Jak zlikwidować rysę na szybie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jak zlikwidować rysę na szybie? - Zdjęcie główne

Jak zlikwidować rysę na szybie?

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Rysy na szybie samochodowej, zwłaszcza przedniej, pogarszają komfort jazdy i widzenia. Ich pojawianie się wynika z naturalnego użytkowania samochodu i towarzyszących mu drobnych uszkodzeń mechanicznych. Oczywiście istnieją sposoby, aby je usunąć. Jaki z nich jest najlepszy? I czy warto wykupić ubezpieczenie szyb samochodowych?

Dlaczego rysy na szybach są niebezpieczne?

Wraz z wiekiem samochodu na jego szybie pojawia się coraz więcej zarysowań. Utrudniają one jazdę, zwłaszcza w nocy. Na rysach tworzą się bowiem refleksy, pochodzące z innych źródeł światła na drodze. Nie tylko nas one rozpraszają, ale także utrudniają odpowiednie skupienie wzroku na tym, co jest za szybą. W efekcie niewłaściwa optyka utrudnia jazdę i powoduje zagrożenie.

Jak powstają rysy na szybach?

Rysy na przedniej szybie powstają najczęściej w wyniku jej naturalnego użytkowania. Przyczyną mogą być na przykład złej jakości wycieraczki, które ją zarysowują. Albo ich używanie „na sucho”, bez płynu do spryskiwaczy. Wtedy, wraz z ruchem wycieraczek, wszystkie zabrudzenia, które zgromadziły się na szybie, zarysowują ją i niszczą.

Także nieumiejętne skrobanie szyb w zimie może przyczynić się do powstania zarysowań. Doprowadzamy do tego także wtedy, gdy myjemy szyby brudnymi szmatkami lub myjkami na stacjach benzynowych. Jeśli jest w nich piach, łatwo zafundować sobie uszkodzenia. Najczęściej jednak powstają one zimą, kiedy piasek i błoto spod kół innych pojazdów uderzają w nasz.

Jak usunąć rysy z przedniej szyby samochodu?

Zarysowania można usunąć samodzielnie, kupując zestaw do usuwania rys na szybie. Jednakże usunie on tylko płytkie uszkodzenia. Przed rozpoczęciem pracy należy dokładnie wymyć auto i wstawić je w miejsce, w którym nie będą przeszkadzać warunki atmosferyczne. Szyby muszą być czyste, aby podczas ich renowacji nie roznosić brudu i nie doprowadzać do kolejnych zarysowań.

Następnie należy użyć pasty polerskiej oraz filcu. Po jej nałożeniu należy rozpocząć polerowanie. Polega ono na energicznej pracy i sprawdzaniu czy na filcu nie osadzają się twarde struktury, uszkadzające szybę. Proces ten trwa długo i jest męczący. Niestety muszą go wykonywać te osoby, które nie zdecydowały się na ubezpieczenie szyb samochodowych.

Głęboka rysa na szybie samochodowej

Jeśli nie chcemy samodzielnie polerować szyby lub jej zarysowania są na to zbyt głębokie, możemy skorzystać z usługi fachowców. Najczęściej używają oni odpowiednich środków chemicznych albo żywic, które wypełniają uszkodzenia i zlewają się z powierzchnią szyby. Są to metody skuteczne w przypadku głębokich rys.

Z usługi tej warto skorzystać, jeśli obawiamy się, że samodzielna renowacja przyniesie więcej problemów niż pożytku. Wszak nieumiejętnie wykonane polerowanie może zakłócić optykę przedniej szyby lub spowodować powstanie dodatkowych zarysowań. Jednakże, oddając auto do warsztatu musimy liczyć się z kosztami - zwłaszcza, jeśli nie posiadamy odpowiedniego ubezpieczenia.

Wymiana szyby z ubezpieczenia

Dobrym sposobem, aby uchronić się przed kosztami renowacji, jest ubezpieczenie szyb samochodowych. Dotyczy ono szyby przedniej, tylnej i bocznej. Polisa uchroni naszą kieszeń przed kosztami ich naprawy czy wymiany, gdy dojdzie do ich uszkodzenia. Przykładowo, ubezpieczenie to zadziała, gdy naszą szybę uszkodzi kamyk, powodując jej zarysowanie czy pęknięcie.

W takiej sytuacji ubezpieczyciel wymieni szybę na nową lub podda ją renowacji. Naprawa zostanie wykonana jednak tylko wtedy, gdy będą istnieć środki technologiczne do wykonania tej czynności. Jeśli nie, zostanie wymieniona na nową. Pamiętajmy, że roczne ubezpieczenie szyb samochodowych jest dużo tańsze niż ich samodzielna naprawa lub wymiana.

Na co zwrócić uwagę kupując ubezpieczenie szyb samochodowych?

Pamiętajmy też, że ubezpieczenie nie obejmie szyberdachów oraz naklejek, jakie znajdują się na szybie. Nie dostaniemy też zwrotu kosztów, jeśli do uszkodzeń doprowadzimy naszym niedbalstwem. Dlatego też zwróćmy szczególną uwagę, aby dbać o szyby i nie doprowadzać do powstawania rys.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE