Jak działa opryskiwacz rolniczy?
Opryskiwacz rolny może pełnić potrójną rolę, ale za każdym razem chodzi o równomierne rozprowadzanie płynów. Płynem tym mogą być środki pomagające w walce z organizmami, które mogą szkodzić uprawom – m.in. chwastami, grzybami, owadami. W celu skutecznego pozbywania się ich, w zbiorniku opryskiwacza umieszcza się pestycydy (odpowiednio herbicydy, fungicydy oraz insektycydy). Do zbiornika można wlać również nawóz, którego celem jest dostarczenie roślinom składników odżywczych. Zwłaszcza podczas upałów opryskiwacz może posłużyć także do nawadniania upraw. Zasada działania opryskiwacza jest stosunkowo prosta. Jego podstawowym elementem jest zbiornik, w którym umieszcza się płyn, jaki zamierzamy rozprowadzić na polu. W zbiorniku znajduje się mieszadło, zapewniające odpowiednią konsystencję płynu, a także pompa, która tłoczy płyn do rozpylacza. Z kolei jego rolą jest napowietrzenie płynu i przekształcenie go do postaci mgiełki. Ostatnim elementem opryskiwacza jest dysza, przez którą woda, nawóz lub pestycyd są rozprowadzane w pożądanym miejscu.
Czym się różnią poszczególne typy opryskiwaczy?
W gospodarstwach rolnych znajdują zastosowanie różne rodzaje opryskiwaczy. Ich podział zależy od tego, jakie dominujące kryterium przyjmiemy. Najczęściej mówimy o opryskiwaczach pod kątem sposobu poruszania się. Najpowszechniejsze są modele zawieszane oraz ciągane, agregowane do traktora. W większych gospodarstwach stosuje się natomiast opryskiwacze samojezdne. Opryskiwacze zawieszane montuje się na TUZ. Są to modele bardzo zróżnicowane, o długości belki roboczej od 6 do 24 m. W starszych egzemplarzach belka jest ustawiona na stałe, na sztywnej ramie. Nowsze wyposażone są w układ hydrauliczny, za pomocą którego belkę można składać do wygodniejszej postaci, łatwiejszej w transporcie. Opryskiwacze ciągane to najmniej zaawansowane technologicznie modele. Przyczepia się je do traktora i – jak ich nazwa wskazuje – ciągnie za nim. Posiadają one własne kółka z mocowaniem skrętnym lub sztywnym. Samojezdne opryskiwacze posiadają najczęściej dwie osie skrętne a belka jest hydraulicznie składana. Można poruszać się nimi po drogach publicznych. Wystarczy do tego prawo jazdy kat. B+E lub T.
Co może się zepsuć w opryskiwaczu?
Podobnie jak wszystkie maszyny wykorzystywane w gospodarstwie rolnym, również opryskiwacz pracuje w trudnych warunkach. Nie sprzyjają mu wysokie temperatury ani inne, trudne warunki atmosferyczne, a także ukształtowanie terenu. Jedne elementy zużywają się naturalnie, inne ulegać mogą niespodziewanym awariom. Pod hasłem opryskiwacze części na stronie sklepu internetowego dla rolników, znajdziesz elementy służące do bieżących i do poważniejszych napraw. Z całą pewnością będą wśród nich mieszadła, które mogą zostać uszkodzone w przypadku pracy ze zbyt gęstą cieczą. Standardowym problemem są zatykające się filtry i dysze. Z czasem zużywają się zawory i membrany. Stosunkowo często dochodzi do awarii kontrolerów ciśnienia w zbiorniku. Kupując części zapasowe do opryskiwacza, weź na zapas więcej drobiazgów, takich jak uszczelki i złączki, a także elementy elektroniczne (bezpieczniki, kontrolki, lampki). Unikniesz dzięki temu niepotrzebnych i irytujących przestojów w pracy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.