Renta rodzinna – podstawowe informacje
Renta rodzinna to świadczenie pieniężne, wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, najbliższym członkom rodziny zmarłego, który w chwili śmierci miał prawo do emerytury lub renty (z tytułu niezdolności do pracy), bądź jako osoba ubezpieczona spełniał warunki do przyznania emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy.Stanowi to zatem dodatkowe wsparcie, z którego może korzystać wiele rodzin, by poradzić sobie przy trudnościach finansowych nie tylko w czasie tuż po pogrzebie bliskiej osoby.
Kto może otrzymać rentę rodzinną?
Kwestia godnego pochówku niesie ze sobą szereg formalności, przy których najczęściej rodzinę wspierają specjaliści, jak choćby zakład pogrzebowy Bielany (DomPogrzebowyLomianki.pl). Formalności wiążą się oczywiście z pewnym obciążeniem finansowym dla rodziny. Co więcej niejednokrotnie bolesna emocjonalnie strata krewnego bywa powiązana też z obniżeniem przychodów do rodzinnego budżetu. W takich chwilach świadczenia od ZUS mogą okazać się wielką pomocą. Oprócz zasiłku pogrzebowego najczęściej składa się właśnie wniosek o rentę rodzinną.Kto ma prawo z niej korzystać? O takie wsparcie mogą ubiegać się:
- dzieci własne (do ukończenia 16. roku życia; do 25 roku życia jeśli kontynuują naukę lub dożywotnio jeśli są niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji),
- dzieci przyjęte na wychowanie (za wyjątkiem rodzinnych domów dziecka czy rodziny zastępczej) – rodzeństwo, wnuki czy inne dzieci przed osiągnięciem pełnoletności,
- rodzice (w tym również ojczym i macocha),
- wdowy i wdowcy.
- osiągnięcie wieku 50 lat w chwili śmierci męża lub żony bądź niezdolność do pracy,
- wychowywanie co najmniej jednego dziecka, wnuków lub rodzeństwa, które nie osiągnęły 16. roku życia lub 18. roku życia (kontynuowanie edukacji), bądź jeśli dziecko jest niezdolne do samodzielnej egzystencji i pracy,
- małżonkowie, którzy rozwiedli się ze zmarłym/zmarłą, ale w chwili jego/jej śmierci mieli prawo do alimentów,
- wdowy i wdowcy, którzy nie mają niezbędnych środków utrzymania (okresowa renta rodzinna).
Jak otrzymać rentę rodzinną?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznaje rentę rodzinną po rozpatrzeniu dostarczonych do niego dokumentów (osobiście, drogą pocztową). Należy przekazać:
- formularz ERR,
- dokument potwierdzający identyfikację tożsamości osoby zmarłej,
- akt zgonu,
- dokumenty potwierdzające stopień pokrewieństwa (akt urodzenia, akt małżeństwa, dokument potwierdzający przysposobienie dziecka),
- ewentualnie dokumentację potwierdzającą niezdolność do pracy (zaświadczenie o stanie zdrowia OL-9),
- dokumenty potwierdzające przebyte okresy pracy i wysokość wynagrodzenia (jeśli zmarły nie pobierał świadczeń z ZUS).
Jaka jest wysokość renty rodzinnej?
Wysokość renty rodzinnej zależy od liczby członków rodziny uprawnionych do jej otrzymania. Zgodnie z zasadami wynosi ona:
- 85% świadczeń zmarłego, gdy do renty jest uprawniona jedna osoba,
- 90% świadczeń, gdy ma z niej korzystać dwoje uprawnionych,
- 95% świadczeń, jeśli renta przysługuje trzem lub więcej osobom.
Renta rodzinna dla najbliższych zmarłego – podsumowanie
Renta rodzinna to świadczenie, które pomaga rodzinie poradzić sobie materialnie w trudnych chwilach po stracie bliskiej osoby. Przysługuje zarówno wdowom i wdowcom, jak i dzieciom zmarłego, które dzięki temu mogą zachować godny poziom życia. By ją uzyskać, wystarczy tylko złożyć dokumenty do ZUS, a decyzja o przyznaniu świadczenia powinna być wydana do 30 dni od wyjaśnienia ostatnich okoliczności niezbędnych do jej wydania.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.