reklama

Kredyt hipoteczny w polskich bankach

Opublikowano:
Autor:

Kredyt hipoteczny w polskich bankach - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościKredyt hipoteczny oferuje większość banków komercyjnych, które działają na terenie naszego kraju. Wszystko dlatego, że jest to jeden z produktów, który przynosi instytucjom bankowym naprawdę spore zyski. Weźmy pod uwagę, że średnia wartość takiego zobowiązania to 350 000 złotych, a kredytobiorca spłaca go przeciętnie 13 lat. To zobowiązania długoterminowe, opiewające na dużą wartość, do tego zabezpieczone wpisem do hipoteki. Właśnie w ten sposób banki zabezpieczają się przed ewentualną niewypłacalnością swoich klientów.

Kredyt hipoteczny oferuje większość banków komercyjnych, które działają na terenie naszego kraju. Wszystko dlatego, że jest to jeden z produktów, który przynosi instytucjom bankowym naprawdę spore zyski. Weźmy pod uwagę, że średnia wartość takiego zobowiązania to 350 000 złotych, a kredytobiorca spłaca go przeciętnie 13 lat. To zobowiązania długoterminowe, opiewające na dużą wartość, do tego zabezpieczone wpisem do hipoteki. Właśnie w ten sposób banki zabezpieczają się przed ewentualną niewypłacalnością swoich klientów.

Warto zaznaczyć, że każdy kredyt hipoteczny posiada swoje charakterystyczne cechy, które wynikają nie zawsze jedynie z prowadzonej polityki kredytowej. Bardzo często ograniczania czy warunki, jakie stawia bank, wynikają z przepisów prawa bankowego. Tutaj wspomnieć można chociażby o tzw. Rekomendacji S, zgodnie z którą kredytobiorca, by otrzymać kredyt hipoteczny, musi wpłacić wkład własny, który w 2019 roku wynosi 20% wartości zaciąganego zobowiązania.

Innym ograniczeniem jest też skrupulatna weryfikacja zdolności kredytowej. Bank musi mieć pewność, że rozpoczyna współpracę z wiarygodnym, a przede wszystkim wypłacalnym klientem.

W skład zdolności kredytowej wchodzą nie tylko aktualne zarobki potencjalnego kredytobiorcy. Analitycy analizują również jego historię kredytową, czyli zachowania odnośnie spłaty zobowiązań, które zostały zaciągnięte wcześniej. Tym samym, na kredyt hipoteczny nie zawsze ma szansę osoba, która płaciła raty innych zobowiązań kredytowych nie w terminie albo nadal zalega z płatnościami.

Kto może zaciągnąć kredyt hipoteczny?
Według przepisów prawa bankowego, o kredyt hipoteczny (polecamy porównywarkę kredytów hipotecznych na 17bankow.com) może starać się tylko osoba pełnoletnia, która wykazuje odpowiednią zdolność kredytową, wskaże nieruchomość, którą chce nabyć dzięki wsparciu instytucji bankowej oraz poprawnie wypełni wniosek o kredyt oraz we wskazanym terminie dostarczy niezbędną dokumentację. Ta dotyczyć może wyciągów bankowych do weryfikacji comiesięcznych wpływów, zaświadczenia o zatrudnieniu, dokumentów firmowych, jeśli kredyt hipoteczny udzielany jest na postawie dochodów generowanych z prowadzonej firmy.

Przyszły kredytobiorca musi również posiadać wkład własny, ale co ważne, nie musi to być gotówka. Większość banków akceptuje także środki uzbierane na kontach oszczędnościowych, lokatach, rachunkach IKZE czy też IKZE. Wkładem własnym mogą być też środki poniesione na zakup terenu pod budowę domu, którego kredyt hipoteczny dotyczy czy już poczynione prace budowlane. Wkładem własnym może być też zabezpieczenie hipoteczne na innej nieruchomości, która jest własnością kredytobiorcy, ale nie jest objęta hipoteką z tytułu innego zobowiązania kredytowego.

Wniosek o kredyt hipoteczny
Pamiętajmy, że duży błąd robi osoba, która wysyła wniosek kredytowy tylko do banku, w którym już współpracuje. Po pierwsze, większość banków oferuje lepsze warunki kredytowe nowym klientom, aniżeli tym, których lojalność już zdobył. Co więcej, każdy bank prowadzi własną politykę kredytową, więc warunki takiego zobowiązania za każdym razem są inne. Wniosek o kredyt hipoteczny powinien być złożony do co najmniej kilku instytucji bankowych.

Porównywarka kredytów hipotecznych
Wybór najlepszego kredytu hipotecznego wcale nie jest prosty, tym bardziej że każda oferta banku jest inna. Atrakcyjność takiego zobowiązania zmienia się nie tylko bardzo szybko, ale jest też inna, patrząc na indywidualne preferencje potencjalnych kredytobiorców.

Właśnie dlatego doskonałym sposobem na to, by móc porównać różne oferty banków w jednym miejscu i krótkim czasie, staje się weryfikacja tzw. rankingów kredytów hipotecznych. Takie publikowane są na stronach banków albo portalach o tematyce finansowej. To najczęściej zestawienia, w których prezentowane są najważniejsze kryteria i warunki kredytu hipotecznego, jakie dyktują różne instytucje bankowe.

Dobrą opcją staje się też skorzystanie z pomocy niezależnego doradcy kredytowego, który dobierze najlepszy kredyt hipoteczny, a nawet pomoże wypełnić wniosek kredytowy. To najlepsze rozwiązanie dla tych, którzy nie do końca rozumieją zawiłości bankowego świata.

Kredyt hipoteczny w pigułce
Kredyt hipoteczny oferowany jest przez większość banków komercyjnych, jakie działają na terenie Polski. Czym jest takie zobowiązanie, do kogo kierowana jest oferta instytucji bankowych? Jak ubiegać się o tego rodzaju finansowe wsparcie? Jak wybierać najlepsze zobowiązanie kredytowe na atrakcyjnych warunkach? Odpowiedzi na to pytanie znajdziecie poniżej. Przedstawiamy rzetelne kompendium wiedzy w zakresie kredytów hipotecznych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy