Systemy wizyjne w automatyce – możliwości nowoczesnej technologii
Systemy wizyjne w automatyce, jak sama nazwa wskazuje, odpowiedzialne są za automatyzację procesów przemysłowych przy zastosowaniu technologii wszechstronnego sczytywania i analizowania obrazu.Systemy te zatem mają za zadanie zastąpienie ludzkiego oka. Dzięki możliwościom, jakie oferują nowoczesne, zaawansowane obiektywy, kamery i systemy oświetleniowe, wykorzystujące różnorodne promieniowania, procesy technologiczne nie muszą polegać już na zawodnym ludzkim oku. Dodatkowo – są w stanie wykonać zdecydowanie bardziej zaawansowane niż człowiek zadania, nie meczą się, są dokładniejsze, widzą to, czego ludzkie oko mogłoby nie dostrzec.
Jak działają systemy wizyjne w automatyce?
Systemy wizyjne w automatyce zbudowane są z dwóch głównych elementów – kamery, odpowiadającej za wychwytywanie wskazanego obiektu lub obszaru, oraz jednostkę obliczeniową. Jednostka odpowiedzialna jest za przetworzenie przechwyconego przez obiektyw obrazu i poddanie go analizie pod katem niezbędnym dla danego procesu produkcyjnego – celem uzyskania niezbędnych informacji o całym obiekcie, fragmencie obiektu lub otoczeniu danego obiektu. Takie możliwości sprawiają, że systemy wizyjne mogą znaleźć zastosowanie niemal na każdym odcinku procesu wytwórczego – od początku realizacji zadania, po kontrole jakości jego wykonania.
Systemy wizyjne w automatyce - zastosowanie
Proces produkcyjny jest szeregiem działań, mających na celu wykonanie założonego produktu. Każdy element tego procesu jest niezwykle ważny dla końcowego, sumarycznego efektu. Systemy wizyjne w automatyce umożliwiają stałe monitorowanie jakości wykonywanych działań i analizowanie produktu na każdym etapie produkcyjnym. Przy pomocy obiektywów i czujników mogą zbadać prawidłowość odwzorowania kształtu w poszczególnych płaszczyznach i wielopłaszczyznowo. Są w stanie z powodzeniem zastąpić człowieka w ocenie kształtu przedmiotu, jago kolorystyki, jakości wykonania. Automatyzują odczytywanie informacji zamieszczanych na produktach w formie graficznej, jak kody 1D i 2D, w tym tekstowej – wykonując jednocześnie analizę zapisanych informacji. Dzięki możliwości odczytywania dokładnych kształtów obiektów i określania ich lokalizacji w przestrzeni, są w stanie precyzyjnie i skutecznie kierować robotami rozmieszczonymi na linii produkcyjnej.Systemy wizyjne w automatyce zdecydowanie przyczyniają się do zwiększenia efektywności procesów produkcyjnych. Czynią je nie tylko szybszymi i tańszymi, ale także dokładniejszymi – dzięki czemu przedsiębiorstwo jest w stanie wykonać zdecydowanie więcej w znacznie krótszym czasie z zachowaniem najwyższej jakości tak samego procesu produkcji, jak i wyrobu końcowego. Możliwości nowoczesnych systemów możesz sprawdzić na stronie firmy Newtech Engineering.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.