reklama

Spedytor międzynarodowy – studiuj specjalność logistyka i spedycja międzynarodowa na kierunku logistyka

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Spedytor międzynarodowy – studiuj specjalność logistyka i spedycja międzynarodowa na kierunku logistyka - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościObecnie, gdy zakupy online stają się coraz popularniejsze, a firmy otwierają kolejne oddziały w różnych częściach kraju i realizują inwestycje na terenie całego państwa, transport towarów staje się kluczowy. Duży udział mają w tym spedytorzy, również międzynarodowi, którzy zajmują się m.in. planowaniem trasy dla przewozu towarów. Aby móc pracować w tym zawodzie, konieczne jest zdobycie niezbędnej wiedzy i umiejętności. Pomóc mogą w tym studia na specjalności logistyka i spedycja międzynarodowa.

Czym zajmuje się spedytor międzynarodowy?

Spedytor międzynarodowy jest rodzajem pośrednika, odpowiedzialnego za takie zaplanowanie i zorganizowanie trasy, by umówiony transport dotarł z jednego punktu do drugiego. W przypadku spedytora międzynarodowego – zazwyczaj z jednego państwa do innego.

Obowiązkiem spedytora jest zarówno organizacja dowozu, załadunku i rozładunku, jak i dostarczenia towaru w wyznaczone miejsce. Oprócz tego spedytor międzynarodowy powinien umieć zadbać o wszystkie niezbędne pozwolenia i dokumenty, które wymagane są przy transporcie ładunku. Zazwyczaj to spedytorzy są też odpowiedzialni za zawieranie umów z firmami świadczącymi usługi przewozowe. Spedytor jest również zobowiązany do monitorowania każdego etapu transportu – samodzielnie lub wyznaczając takie zadanie wskazanym członkom zespołu.

Praca spedytora międzynarodowego ma zatem ogromne znaczenie, ponieważ to m.in. dzięki niej transport dociera do celu. W dobie globalizacji i coraz większej popularności zakupów online jest to jeszcze istotniejsze niż kiedykolwiek.

Osoby, które chciałyby pracować na stanowisku spedytora międzynarodowego powinny w pierwszej kolejności skończyć studia na odpowiednim kierunku. W ofercie Uczelni WSB Merito (dawniej Wyższej Szkole Bankowej) znajdują się studia logistyczne ze specjalnością logistyka i spedycja międzynarodowa.

Czego można nauczyć się w trakcie studiów?

Studenci specjalności logistyka i spedycja międzynarodowa na kierunku logistyka w WSB nauczą się m.in. planować i wdrażać kompleksową obsługę spedycyjną w transporcie krajowym i międzynarodowym, a ponadto – przyjmować zlecenia spedycyjne i je realizować, przygotowywać dokumenty spedycyjne, celne i transportowe, a także negocjować stawki transportowe. Absolwenci tej specjalności będą przygotowani do realizowania zleceń spedycyjnych zarówno w transporcie lądowym, jak i wodnym czy powietrznym. Więcej o specjalności i jej programie można przeczytać na https://www.merito.pl/szczecin/studia-i-szkolenia/studia-i-stopnia/kierunki-i-specjalnosci/logistyka/logistyka-i-spedycja-miedzynarodowa-0.

Gdzie może pracować spedytor międzynarodowy?

Absolwenci specjalności logistyka i spedycja międzynarodowa bez problemu znajdą zatrudnienie zarówno w międzynarodowych firmach transportowych czy przedsiębiorstwach handlowo-usługowych (w dziale logistyki), jak i w przedsiębiorstwach produkcyjnych, firmach dystrybucyjnych (również tych o zasięgu międzynarodowym), centrach usług logistycznych i firmach kurierskich. Oprócz tego absolwenci tej specjalności znajdą też pracę nie tylko jako spedytorzy (krajowi czy międzynarodowi), ale również koordynatorzy projektów logistycznych, agenci celni, specjaliści ds. transportu czy dyspozytorzy ruchu. Tym samym możliwości absolwentów specjalności logistyka i spedycja międzynarodowa są naprawdę spore – i nie powinni mieć oni problemów ze znalezieniem dobrze płatnej pracy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy