Kot burmski - charakterystyka rasy

Opublikowano:
Autor:

Kot burmski - charakterystyka rasy - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Koty burmskie, nazywane także burmańskimi, to mało znana rasa w Polsce. Ze względu na charakter tych kotów, ich wygląd, warto bliżej poznać koty burmańskie. Niezwykłe jest też ich pochodzenie.

Kot burmski – charakter i zachowanie

Czytaj: https://zwierzaki.pl/kot-burmski

To kot niezwykle przyjazny i towarzyski, który akceptuje wszystkich ludzi, ale szczególnie przywiązuje się do właścicieli. Domaga się od nich uwagi, głaskania, pieszczot, a nawet noszenia na rękach. Jeśli czuje się niedopieszczony będzie zwracał na siebie uwagę miauczeniem lub wspinaniem się po nodze. Noc najchętniej spędza w łóżku jednego z właścicieli. 

Towarzyski charakter kota burmskiego powoduje, że nie lubi zostawać sam w domu, a powracających właścicieli wita w drzwiach z wielką radością miaucząc i merdając ogonkiem. Z tego względu nie nadaje się dla osób, które ze względu na pracę spędzają cały dzień poza domem.

Kot burmski lubi aktywność, dlatego zostawiony sam w domu nie tylko tęskni, ale znajduje sobie także zajęcie. Jego inteligencja i ciekawość pozwalają mu na otwieranie szafek, w których zawsze znajdzie coś ciekawego. Przeszkodą nie są również drzwi do innych pomieszczeń. Jeżeli musi już zostać sam na kilka godzin, to trzeba mu zostawić kilka ulubionych zabawek, potem zmęczony pójdzie spać. 

Przeczytaj nasz artykuł o imionach dla kota: https://zwierzaki.pl/imiona-dla-kota

Mimo dość atletycznej budowy, koty burmskie są bardzo aktywne i uwielbiają biegać, najlepszą zabawą dla nich jest wędka, piłeczki lub pościg za światełkiem laserowym. 

Ze względu na bardzo dużą ufność do ludzi, kotów burmińskich nie należy wypuszczać na zewnątrz, bo mogą zostać ukradzione lub powędrować za przypadkowym przechodniem. Ich naturalną ciekawość otoczenia może zaspokoić miejsce obserwacyjne przy oknie lub na balkonie, jednak musi być on zabezpieczony mocną siatką. 

Koty burmskie bez problemu akceptują dzieci oraz inne zwierzęta i świetnie się z nimi bawią. 

Kot burmski – wygląd 

Koty burmskie to w zasadzie dwie rasy kotów:

  • brytyjska,
  • amerykańska.
Ich wspólną cechą jest średnia wielkość kotów, ich waga wynosi od 3 do 5 kg, samce są trochę większe. Posiadają krótką, aksamitną sierść bardzo przyjemną w dotyku. Kształt oczu jest okrągły, powinny mieć kolor złocistożółty, ale dopuszczalne są różne odcienie do miedzianego. I w zasadzie na tym podobieństwa się kończą. 

W linii brytyjskiej koty są smuklejsze, a głowa kształtem przypomina klin. Dopuszczalne jest aż siedem umaszczeń: sobolowy (ciemnobrązowy), niebieski, liliowy (platynowy), czekoladowy (szampański), rudy, szylkretowy oraz kremowy. 

W linii amerykańskiej koty burmskie są masywniejsze, ich głowa jest okrągła. Umaszczenie powinno być piaskowe (ciemnobrązowe), niebieskie, platynowe, szampańskie. Koty o umaszczeniu rudym, kremowym oraz szylkretowym zakwalifikowane zostały do odrębnej rasy kotów malajskich. 

Koty burmskie – zdrowie i żywienie

Koty tej rasy zaliczane są generalnie do kotów zdrowych, ale mogą być obarczone chorobami genetycznymi wynikającymi z nieprawidłowo prowadzonej hodowli. Do najczęściej występujących należą:

  • deformacja twarzoczaszki (linia amerykańska),
  • kardiomiopatia,
  • miopatia hipokaliemiczna,
  • gangliozydoza GM2.
Wszystkie te choroby wykrywają przesiewowe badania genetyczne, z tego powodu należy koty burmskie kupować w sprawdzonych hodowlach i wymagać od właściciela pokazania wyników badań. 

Koty burmskiego mają skłonności do kamieni nerkowych, dlatego należy z ich diety wyeliminować  suchą karmę i stosować karmy mokre lub dietę BARF.

Więcej o diecie BARF przeczytasz tutaj: https://zwierzaki.pl/dieta-barf

Kot burmski – pielęgnacja 

Ze względu na swoją krótką sierść kot burmski nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, wystarczy szczotkowanie raz w tygodniu. Nawet w okresie linienia nie zrzuca dużo sierści z powodu ubogiego podszerstka. 

Koty burmskie – pochodzenie rasy

Krajem pochodzenia kotów burmskich jest Birma, gdzie buddyjscy kapłani otaczali je szczególną czcią. W 1930 r. kotka burmska o imieniu Wong Mau została sprowadzona do Stanów Zjednoczonych, gdzie została skrzyżowana z kotem syjamskim. Ostatecznie na listę CFA zostały wpisane w 1947 r. i wtedy określono wzorzec linii amerykańskiej. 

W tym samym roku pierwsza kotka burmska trafiła do Anglii, krzyżowano ją głównie z kotami syjamskimi, przez to koty z linii brytyjskiej mają bardziej wschodni wygląd. 

W Polsce pierwsza hodowla została założona w 1992 r. i obecnie jest ich osiem.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy