zajęć plastycznych lub innych zajęć związanych z zainteresowaniami dziecka, zmiana aranżacji sypialni dziecka, wieczór filmowy z przyjacielem.

Odpowiadaj na negatywne myśli

Dzieci z depresją mają skłonność do ruminacji, czyli rozpamiętywania negatywnych myśli, co sprawia, że ich smutne uczucia stają się jeszcze bardziej intensywne. Depresja często wyolbrzymia nasze myślenie, sprawiając, że myśli są zbyt negatywne, by mogły być prawdziwe. Dzieci mogą przerwać cykl ruminacji poprzez zauważenie tych nadmiernie negatywnych myśli, zakwestionowanie ich i wymyślenie bardziej pomocnej i realistycznej alternatywy. Możesz pomóc dziecku przyłapać się na tym, że myśli o czymś, co jest zbyt negatywne, by mogło być prawdziwe, i zachęcić je do zadawania sobie pytań, takich jak: Czy mam jakiś dowód, że to prawda? Co bym powiedział przyjacielowi, który ma takie myśli? Czy można na to spojrzeć w inny sposób? Więcej na medicot.pl

Więcej słońca

Wspinanie się na drzewa i zabawy na świeżym powietrzu pomagają dzieciom z depresją.
Wiele osób zauważa, że ich depresja nasila się zimą, kiedy jest mniejszy dostęp do światła słonecznego. Sezonowe zaburzenie afektywne, forma depresji, która często zaczyna się jesienią i kończy wiosną, może wystąpić zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Istnieje teoria, że światło słoneczne może pobudzać organizm do produkcji serotoniny, substancji chemicznej, która wpływa na wiele procesów w organizmie, w tym na sen, trawienie i nastrój.

Ćwicz higienę snu

Terapeuci lubią powtarzać, że sen, ćwiczenia i odżywianie są ważne w leczeniu i zapobieganiu depresji. Jeśli Twoje dziecko czuje się przygnębione, warto zwrócić uwagę na wszystkie trzy elementy. Często dzieci te nie śpią do późna, mają trudności z zasypianiem i w rezultacie ich cykl snu zaczyna się i kończy później niż zwykle. Dzieci te często muszą funkcjonować w szkole, mając bardzo mało godzin snu, albo śpią cały dzień i tracą czas, który mogłyby spędzić z przyjaciółmi. Oto kilka rzeczy, które warto rozważyć:

Zaprzestań używania jakichkolwiek urządzeń elektronicznych (telefonów, komputerów, telewizji) na co najmniej 30 minut do godziny przed snem. Zakończ spożywanie napojów gazowanych lub innych napojów zawierających kofeinę na 4-6 godzin przed snem.

Jeśli dziecko ma trudności z zasypianiem, zachęć je do poczytania książki lub spróbowania innego spokojnego zajęcia przez kilka minut.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy