Reklama

Czym jest zdolność kredytowa i jak ją obliczyć? Garść najważniejszych informacji

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Rozmaitości Myślisz o wzięciu kredytu i zastanawiasz się, jak może być jego wysokość? Pierwszy krok, jaki musisz wykonać, by odpowiedzieć sobie na to pytanie, to obliczenie zdolności kredytowej. To właśnie od niej zależy, jak duża będzie kwota, którą bank uzna za zobowiązanie bezpieczne. Jak obliczyć zdolność kredytową i jakie czynniki wpływają na jej wysokość? Oto garść najważniejszych informacji, które nieco przybliżą Ci Twoje kredytowe możliwości.

Czym właściwie jest zdolność kredytowa?

 Zdolność kredytowa to wskaźnik obrazujący maksymalną kwotę, którą bank może Ci pożyczyć. Jeśli zależy Ci na kredycie hipotecznym, to właśnie od tego wskaźnika zależy, jak wysoką cenę może mieć wybrana przez Ciebie nieruchomość. W kalkulacji zdolności kredytowej bierze się pod uwagę rozmaite czynniki, które związane są głównie z dochodem i wydatkami gospodarstwa domowego.

 Co wpływa na zdolność kredytową?

 Wśród głównych czynników, które wpływają na Twoją zdolność kredytową, można wymienić między innymi:

 – liczbę osób w gospodarstwie domowym,

 – źródło uzyskiwania i wysokość dochodów gospodarstwa domowego,

 – bieżące koszty, w tym np. raty innych kredytów czy koszty utrzymania,

 – historię dotychczasowych zobowiązań finansowych,

 – okres kredytowania, czyli czas, przez który chcesz spłacać zobowiązanie.

 W obliczaniu zdolności kredytowej uwzględnia się także tak zwany dochód dyspozycyjny. Jest to minimalna kwota, która powinna zostać w domowym budżecie po spłacie wszystkich zobowiązań – w tym raty zaciąganego kredytu.

Jak w prosty sposób obliczyć zdolność kredytową?

W jaki sposób możesz orientacyjnie obliczyć swoją zdolność kredytową? Wykorzystaj jeden z dostępnych online kalkulatorów, np. kalkulator zdolności kredytowej NOTUS Finanse. To proste w obsłudze, darmowe narzędzie, które pomoże Ci wyznaczyć Twoje kredytowe możliwości.

Jak zwiększyć zdolność kredytową?

Co, jeśli Twoja zdolność kredytowa okaże się za niska? W takim przypadku warto zwrócić uwagę na czynniki, które mogą ją poprawić. W uzyskaniu wyższej kwoty kredytu pomocne mogą okazać się następujące zabiegi:

 – spłata innych kredytów i bieżących zobowiązań finansowych,

 – znalezienie współkredytobiorcy,

 – wydłużenie okresu kredytowania.

Wykorzystanie nowoczesnych kalkulatorów online sprawia, że obliczenie zdolności kredytowej jest szybkie, proste i możliwe w dowolnej chwili. Pamiętaj jednak, że wyniki, które zwrócą Ci tego typu narzędzia, są orientacyjne. Jeśli chcesz dokładnie określić swoją zdolność kredytową, pomocna może okazać się rozmowa z ekspertem finansowym.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy