RRSO w kredycie gotówkowym — co to jest?
Skrót RRSO pochodzi od słów: rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Wskaźnik ten informuje o tym, ile będzie kosztować pożyczka lub kredyt. Za pomocą RRSO oznacza się całkowity koszt kredytu. Parametr jest wyrażony jako procent całkowitej kwoty zobowiązania w skali roku. Uwzględnia zarówno nominalne oprocentowanie, jak i dodatkowe opłaty pobierane przez bank. To między innymi marża, prowizje, opłaty proceduralne czy ubezpieczenie kredytu. Niższa wartość RRSO oznacza mniejszy koszt kredytu w stosunku do pożyczanej kwoty.
RRSO a całkowity koszt kredytu – co składa się na RRSO?
Wysokość RRSO w kredycie gotówkowym zależy od kilku czynników. Rzeczywistą roczną stopę oprocentowania wylicza się na podstawie parametrów takich jak:
- typ kredytodawcy (bank zwykle ma niższe RRSO niż firma pożyczkowa);
- zabezpieczenie kredytu (zazwyczaj kredyt gotówkowy ma wyższe RRSO niż hipoteczny lub samochodowy);
- okres kredytowania (RRSO jest mniejsze przy dłuższym czasie spłaty);
- harmonogram spłaty kredytu (równe raty oznaczają niższe RRSO niż raty malejące).
Wpływ RRSO na koszt kredytu gotówkowego
RRSO w kredycie gotówkowym zmienia się w zależności od okresu kredytowania. Do porównania tego wskaźnika należy więc wybrać produkty bankowe z tym samym czasem oraz harmonogramem spłaty. Warto zwrócić przy tym uwagę na rodzaj rat.Wskaźnik RRSO w kredycie gotówkowym jest wyższy dla rat malejących, ale przy tych samych kosztach zobowiązania taki kredyt będzie tańszy niż w przypadku rat równych. Warto pamiętać, że RRSO podane w ofercie lub w kalkulatorze rat jest tylko szacunkowe. Ostateczny koszt kredytu zależy od indywidualnych uwarunkowań i negocjacji z bankiem.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.