reklama
reklama

Jak skutecznie segregować odpady powstałe na budowie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jak skutecznie segregować odpady powstałe na budowie? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Kogo dotyczy i na czym polega segregacja odpadów budowlanych? O zmianach, jakie czekają w roku 2023 pod względem selektywnego zbierania i odbierania odpadów budowlanych, przeczytasz poniżej.
reklama

Nowelizacja ustawy o odpadach

Pod względem postępowania z odpadami budowlanymi czeka nas od 2023 roku zmiana, która dotyczyć będzie skutecznego segregowania odpadów powstałych na budowie. Na ten moment obowiązkiem wytwórcy odpadów jest, aby na placu budowy stały kontenery na odpady, które zapewniają bezpieczne składowanie śmieci budowlanych. I choć w tej kwestii kontener nadal pozostanie absolutnie niezbędny, to zmienią się zasady segregowania tego, co może do niego trafić. Dotychczas rozróżnieniem były właściwie tylko rodzaje gruzu, od gruzu czystego, zawierającego jedynie elementy ceglane i betonowe, przez gruz zmieszany, czyli taki zawierający również elementy ceramiczne, aż do gruzu zanieczyszczonego, gdzie trafiały również takie produkty uboczne jak zużyta odzież robocza, folie, opakowania po zaprawach itp. Po nowelizacji ustawy o odpadach niektórzy wytwórcy odpadów budowlanych będą mieli obowiązek segregacji odpadów na 6 frakcji.

Jak segregować śmieci budowlane?

Aby odpowiednio sprostać wymogom segregacji odpadów z budowy, od stycznia 2023 roku śmieci budowlane musimy podzielić na co najmniej 6 frakcji. Wśród nich:

  • Drewno — do tej kategorii zalicza się np. kawałki drewnianych stropów, drewniane płyty, ścinki czy wszelkie inne elementy drewnopochodne.
  • Metale — jak sama nazwa wskazuje, frakcja ta obejmuje metale jak miedź, aluminium, ołów, cynk, cyna, a także mieszaniny metali. Do tej kategorii zaliczać się mogą np. stalowe pręty zbrojeniowe.
  • Tworzywa sztuczne — to odpady, które składają się z syntetycznych lub zmodyfikowanych polimerów naturalnych i dodatków. Tworzywa takie to np. folie zabezpieczające, malarskie, opakowania produktów budowlanych, ale też np.części kołków rozporowych czy niektóre elementy instalacji hydraulicznej.
  • Szkło — znajdą się tutaj materiały powstałe z substancji o właściwościach mechanicznych zbliżonych do ciała stałego, powstałego w procesie przechłodzenia stopionych surowców, głównie krzemionki. 
  • Odpady mineralne (w tym beton, cegły, odpady ceramiczne, kamienie).
  • Gips.
Nadal można będzie odbierać tak zwane zmieszane odpady z budowy, remontów i demontażu. Z tą jednak różnicą, że zawartość takiego kontenera musi być inna, niż ta wymieniona w powyższych 6 frakcjach. Innymi słowy, zmieszane śmieci z budowy nie mogą wchodzić w skład żadnej z wcześniejszych frakcji. 

Wyjątki dotyczące segregowania odpadów budowlanych

Ogólnie rzecz biorąc, wytwórca odpadów budowlanych musi dokonywać wstępnej segregacji odpadów na frakcje już na etapie ich wytwarzania. Obowiązek selektywnego zbierania odpadów budowlanych nie obowiązuje zawsze i nie dotyczy każdego. Wyjątkami jest:

  1. Sytuacja, kiedy śmieci budowlane pochodzą z gospodarstw domowych.
  2. Sytuacja, kiedy odpady przyjmowane są do gminnych PSZOK-ów.
  3. Sytuacja, kiedy do czynienia mamy z takimi odpadami i takimi ich ilościami, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów. Szczegółowe dane zawarte są w Dz.U.2019.2531.
Co to oznacza w praktyce? Chociażby to, że osoba fizyczna, która nie ma obowiązku ewidencjonowania odpadów, samodzielnie prowadząca roboty budowlane, nadal będzie mogła przekazywać lub zbierać odpady na dotychczasowych warunkach. Oczywiście, w dalszym ciągu konieczne są w tej sytuacji specjalne kontenery na śmieci, nie można bowiem odpadów z budowy składować na gołej ziemi. Wywóz odpadów do PSZOK można przeprowadzić samodzielnie lub zlecić wywóz śmieci innemu podmiotowi posiadającemu zezwolenie na zbieranie tego rodzaju odpadów, zwracają się np. do skipgroup.pl. Skorzystanie z usług firm wywozowych jest o tyle wygodne, że cena usługi obejmuje zarówno użyczenie i podstawienie potrzebnego kontenera, jak i późniejszą utylizację.

Skuteczna segregacja śmieci budowlanych od roku 2023 uzależniona będzie od prawidłowej selekcji odpadów wg nowopowstałych frakcji. Jeśli samodzielnie prowadzimy prace, nie musimy, choć możemy stosować założenia segregacji odpadów budowlanych. Jeśli jednak prace budowlane w imieniu osoby fizycznej wykonuje firma budowlana, czyli jeśli wynajmujemy ekipę budowlano-remontową, które buduje i remontuje za nas, pracownicy zobowiązani są do segregacji odpadów.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama