Dalekowzroczność – jak poradzić sobie z tą wadą widzenia?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Dalekowzroczność – jak poradzić sobie z tą wadą widzenia? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Dalekowzroczność to jedna z głównych wad wzroku występujących w naszym społeczeństwie. Skąd się bierze? I jak można ją leczyć?

Słowo o fizjologii wzroku

Widzenie to dość skomplikowany proces, ale spróbujmy omówić go prosto i zwięźle. Aby to, co znajduje się przed naszymi oczami było odbierane przez nas jako ostry obraz, w organizmie musi zajść szereg procesów. Najpierw światło, które wypełnia otaczający nas świat wpada do wnętrza oka. Następnie jest ono odpowiednio skupiane i kierowane przez struktury gałki ocznej wprost na warstwę receptorów, czyli siatkówkę. Tam informacja wzrokowa jest „tłumaczona” na impuls nerwowy i za pośrednictwem nerwu wzrokowego biegnie do mózgu – gdzie otrzymujemy ostateczne wrażenie wzrokowe.

Na czym polega dalekowzroczność?

Dalekowzroczność (inaczej nadwzroczność lub hyperopia) to wada widzenia polegająca na ogniskowaniu wiązek światła nie na siatkówce, a za jej warstwą. W uproszczeniu można powiedzieć, że im bliżej nas znajduje się oglądany przedmiot, tym bardziej zniekształcony jego obraz otrzymują receptory. A w efekcie – niewyraźnie go widzimy. Najczęściej występuje to w wyniku zbyt krótkiej gałki ocznej lub zbyt słabej mocy łamiącej układu optycznego (nieprawidłowa budowa rogówki lub soczewki). Bezpośrednią przyczyną takich sytuacji są zazwyczaj czynniki genetyczne.

Dalekowzroczność jest przez wielu pacjentów mylona ze starczowzrocznością. Trzeba jednak pamiętać, że ta druga jest naturalnym procesem występującym u większości z nas (po ok. 45. roku życia), związanym ze starzeniem się organizmu – podczas gdy hyperopia może pojawić się w każdym wieku, a powodują ją głównie nieprawidłowości budowy lub funkcji układu optycznego oka.

Stopnie dalekowzroczności

Nasilenie dalekowzroczności mierzymy w dioptriach (D) ze znakiem plus. Im większa ich wartość, tym wyższa wada wzroku. Dalekowzroczność możemy podzielić na stopnie:

  • niską – do +2,5 dioptrii;
  • średnią – od +2,5 do +6 D;
  • wysoką – powyżej +6 D.
 

Oprócz tego, wyróżniamy też m.in. dalekowzroczność fizjologiczną. Występuje ona u małych dzieci i jest zjawiskiem w pełni naturalnym, związanym ze wzrostem oka w okresie dzieciństwa. Powinna jednak samoistnie zaniknąć ok. 7-8 roku życia dziecka. Jeśli jesteśmy rodzicami, bacznie obserwujmy nasze pociechy. Jeżeli zauważymy zmiany w ich zachowaniu, np. mrużenie oczu, zezowanie, niechęć do nauki, czytania albo rysowania, zabierzmy je do okulisty na badanie wzroku.

Jak objawia się dalekowzroczność?

Symptomy nadwzroczności mogą być różne i zależne od nasilenia wady. Do najczęściej występujących objawów należą:

  • pogorszenie ostrości widzenia, szczególnie z bliska;
  • bóle głowy i oczu;
  • szybsza męczliwość oczu;
  • łzawienie;
  • nawykowe oddalanie przedmiotów lub tekstów od twarzy.
Dalekowzroczność nie oznacza, że oprócz słabego widzenia z bliska będziemy mieli dobry wzrok na odległość. Choć w nadwzroczności niskiej rzeczywiście może tak się zdarzyć, to jednak w miarę nasilania się wady pogorszeniu zazwyczaj ulega także zdolność widzenia w dal. Nieleczona nadwzroczność może prowadzić do dolegliwości takich jak wcześniejsze wystąpienie starczowzroczności lub niedowidzenie.

Jak można leczyć dalekowzroczność?

Współczesna medycyna oferuje nam kilka różnych opcji, jeśli chodzi o walkę z dalekowzrocznością. Należą do nich:

  • okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe – które pomagają odpowiednio zmodyfikować wiązkę światła wpadającego do oka – tak, by trafiało ono na siatkówkę. To rozwiązanie, które pozwala na ostre widzenie, ale tylko doraźnie – nie usuwa wady wzroku, a jedynie maskuje jej objawy.
  • laserowa korekcja wzroku – jedna z metod chirurgii refrakcyjnej, czyli dziedziny okulistyki, zajmującej się usuwaniem wad widzenia. Laserowa korekcja wzroku to krótki i bezpieczny zabieg, w trakcie którego lekarz przy pomocy lasera odpowiednio modeluje rogówkę pacjenta. Dzięki temu można poprawić ogniskowanie się wiązek światła w oku i skierować je prosto na siatkówkę. Pozwala to na usunięcie wady i przywrócenie ostrego widzenia – bez konieczności wspomagania się okularami lub soczewkami kontaktowymi! Dzięki miejscowemu znieczuleniu kroplami laserowa korekcja jest całkowicie bezbolesna.
  • pozostałe metody chirurgii refrakcyjnej, do których należy refrakcyjna wymiana soczewki oraz zabieg wszczepienia soczewek fakijnych.

Okulary… a może laser?

Znamy już różne możliwości leczenia dalekowzroczności. Tylko która z nich jest najlepsza? Przez lata najbardziej dostępną i najczęściej wybieraną była korekcja okularowa. Później popularne były soczewki kontaktowe, które pozwalały na uwolnienie twarzy od oprawek. Niestety, okazały się też kłopotliwe w zakładaniu i zdejmowaniu, a do tego zwiększały ryzyko dostania się do oka infekcji. W obecnych czasach największą popularność zdobywa laserowa korekcja wzroku. Łączy ona zalety wszystkich innych rozwiązań – jest szybka i bezpieczna, pozwala na całkowite pozbycie się wady wzroku i uwolnienie się od okularów. Do tego wiąże się tylko z jednorazowym wydatkiem, ponieważ później nie ma konieczności wymiany oprawek ani soczewek. Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na laserową korekcję wzroku i nie ma wątpliwości, że właśnie ten zabieg jest efektywną metodą leczenia wad refrakcji.

 

Jednym z miejsc, w których możesz skorzystać z zabiegu laserowej korekcji jest Specjalistyczne Centrum Korekcji Wzroku – Vidium Medica.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy