Proces utleniania srebra – fakty i mity
Nie prezentujący się najlepiej, ciemny nalot na srebrnej biżuterii jest niestety często nieunikniony. Dlaczego tak się dzieje? Otóż, jest to naturalny proces wynikający z tego, że srebro jest metalem. Właściwością tego chemicznego pierwiastka jest wchodzenie w reakcję z siarkowodorem. Przy obecności tlenu reakcja ta prowadzi do powstania siarczku srebra, czyli czarnego ciała stałego widocznego na powierzchni srebra. Siarkowodór obecny jest w powietrzu, a także w naszym pocie. Dlatego srebrna biżuteria może ciemnieć zarówno gdy ją nosimy, jak i wówczas, gdy ukryta jest przez dłuższy czas w szkatułce.
Trzeba liczyć się z tym, że im większe zanieczyszczenie powietrza, tym szybciej piękne ozdoby będą czernieć. Należy zwracać również uwagę na to, czy stosowane kosmetyki nie zawierają przypadkiem siarki, która zdecydowanie przyspieszy proces utleniania się srebra. Przez lata urosło sporo mitów wokół tego naturalnego, chemicznego procesu. Nigdy nie wierzmy w to, że ciemnienie srebra spowodowane jest chorobami organizmu. Nie ma również znaczenia w tym przypadku jakość srebra.
Jak chronić srebrną biżuterię przed ciemnieniem?
Czy da się opóźnić proces ciemnienia srebrnej biżuterii? Przede wszystkim już na etapie tworzenia biżuterii w jubilerstwie stosuje się rozmaite techniki mające na celu ograniczenie powstawania ciemnego nalotu. Jest to na przykład oksydowanie, czy też rodowanie. Wiele zachwycających okazów srebrnej biżuterii o zwiększonej odporności na utlenianie znaleźć na przykład można w bogatej ofercie sklepu https://bonore.pl.
W celu dalszej ochrony srebrnej biżuterii przed ciemnieniem bardzo istotne jest przechowywanie jej w odpowiedni sposób. Najlepiej w szczelnym pojemniku z przegródkami i w pomieszczeniu o niskiej wilgotności powietrza. Nigdy nie w łazience! Warto zaopatrzyć się dodatkowo w strunowe torebki po to, by każdy egzemplarz umieścić w szkatułce oddzielnie. W zestawie do pielęgnacji srebra powinny znaleźć się także odpowiednie, miękkie ściereczki oraz specjalistyczny płyn do czyszczenia. Biżuterię należy ściągać na czas różnych prac domowych czy ogrodowych, podczas fizycznego wysiłku albo kąpieli w basenie. Unikać trzeba styczności srebrnej biżuterii z kosmetykami i perfumami.
Sposoby na pozbycie się ciemnego nalotu na srebrnej biżuterii
A co zrobić, gdy nieatrakcyjny nalot niestety już pojawił się na naszej ulubionej biżuterii? Warto wiedzieć, że istnieje sporo domowych sposobów na przywrócenie srebru dawnego blasku. Do najskuteczniejszych zalicza się na przykład sporządzenie roztworu wody i soli kuchennej przy wykorzystaniu folii aluminiowej. Inni preferują czyszczenie srebra odpowiednią pastą do zębów nie zawierającą ścierających drobinek, które mogłyby uszkodzić biżuterię. Popularną metodą jest również roztwór gorącej wody i sody. Na uwagę zasługują oczywiście także profesjonalne środki. Pamiętać należy o tym, by srebrną biżuterię osuszać tylko i wyłącznie przy pomocy miękkich ściereczek.
Bez obaw możemy więc planować zakupy i poszukiwać na rynku oryginalnych wzorów srebrnej biżuterii pasującej zarówno do garderoby codziennej, jak i tej na wyjątkowe okazje. Bardzo szeroki wybór ciekawych projektów znajdziemy w sklepie online https://bonore.pl/bizuteria-wszystkie-produkty. Intuicyjna wyszukiwarka pomoże wybrać ozdoby na konkretną okazję oraz w oczekiwanym przedziale cenowym.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.