Czym są monety bulionowe i dlaczego warto w nie zainwestować?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Czym są monety bulionowe i dlaczego warto w nie zainwestować? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Monety bulionowe są bite z różnych metali szlachetnych w celach inwestycyjnych. Najbardziej wartościowe są te wykonane ze złota i to właśnie one cieszą się największą popularnością wśród inwestorów. Jakie monety bulionowe wybrać i na co zwrócić uwagę przed ich zakupem? Dowiedz się z poniższego artykułu.

Złote monety bulionowe – jakie opcje są dostępne na rynku?

Monety inwestycyjne mają relatywnie długą historię. Pierwsza moneta bulionowa – złoty Krugerrand – została wybita w RPA w 1967 roku. Każdy obywatel kraju – jeśli tylko dysponował odpowiednią kwotą – mógł kupić monetę w celu zabezpieczenia swojego kapitału przed różnego rodzaju czynnikami ryzyka. Monety bulionowe pełnią współcześnie dokładnie taką samą funkcję – zabezpieczają oszczędności przed inflacją, stanowią również “walutę uniwersalną”, którą można wymienić na inne dobra w sytuacji kryzysowej: wojny, załamaniu systemu finansowego lub innych okoliczności zaburzających istniejący porządek. Inwestorzy zawsze zwracają się w kierunku złota w obliczu niepewności na rynkach światowych. Trend ten mogliśmy obserwować w 2020 roku, zaraz po pojawieniu się pandemii.

Najpopularniejszych monety bulionowe – przykłady

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, najbardziej popularną monetą inwestycyjną na świecie jest Krugerrand. Początkowo wybijany jako szczerozłota moneta, współcześnie zawiera niewielką domieszkę miedzi, czemu zawdzięcza swój niepowtarzalny, brązowo-złoty kolor.

Na rynku dostępnych jest wiele „narodowych” monet wybijanych przez renomowane mennice konkretnych krajów. Dla przykładu, bardzo popularną monetą bulionową jest „Wiedeński Filharmonik” (lub „Wiedeńscy Filharmonicy”) – pierwsza europejska moneta inwestycyjna. Inne rozpoznawalne na całym świecie monety inwestycyjne to, chociażby Kanadyjski Liść Klonowy, Amerykański Bizon, Australijski Kangur, czy Chińska Panda. Wzornictwo monet bulionowych nawiązuje zazwyczaj do najbardziej rozpoznawanych symboli związanych z kulturą i historią konkretnych państw.

Z czego wynika wartość złotej monety bulionowej?

Najważniejszym czynnikiem jest oczywiście zawartość złota w całym stopie. Monety inwestycyjne produkowane są w systemie uncjowym. 1 uncja trojańska (1 oz) to 31,1 grama. Tyle w przybliżeniu waży każda moneta wykonana w całości ze złota. Koszt szczerozłotej monety bulionowej o wadze 1 oz to obecnie 7 - 8 000 zł. Warto wiedzieć, że złoto bulionowe jest również dostępne dla inwestorów dysponujących mniejszym kapitałem. Większość monet jest wybijanych w kilku wariantach: za proporcjonalnie niższą cenę można nabyć monety o niższej wadze, np. 1/10 lub ½ oz.

Wartość monety może podnieść jej unikalność oraz prestiż emitenta (monety powszechnie rozpoznawalne, można w naturalny sposób łatwiej zbyć). Zasadniczo jednak kluczowym czynnikiem jest zawsze zawartość złota. Alternatywą dla monet bulionowych mogą być złote sztaby, które są dostępne w wielu wariantach – od takich, które ważą kilka gramów, aż do kilogramowych.

Monety bulionowe są uznawane za bezpieczny produkt inwestycyjny, ponieważ ich autentyczność można stosunkowo łatwo zweryfikować. Bardzo często za ich wartość poręczają instytucje finansowe krajów, w których monety zostały wybite.

Gdzie kupić złoto inwestycyjne i na co zwrócić uwagę?

Aby mieć pewność, że kupujemy autentyczny produkt, który pochodzi z legalnego źródła, należy zweryfikować sprzedającego. Warto wiedzieć, że złoto inwestycyjne w różnych formach (monety, sztaby) można dziś bezpieczne kupić przez internet.

Przed zakupem dobrze jednak sprawdzić, czy sprzedający działa na odpowiednio szeroką skalę (ma zdywersyfikowaną ofertę) i przynajmniej część produktów sprzedaje z relatywnie krótkim czasem dostawy (co oznacza, że rzeczywiście je posiada). Warto sprawdzić również, czy sprzedawca ma fizycznie rozumiany salon sprzedaży tak jak np. firma ASCOIN, która oprócz sklepu internetowego, ma również swój salon w Warszawie, gdzie można zasięgnąć porady oraz obejrzeć złoto inwestycyjne lub inne metale szlachetne przed zakupem.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE