Jak szybko znaleźć nową pracę?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jak szybko znaleźć nową pracę? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Aby znaleźć wymarzoną pracę, potrzeba nierzadko miesięcy, a nawet lat. Wynika to z tego, że na lepiej płatnych stanowiskach konieczne jest odpowiednie wykształcenie, konkretne kwalifikacje oraz doświadczenie zawodowe.

Bardzo istotną rolę w procesie rekrutacyjnym odgrywają dokumenty, takie jak CV i list motywacyjny. Jeśli są prawidłowo zaprojektowane, proces poszukiwania pracy znacznie się skraca, m.in. dlatego że osoba starająca się o zatrudnienie dostaje więcej zaproszeń na rozmowy rekrutacyjne. Jak szybko znaleźć nową posadę? O czym należy pamiętać? Odpowiadamy na te pytania.

Poszukiwanie pracy jest czasochłonne

Poszukiwanie pracy jest jak projekt, który trzeba realizować zgodnie z przyjętym planem — nie da się tego osiągnąć szybko. Aby znaleźć wymarzone miejsce zatrudnienia, należy ustalić swoje cele i skrupulatnie do nich dążyć.

Znalezienie wymarzonej pracy wymaga podniesienia kwalifikacji

W znalezieniu nowej pracy pomoże podniesienie kwalifikacji. Warto dokładnie przemyśleć, jakie umiejętności, kursy, szkolenia są potrzebne na danym stanowisku lub w określonej branży i w miarę możliwości dokształcić się w tym zakresie. Dzięki poszerzeniu wiedzy osoba starająca się o zatrudnienie zwiększa swoje szanse na rynku.

Bardzo ważne dla działu HR jest CV

Aby starania o nową pracę zakończyły się sukcesem, istotne jest stworzenie od zera profesjonalnego CV lub zaktualizowanie już istniejącego curriculum vitae zgodnie z nowymi trendami. Zgodnie z nimi obowiązkowe w CV są dane osoby starającej się o zatrudnienie, informacje na temat doświadczenia zawodowego oraz wykształcenia, wykaz umiejętności, a także w wielu przypadkach podsumowanie zawodowe. Natomiast opcjonalnie można wspomnieć o zainteresowaniach, znajomości języków obcych oraz zrealizowanych kursach i szkoleniach (w zależności od wymagań rekrutującej firmy).

Bardzo istotny jest wygląd CV. Curriculum vitae powinno być przejrzyste i profesjonalne, a jednocześnie, musi się wyróżniać na tle innych aplikacji. Na szczęście w zaprojektowaniu go od strony graficznej pomoże kreator CV. Dzięki temu narzędziu nawet osoba nieobeznana z komputerami czy oprogramowaniem graficznym jest w stanie stworzyć CV, które doceni dział rekrutacji. Ostatnia ważna sprawa to klauzula RODO w CV zgodna z Ustawą o ochronie danych osobowych z 2018 roku oraz Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady z 2016 roku. Jej brak może poskutkować wykluczeniem z postępowania rekrutacyjnego.

Aby znaleźć pracę, trzeba wiedzieć, gdzie szukać

Poszukiwania nowej pracy warto zacząć od firm, których działalność jest zbliżona do zainteresowań. Większość przedsiębiorstw publikuje na swojej stronie internetowej aktualności związane z karierą zawodową; aby móc przystąpić do rekrutacji, najczęściej wystarczy wypełnić formularz online. Dobrze skorzystać również ze specjalistycznych, branżowych wyszukiwarek z ogłoszeniami o pracę oraz filtrów, jakie udostępniają ich twórcy. Oferty można posegregować ze względu na lokalizację, wielkość firmy, branżę, formę zatrudnienia, a nawet wynagrodzenie. Dzięki temu osoba starająca się o pracę szybciej znajdzie to, czego poszukuje.

Przekonujący list motywacyjny to przepustka do rozmowy kwalifikacyjnej

Poza CV bardzo ważny jest również list motywacyjny. Dokument ten zaczyna się od daty i miejscowości oraz danych kontaktowych osoby zajmującej się rekrutacją bądź firmy. Należy w nim użyć odpowiednich zwrotów grzecznościowych, a także zamieścić informację na temat stanowiska, o które ubiega się kandydat:ka. To jednak nie koniec. Zadaniem listu motywacyjnego jest przekonanie działu HR, że aplikacja o pracę jest warta sprawdzenia, a dana osoba — zaproszenia na rozmowę rekrutacyjną. Powinna się w nim znaleźć zatem argumentacja stanowiąca rozwinięcie CV, przemawiająca za zatrudnieniem. Warto używać twardych danych, podawać przykłady z życia oraz jak najwięcej liczb, które najlepiej odzwierciedlają sukcesy zawodowe. Natomiast zakończenie ma wyrażać chęć spotkania oraz gotowość do podjęcia pracy.

Nie warto wysyłać CV i listu motywacyjnego masowo

CV i list motywacyjny powinny być spersonalizowane. Nie należy wysyłać do wszystkich firm dokładnie takich samych dokumentów rekrutacyjnych. Warto zainspirować się ogłoszeniami o pracę i wpleść do aplikacji słowa kluczowe typowe dla danej branży lub stanowiska. Dzięki temu dział HR szybciej wyłapie istotne z jego punktu widzenia cechy osoby starającej się o pracę, które wyróżniają ją na tle innych.

Ostatni krok — odpowiednie przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej

Gdy CV oraz list motywacyjny spodobają się przedstawicielom działu HR, ostatnia prosta to przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej. Warto podejść do tego tematu poważnie — zrobić dokładny research, jeśli chodzi o firmę (sprawdzić, czym się zajmuje, z jakich technologii korzysta, jaka jest misja przedsiębiorstwa), a także przygotować się na różne pytania, jakie mogą paść podczas spotkania. Bardzo istotny jest również ubiór. Strój na rozmowę kwalifikacyjną powinien być schludny i profesjonalny. Mile widziane są eleganckie marynarki, koszule, żakiety oraz spódnice, natomiast należy unikać wyzywających ubrań. Wskazany jest styl formalny — za jego pomocą osoba starająca się o posadę wyraża swój szacunek wobec firmy, która prowadzi rekrutację.

Jak widać, poszukiwania nowej pracy wcale nie są takie proste. Sam etap polegający na zaprojektowaniu CV, napisaniu listu motywacyjnego oraz oczekiwaniu na odzew ze strony firm potrafi się wydłużyć do nawet kilku miesięcy. Następnie pozostaje już tylko ostatnia prosta, czyli rozmowa kwalifikacyjna. Na spotkanie zapraszani są tylko i wyłącznie najlepsi spośród grona osób biorących udział w rekrutacji, dlatego warto się na nie dobrze przygotować. Osoba starająca się o zatrudnienie powinna wykazać się na każdym etapie rekrutacji profesjonalizmem, począwszy od tworzenia dokumentów rekrutacyjnych, po rozmowę telefoniczną i wreszcie spotkanie z działem HR lub zarządem firmy. Dzięki temu uda się w końcu zdobyć wymarzone stanowisko!

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE