Geneza problemu, czyli jak wytwarzają się rozstępy?
Zanim przejdziemy do omówienia tego, w jaki sposób można pozbyć się rozstępów warto nakreślić sobie, jak one powstają. Rozstępy nie są niczym innym, jak pęknięciami włókien kolagenowych, które znajdują się w naszej skórze. Pęknięcia te tworzą się w momencie, gdy skóra rozciąga się w krótkim czasie (stąd pojawiają się one często w okresie dojrzewania czy przy ciąży), a także mogą być wynikiem zmian w gospodarce hormonalnej. Szacuje się, że skłonności do pojawienia się rozstępów ma około 80% kobiet, dlatego też zmiany tego typu nie są powodem do niepokoju. Mogą jednak wprawiać w kompleksy, zwłaszcza, gdy rozstępy są głębokie i wyraźnie wyczuwalne pod palcami.
W początkowej fazie rozstępy są mocno czerwone i dopiero później przybierają one znany dobrze biały kolor, co oznacza, że są już permanentne i nie usuną ich drogie kremy czy masaże. Tylko w tej początkowej fazie mamy możliwość zmniejszenia czy całkowitego wyeliminowania rozstępów za pomocą domowych remediów, takich jak regularne peelingi, masaże skóry, stosowanie kremów z dużą ilością retinolu i witamin A czy C. Jak jednak poradzić sobie z permanentnymi bliznami?
Jak usuwa się rozstępy?
Rozstępy usuwa się tak, jak usuwa się niektóre blizny (na przykład blizny potrądzikowe). Skóra pobudzana jest do zwiększonej produkcji kolagenu, który wypełnia ubytki, czyli rozstępy, które zanikają. Efekt ten można osiągnąć wieloma metodami. Niektóre z nich są bolesne, jednak gwarantują niemalże natychmiastowe efekty, inne będą mniej agresywne, ale wymagać będą powtarzania.
Jedną z bardziej popularnych metod usuwania rozstępów jest usuwanie ich za pomocą lasera frakcyjnego. Zadaniem lasera jest tworzenie małych ranek na powierzchni skóry, która to w procesach regeneracyjnych pobudzana jest do produkcji kolagenu właśnie. Ten zabieg jest niezwykle skuteczny – czasem wystarczą dwie sesje, by osiągnąć pożądane efekty. Dużą zaletą lasera jest fakt, że jest on niezwykle precyzyjny, a jego działanie ograniczone jest do obszarów, które wymagają objęcia leczeniem.
Najbardziej bolesną metodą usuwania rozstępów jest zapewne dermabrazja. Zabieg polega na starciu wierzchnich warstw naskórka, co powoduje przyrost zupełnie nowej skóry, na której nie widać śladu po bliznach. Niestety dermabrazja wiąże się z niemałym bólem po zabiegu i długim czasem rekonwalescencji, który wynosi przeciętnie 2 tygodnie. Plusem tej właśnie metody może być jednak to, że daje ona świetne rezultaty nawet przy głębokich bliznach, a samego zabiegu nie trzeba powtarzać.
Chcesz dowiedzieć się za pomocą jakich zabiegów usuniesz rozstępy? Odwiedź https://drmarcinnowak.pl/oferta/usuwanie-rozstepow/.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.