Specyfika zaburzenia osobowości typu borderline
O zaburzeniu osobowości typu borderline mówiono już w poprzednim wieku, kiedy to zaczęto zauważać, iż niektórzy pacjenci wykazują pewne cechy z pogranicza schizofrenii i nerwicy. Wiele cech z wymienionych jednostek zaburzeniowych dotyka pacjentów z osobowością borderline, jednak nie mają wszystkich istotnych cech, które mogłyby ich zakwalifikować jako osoby ze schizofrenią czy nerwicą.Stan psychiczny w przypadku tego zaburzenia jest często chwiejny. Występuje duży poziom niestabilności emocjonalnej, co jednocześnie stanowi normę w tym przypadku. Należy także dodać, że cechy pacjentów z wymienionym zaburzeniem są trudne do zmiany, co znacznie utrudnia im codzienne funkcjonowanie w społeczeństwie, nawiązywanie nowych relacji, budowanie i kształtowanie swojej własnej kariery zawodowej.
Takie osoby trudno adaptują się do środowiska, mają obniżony poziom tolerancji na sytuacje stresowe, a także problem z kontrolowaniem własnych emocji. Wykazują bardzo duże nasilenie w okazywaniu swoich uczuć, również tych negatywnych. Dlatego też ludzie przebywający na co dzień z osobą ze zdiagnozowanym borderline wyraźnie odczuwają jej obecność i dysfunkcyjność.
Należy mieć na uwadze, iż omawiane zaburzenie nie jest jednostką chorobową. Osoby z tym zaburzeniem korzystają z pomocy psychiatry. Lekarzy psychiatrów w Warszawie można znaleźć pod tym linkiem: https://enel.pl/lekarze/warszawa/psychiatra_144/
Jakie są przyczyny występowania osobowości borderline?
Nie ma jednoznacznej patogenezy tego zaburzenia. Uznaje się jednak, iż przyczyn można doszukiwać się m.in. w dzieciństwie, w którym to z różnych względów prawidłowy rozwój dziecka nie był możliwy.U pacjentów z osobowością borderline zauważa się pewne wspólne aspekty, które można uznać za charakterystyczne dla osób z tym zaburzeniem. Mowa tutaj o:
- problemach w dzieciństwie (przemoc, nieustanne niezadowolenie rodziców z dziecka, trudne relacje i doświadczenia, negatywna atmosfera w domu, duże napięcie wywołane kłótniami i ciągłymi nieporozumieniami).
- braku silnej i trwałej więzi z rodziną z powodu jej częstej nieobecności,
- braku umiejętności zmierzenia się z trudnymi sytuacjami i okolicznościami,
- nieprawidłowym funkcjonowaniu neuroprzekaźników w mózgu.
Jak najczęściej objawia się osobowość borderline?
Na podstawie powyższych okoliczności dotyczących rozwoju osobowości borderline można powiedzieć, że jednym z jej objawów jest duży poziom nietolerancji lęku i sytuacji, w których się on pojawia. Mogą one wpływać na codzienne funkcjonowanie osób dotkniętych zaburzeniem i sprawiać im trudności w wypełnianiu rutynowych obowiązków.Pacjenci, u których stwierdzono osobowość chwiejną emocjonalnie, mają skłonność do poszukiwania dodatkowych aktywności, aby wyzbyć się uczucia lęku. Mowa tutaj o czynnościach zapewniających im inne uczucia i emocje — zarówno te pozytywne, jak i negatywne. Niekiedy będzie to chęć poczucia większej adrenaliny, w innym przypadku będzie to zaspokajanie swoich potrzeb seksualnych, a jeszcze kiedy indziej zadawanie sobie fizycznych ran i bólu, by odwrócić swoją uwagę od lęku.
Chwiejność nastroju także jest typowa u pacjentów z osobowością borderline. To niezwykle niebezpieczna cecha, ponieważ może skłaniać daną osobę do zachowań bardzo skrajnych, w tym do prób odebrania sobie życia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.