reklama

Osobowość borderline - czym się charakteryzuje i jak leczyć to zaburzenie?

Opublikowano:
Autor:

Osobowość borderline - czym się charakteryzuje i jak leczyć to zaburzenie? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościOsobowość borderline to rodzaj zaburzenia psychicznego, które traktowane jest jako jedno z najtrudniejszych w leczeniu. Określa się je jako rodzaj zaburzeń, które mogą poniekąd nawiązywać zarówno do nerwicy, jak i schizofrenii. Oddzielny zespół cech typowych dla niego sprawia jednak, że kwalifikuje się jako osobny rodzaj zaburzeń, ale nawiązujących do dwóch wspomnianych powyżej. Czym cechuje się osobowość chwiejna emocjonalnie? Jak się objawia? Jak wygląda leczenie?

Specyfika zaburzenia osobowości typu borderline

O zaburzeniu osobowości typu borderline mówiono już w poprzednim wieku, kiedy to zaczęto zauważać, iż niektórzy pacjenci wykazują pewne cechy z pogranicza schizofrenii i nerwicy. Wiele cech z wymienionych jednostek zaburzeniowych dotyka pacjentów z osobowością borderline, jednak nie mają wszystkich istotnych cech, które mogłyby ich zakwalifikować jako osoby ze schizofrenią czy nerwicą.

Stan psychiczny w przypadku tego zaburzenia jest często chwiejny. Występuje duży poziom niestabilności emocjonalnej, co jednocześnie stanowi normę w tym przypadku. Należy także dodać, że cechy pacjentów z wymienionym zaburzeniem są trudne do zmiany, co znacznie utrudnia im codzienne funkcjonowanie w społeczeństwie, nawiązywanie nowych relacji, budowanie i kształtowanie swojej własnej kariery zawodowej.

Takie osoby trudno adaptują się do środowiska, mają obniżony poziom tolerancji na sytuacje stresowe, a także problem z kontrolowaniem własnych emocji. Wykazują bardzo duże nasilenie w okazywaniu swoich uczuć, również tych negatywnych. Dlatego też ludzie przebywający na co dzień z osobą ze zdiagnozowanym borderline wyraźnie odczuwają jej obecność i dysfunkcyjność.

Należy mieć na uwadze, iż omawiane zaburzenie nie jest jednostką chorobową. Osoby z tym zaburzeniem korzystają z pomocy psychiatry. Lekarzy psychiatrów w Warszawie można znaleźć pod tym linkiem: https://enel.pl/lekarze/warszawa/psychiatra_144/

Jakie są przyczyny występowania osobowości borderline?

Nie ma jednoznacznej patogenezy tego zaburzenia. Uznaje się jednak, iż przyczyn można doszukiwać się m.in. w dzieciństwie, w którym to z różnych względów prawidłowy rozwój dziecka nie był możliwy.

U pacjentów z osobowością borderline zauważa się pewne wspólne aspekty, które można uznać za charakterystyczne dla osób z tym zaburzeniem. Mowa tutaj o:

  • problemach w dzieciństwie (przemoc, nieustanne niezadowolenie rodziców z dziecka, trudne relacje i doświadczenia, negatywna atmosfera w domu, duże napięcie wywołane kłótniami i ciągłymi nieporozumieniami).
  • braku silnej i trwałej więzi z rodziną z powodu jej częstej nieobecności,
  • braku umiejętności zmierzenia się z trudnymi sytuacjami i okolicznościami,
  • nieprawidłowym funkcjonowaniu neuroprzekaźników w mózgu.

Jak najczęściej objawia się osobowość borderline?

Na podstawie powyższych okoliczności dotyczących rozwoju osobowości borderline można powiedzieć, że jednym z jej objawów jest duży poziom nietolerancji lęku i sytuacji, w których się on pojawia. Mogą one wpływać na codzienne funkcjonowanie osób dotkniętych zaburzeniem i sprawiać im trudności w wypełnianiu rutynowych obowiązków.

Pacjenci, u których stwierdzono osobowość chwiejną emocjonalnie, mają skłonność do poszukiwania dodatkowych aktywności, aby wyzbyć się uczucia lęku. Mowa tutaj o czynnościach zapewniających im inne uczucia i emocje — zarówno te pozytywne, jak i negatywne. Niekiedy będzie to chęć poczucia większej adrenaliny, w innym przypadku będzie to zaspokajanie swoich potrzeb seksualnych, a jeszcze kiedy indziej zadawanie sobie fizycznych ran i bólu, by odwrócić swoją uwagę od lęku.

Chwiejność nastroju także jest typowa u pacjentów z osobowością borderline. To niezwykle niebezpieczna cecha, ponieważ może skłaniać daną osobę do zachowań bardzo skrajnych, w tym do prób odebrania sobie życia.

Jak wygląda leczenie?

Złożoność tego typu osobowości sprawia, że stanowi medyczne wyzwanie dla lekarzy. W leczeniu uwzględnia się psychoterapię wspomaganą farmakoterapią. Ta ostatnia jest jednak kwestią sporną i najczęściej wprowadza się ją dopiero przy występowaniu innych rodzajów zaburzeń u pacjenta.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy