Choć badanie rezonansem magnetycznym nie wymaga specjalnego przygotowania, warto pamiętać o kilku dość istotnych kwestiach, które mogą mieć znaczący wpływ na jego wynik. Przede wszystkim należy zadbać o to, by ubranie w jakim pacjent przystąpi do rezonansu nie zawierało jakichkolwiek, nawet najdrobniejszych metalowych elementów. Przed badaniem należy zdjąć biżuterie, okulary, a także aparat słuchowy.
Warto również wiedzieć, że przed wykonaniem rezonansu magnetycznego pacjent nie musi być na czczo pod warunkiem jednak, że w ramach przygotowania do badania pacjent nie będzie poddawany sedacji (obniżeniu aktywności ośrodkowego układu nerwowego bez wyłączenia świadomości - w tym celu podawane są specjalne środki farmakologiczne). Pacjenci na stałe przyjmujący leki nie muszą przed badaniem rezygnować z przyjmowania ich dziennej dawki. Zawsze jednak warto o tym fakcie uprzedzić lekarza przeprowadzającego rezonans. (Źródło informacji: rexmedica.pl.)
Kiedy należy przeprowadzić rezonans magnetyczny?
Rezonans magnetyczny to badanie wykonywane przede wszystkim w przypadku pacjentów, u których podejrzewa się choroby ośrodkowego układu nerwowego, jamy brzusznej czy klatki piersiowej. Jest to badanie które bardzo często jest niezwykle przydatne w postawieniu trafnej diagnozy, szczególnie jeśli inne znane metody okazały się być nieskuteczne.
Rezonans magnetyczny - czy każdy może być poddany badaniu?
Rezonans magnetyczny to nie tylko skuteczne, ale przede wszystkim bezpieczne badanie. Istnieją jednak pewne nieliczne wyjątki, które ze względów bezpieczeństwa nie mogą być badane rezonansem, Chodzi tu przede wszystkim o kobiety w pierwszym trymestrze ciąży, które nie powinny być poddawane działaniu środków kontrastowych. Warto jednak wiedzieć, że rezonans magnetyczny bez obaw można niebezpiecznie wykonywać w trzecim trymestrze ciąży. Wówczas może on posłużyć wykryciu różnego rodzaju patologii płodu.
Jak przebiega rezonans magnetyczny?
W zależności od urządzenia oraz badanej części ciała, rezonans może trwać od 10 do nawet 90 minut. Przed badaniem pacjent umieszczany jest na specjalnym stole, który w swojej centralnej części posiada wbudowany skaner MRI. Bardzo ważne jest, aby osoba badana przyjęła możliwie jak najbardziej komfortową pozycję. W czasie rezonansu musi pozostać całkowicie nieruchoma, aby nie zaburzyć wyników. W przypadkach, gdy pacjent z pewnych powodów nie jest w stanie być nieruchomy w czasie badania, konieczne jest podanie leków uspokajających, a w skrajnych przypadkach stosuje się znieczulenie ogólne. W czasie rezonansu jeżeli jest taka potrzeba pacjent może się swobodnie komunikować z personelem czuwającym nad przebiegiem badania.
Więcej informacji znajdziesz na blogu: https://rexmedica.pl/kategoria/blog/rezonans/
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.