Lekarze rodzinni na pomoc Ukrainie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Lekarze rodzinni na pomoc Ukrainie - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości To już kolejny tydzień, kiedy wszyscy się solidaryzujemy i pomagamy najlepiej jak umiemy naszym sąsiadom z Ukrainy. Nie tylko organizujemy dla nich zbiórki ale również zaczęliśmy przyjmować ich do swoich domów. W pomoc angażują się także lekarze rodzinni.

W jaki sposób uchodźcy będą otrzymywać pomoc medyczną?

Jak informuje Narodowy Fundusz Zdrowia, zasady udzielania świadczeń medycznych dla obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z agresją militarną Rosji nie wcześniej niż 24 lutego 2022 roku oraz ich rozliczenie, będą identyczne jak w przypadku polskich pacjentów. 

Z ustaleń Ministerstwa Zdrowia wynika, iż uchodźcy otrzymają pomoc medyczną na podstawie ich danych z paszportu lub z innego dokumentu podróży oraz z zaświadczania, ktore zostało wydane przez Straż Graniczną RP. Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia informuje, że obywatele Ukrainy, zgodnie z wytycznymi NFZ, będą posiadać dodatkowy tytuł, który uprawni ich do świadczeń zdrowotnych w naszym kraju.

Specustawa - pomoc dla obywateli Ukrainy

12 marca 2022 roku weszła w życie ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym a terytorium tego państwa, z mocą obowiązywania od 24 lutego 2022 roku. Zawarte w niej przepisy przyznają prawo świadczeń medycznych, refundacji leków i zaopatrzenia w wyroby medyczne pacjentom z Ukrainy. 

Prawo do świadczeń obejmuje cztery grupy osób:

  • obywateli Ukrainy, którzy bezpośrednio przekroczyli granicę polsko-ukraińską,
  • nieposiadających obywatelstwa ukraińskiego małżonków obywateli Ukrainy, którzy bezpośrednio przekroczyli granicę polsko-ukraińską, 
  • obywateli Ukrainy z Kartą Polaka (nie musieli przekroczyć bezpośrednio granicy Polski z Ukrainą)
  • członków najbliższej rodziny obywatela Ukrainy z Kartą Polaka.

Prawo do świadczeń obejmuje także dziecko urodzone już w Polsce, jeżeli jego matka należy do jednej z czterech wyżej wymienionych grup.

Jakie usługi są świadczone w ramach zdrowia publicznego?

Pacjenci z Ukrainy mogą skorzystać z:

  • podstawowej opieki medycznej,
  • leczenia szpitalnego,
  • leczenia psychiatrycznego,
  • specjalistycznej opieki ambulatoryjnej,
  • usług stomatologicznych,
  • rehabilitacji (z wyjątkiem ośrodków wypoczynkowych).

Jutro Medical na pomoc pacjentom z Ukrainy


Jutro Medical to przychodnia świadcząca usługi w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Znajduje się ona na warszawskim Żoliborzu przy ulicy Powązkowskiej 44. U nich uchodźcy z Ukrainy uzyskają bezpłatną opiekę medyczną. Wystarczy, że wypełnią prosty formularz, w którym wystarczy wpisać numer telefonu oraz adres email. Następnie zadzwoni do nich osoba z przychodni w celu ustalenia terminu konsultacji w klinice. Więcej na ten temat można dowiedzieć się na ich stronie internetowej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE