reklama
reklama

Jednoosobowa działalność gospodarcza a konto firmowe

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jednoosobowa działalność gospodarcza a konto firmowe - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościPoczątkujący przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej, muszą zadbać o kilka aspektów związanych z nowym biznesem. Wśród nich wymienia się m.in. obligatoryjny wpis do CEIDG oraz założenie konta bankowego, które, choć nie jest obowiązkowe, może być bardzo korzystną decyzją. Jak wygląda kwestia rachunku bankowego w przypadku JDG?
reklama

Na czym polega jednoosobowa działalność gospodarcza?

Osoby, które chcą zrezygnować z pracy na etacie i postawić na własny biznes, mogą wybrać jedną z kilku form prawnych działalności. Wśród nich wymienia się m.in. spółkę cywilną, z ograniczoną odpowiedzialnością czy komandytową. Najczęstszym wyborem (w szczególności wśród tych, którzy rozpoczynają swoją przygodę z samozatrudnieniem) jest natomiast jednoosobowa działalność gospodarcza.Rozpoczęcie takiego biznesu nie wymaga dopełnienia szeregu formalności, a co najważniejsze, jest darmowe. W zasadzie wystarczy tylko zadbać o wpis do rejestru Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, w wyniku czego otrzymuje się również numery REGON i NIP.Obecnie przez cały proces można przejść online, posługując się profilem zaufanym lub e-dowodem. W ten sam sposób początkujący przedsiębiorca wybierze formę opodatkowania, zgłosi się do ZUS-u i w razie potrzeby – zarejestruje się do VAT (nie jest to konieczne np. w przypadku przychodów ze sprzedaży poniżej 200 tys. złotych w skali roku).Na JDG decydują się m.in. osoby chcące przekształcić swoje zainteresowania i hobby na biznes oraz przedsiębiorcy poszukujący niezależności i elastyczności w swoim życiu zawodowym.

reklama

Czy osoby prowadzące JDG muszą mieć konto firmowe?

Nie ma przepisów, które wymuszałyby na osobach prowadzących JDG założenie konta firmowego. Obowiązkowe wydaje się natomiast posiadanie rachunku (nie określono jakiego) do transakcji finansowych z ZUS-em oraz urzędem skarbowym.Konto firmowe przy JDG nie jest więc obligatoryjne, jednak konieczność jego założenia często wynika z regulaminów ustalanych przez banki – można znaleźć w nich zapisy o niewykorzystywaniu standardowego rachunku ROR do transakcji związanych z prowadzeniem działalności.Ponadto wiele osób decyduje się na nie ze względu na dużą wygodę i możliwość uporządkowania swoich środków finansowych. Jest to sposób na oddzielenie prywatnych transakcji od tych, które dotyczą firmy. Więcej informacji na ten temat znajduje się pod adresem internetowym www.bulldogjob.pl/readme/czy-trzeba-miec-konto-firmowe.

reklama

Konto firmowe – dlaczego warto?

Liczne grono osób prowadzących JDG decyduje się na założenie konta firmowego, nawet jeśli nie ma takiego obowiązku. Wynika to przede wszystkim z wcześniej wspomnianej wygody, a także możliwości uporządkowania i podzielenia kapitału na prywatny oraz fundusze firmowe.Przekłada się to na klarowność w prowadzonej dokumentacji firmy i uniknięcie błędów w klasyfikacji wydatków. Równocześnie dzięki takiemu rozwiązaniu pracownicy urzędu skarbowego i ZUS-u nie będą mieli wglądu do wszystkich przelewów posiadacza konta (również tych prywatnych) np. w razie kontroli.Co więcej, dla osób prowadzących JDG bardzo ważne jest wykreowanie pozytywnego wizerunku ich firmy. Przedsiębiorca postrzegany jako profesjonalista w swojej branży – zarówno przez klientów, jak i kontrahentów – ma większą łatwość w osiąganiu swoich celów biznesowych.Jeden z aspektów wpływających na wykreowanie takiego obrazu działalności to posiadanie konta firmowego. Opłaty związane z jego prowadzeniem mogą zostać wliczone w koszty własne prowadzenia działalności.

reklama

Oferty kont firmowych – jak wybrać najlepszą?

Przed dopięciem formalności związanych z założeniem konta firmowego warto przyjrzeć się dostępnym ofertom banków, aby mieć możliwość wyłonienia tej najkorzystniejszej. Na jakie parametry zwrócić wówczas uwagę?Bez wątpienia z perspektywy przedsiębiorcy znaczenie mają wszelkie koszty związane z prowadzeniem rachunku, w tym wysokość opłat za założenie konta, wydanie karty, wypłaty z bankomatów oraz obowiązujący cennik przelewów.Poszczególne oferty banków mogą obejmować darmowe utrzymanie konta bezwarunkowo lub w przypadku spełnienia konkretnych wymogów, np. w zamian za wykonywanie określonej liczby transakcji bezgotówkowych w skali miesiąca lub te z urzędem skarbowym i ZUS-em.Dobrze również zwrócić uwagę na sposób działania systemu bankowości elektronicznej i mobilnej, który udostępnia dana placówka. Jego funkcjonalność i intuicyjność pozwolą na sprawne zarządzanie finansami oraz wykonywanie transakcji np. ze smartfona.Dobrym pomysłem jest sprawdzenie opcji kont firmowych w banku, w którym dana osoba ma już swój rachunek prywatny. Wybór usług jednej instytucji często wiąże się możliwością skorzystania z dodatkowych promocji. Pozwala także na wykonywanie darmowych przelewów wewnętrznych między nimi, które są realizowane w czasie rzeczywistym.Oprócz tego warto przyjrzeć się promocjom i premiom oferowanym przedsiębiorcom w zamian za skorzystanie z poszczególnych ofert, które są o wiele bardziej rozbudowane niż w przypadku standardowych rachunków ROR.Ponadto poszczególne banki oferują właścicielom kont firmowych dodatkowe usługi, takie jest leasing dla nowych firm czy wynajem terminala płatniczego.W podjęciu decyzji może okazać się pomocna rozmowa z przedstawicielem wybranego banku oraz skorzystanie z darmowych rankingów i porównywarek kont. Internauci bez problemu znajdą je w sieci.

reklama

Zakładanie konta firmowego krok po kroku

Zakładanie konta firmowego jest obecnie bardzo prostym procesem. W zasadzie wszystko można załatwić bez wychodzenia z domu, czyli przy pomocy bankowości elektronicznej lub aplikacji mobilnej (gdy przedsiębiorca ma już inne konto w danym banku).Do wypełnienia wniosku online potrzebne są podstawowe dane, czyli imię i nazwisko, numer PESEL, dowód tożsamości. Banki wymagają także okazania wydruku z CEIDG.Ponadto niektóre instytucje umożliwiają swoim klientom założenie konta firmowego przy jednoczesnym założeniu firmy. Jest to duże ułatwienie, dzięki któremu początkujący przedsiębiorca załatwi wszystkie formalności w jednym miejscu.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama