reklama

Targi staroci w Warszawie – na co zwrócić uwagę, poszukując najlepszych okazów? Oszacowanie daty to nie wszystko!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Targi staroci w Warszawie – na co zwrócić uwagę, poszukując najlepszych okazów? Oszacowanie daty to nie wszystko! - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościZnalezienie wartościowego antyku nie jest takie proste. Chociaż przedmiot może się prezentować dobrze, nie zawsze będzie wart swojej ceny. W tym artykule podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę odwiedzając targ staroci w Warszawie – można tam znaleźć prawdziwe perełki!

Jak szukać wartościowych antyków?

Podczas poszukiwania antyków warto zastanowić się, co nam się podoba – meble, ceramika, dodatki do wnętrza, a może biżuteria? Znacznie łatwiej odnaleźć się na rynku antyków, jeśli wybierzemy są jakąś konkretną dziedzinę. Warto także dbać o nieustanne poszerzanie wiedzy na temat interesującej nas epoki, pomoże to w wyszukiwaniu prawdziwych perełek.

Warto też znaleźć wiarygodnego i uczciwego sprzedawcę. W tej branży można trafić na nieuczciwe osoby, dlatego trzeba być ostrożnym. Miejscem, które od lat odwiedzają poszukiwacze perełek ze świata antyków, jest Giełda Bronisze w Warszawie.

Jest to wydarzenie cykliczne, które odbywa się od lat. Na targu staroci w Warszawie koordynowanym przez Antyki Bronisze swoje przedmioty wystawiają zweryfikowani sprzedawcy, który mają podpisaną umowę z organizatorem.

Na co zwrócić uwagę podczas poszukiwania antyków?

Autentyczność

Autentyczność antyku ma kluczowy wpływ na jego wartość. Podczas oceniania przedmiotu powinno się zwrócić uwagę przede wszystkim na oznaczenie producenta, które może mieć formę symbolu graficznego lub podpisu umiejscowionego na odwrocie okazu.

Znaki towarowe nie pojawiają się na wszystkich autentycznych przedmiotach, ale najczęściej znajdziemy je na ceramice, sztućcach i meblach. Warto dodać, że takie oznaczenia można podrobić – dlatego dobrym rozwiązaniem jest wystawiony przy zakupie certyfikat autentyczności.

Unikatowość

Unikatowość okazu wiąże się z liczbą podobnych przedmiotów dostępnych na rynku – im mniej ich powstało, tym wartość produktu jest większa. Jednak unikalność przedmiotu jest także związana z jego pochodzeniem.

Okazy, z którymi wiąże się jakaś historia, np. należały do znanej osoby, mogą być warte jeszcze więcej! Przykładem mogą być tiary należący do francuskiej cesarzowej Józefiny, które zostały sprzedane za 762 tys. dolarów. Unikatowość trudno ocenić, warto w tym celu przeglądać katalogi antyków, ale o wycenę można też poprosić antykwariusza.

Stan

Kolejnym czynnikiem mającym decydujący wpływ na wartość okazu jest stan, w jakim się znajduje. Chociaż każdy antyk powinien mieć widoczne subtelne ślady użytkowania, które potwierdzają, że nie jest to współczesna podróbka, nie może być zniszczony.

Warto dodać, że wszelkie naprawy i prace renowacyjne powinny być przez sprzedawcę ujawnione przy zakupie, bo mają one wpływ na to, jaka będzie jego cena. Oczywiście oryginalne przedmioty bez żadnych ingerencji są warte najwięcej, jednak najważniejsze jest to, w jaki sposób zostały przeprowadzone naprawy – amatorskie próby, mogą pogorszyć stan antyku.

Materiały

Ostatnią kwestią są materiały wykorzystane w produkcji antyku. Okazy, które wykonano ze złota i drogocennych kamieni (diamentów, rubinów, szafirów) zyskują dodatkową wartość. Mniej zapłacimy za przedmioty srebrne, a także takie, które są wysadzane minerałami, np. agatami, ametystami. Jednak wykorzystane materiały mają znaczenie nie tylko w przypadku biżuterii czy elementów dekoracyjnych, ale też mebli.

Jeśli wykonano je z tworzyw wysokiej jakości, zwłaszcza rzadkiego drewna, np. hebanu lub mahoniu, to też możemy w przyszłości uzyskać za nie wysoką cenę.

Na giełdzie staroci Warszawa Bronisze znajdziemy sporą różnorodność – swoje przedmioty wystawia ponad 70 sprzedawców, a okazy pochodzą z całej Europy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy