reklama
reklama

Rehabilitacja uroginekologiczna

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Rehabilitacja uroginekologiczna - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Dno miednicy odpowiada za utrzymanie tułowia oraz stabilizację narządów wewnętrznych. Praca narządów rozrodczych oraz całego układu moczowego zależna jest od funkcjonowania mięśni dna miednicy. Dysfunkcje w obrębie układu moczowo-płciowego to nie tylko problem kobiet, ale również mężczyzn.
reklama

Czym jest rehabilitacja uroginekologiczna?

Rehabilitacja uroginekologiczna ma za zadanie zapobiegać oraz leczyć dysfunkcje pojawiające się w obrębie miednicy i dolnych dróg moczowych. Jej celem jest również przywrócenie równowagi mięśniowo-powięziowej. Skupia się także na profilaktyce, czyli zapobieganiu wystąpienia zmian takich jak np. nietrzymanie moczu, obniżenie narządów rodnych czy też dysfunkcje seksualne. Największe zainteresowanie tym rodzajem rehabilitacji obserwujemy wśród kobiet, które przygotowują się do ciąży, oczekują już dziecka oraz kobiet po porodzie. Niemniej jednak warto pamiętać, że rehabilitacja skierowana jest także do panów borykających się z problemami i chorobami takimi jak przerost prostaty czy też przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego.

W jakich problemach pomoże rehabilitacja uroginekologiczna?

Z rehabilitacji mogą korzystać kobiety w ciąży (jako przygotowanie do porodu) oraz kobiety po porodzie (regeneracja poporodowa).

Inne wskazania to profilaktyka i leczenie z zakresu dolegliwości takich jak:

  • Nietrzymanie moczu

  • Rozejście mięśni prostych brzucha

  • Bolesne miesiączki

  • Częstomocz

  • Obniżenie narządów płciowych

  • Bóle miednicy i kręgosłupa

  • Zaburzenia erekcji

  • Przebyta prosektoria

  • Blizny po cesarskim cięciu

  • Nietrzymanie gazów

  • Jakie metody wykorzystywane są w rehabilitacji uroginekologicznej?

    Rehabilitacja obejmuje trening mięśni oraz terapię manualną. Wykonywane z użyciem rąk zabiegi koncentrują się na miednicy i kręgosłupie. Ćwiczenia mięśni dna miednicy mają za zadanie poprawić elastyczność poprzez świadome napinanie i rozluźnianie mięśni krocza. Terapia dostosowywana jest do indywidualnych potrzeb pacjenta. Właściwie prowadzona pozwoli znacznie podnieść poziom życia pacjenta. Przy wsparciu fizjoterapeuty pacjent nauczy się panowania nad podstawowymi czynnościami fizjologicznymi i możliwy stanie się powrót do pełni życia towarzyskiego czy też sportowego. Rehabilitacja może być realizowana w formie rehabilitacji domowej. Fizjoterapeuta z dojazdem do domu to komfort dla pacjenta i brak konieczności dojazdu do placówki zewnętrznej.

    reklama
    reklama
    Udostępnij na:
    Facebook
    wróć na stronę główną

    ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

    e-mail
    hasło

    Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

    reklama
    Komentarze (0)

    Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

    Wczytywanie komentarzy
    reklama
    reklama