Czym grozi brak zębów?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Czym grozi brak zębów? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Zęby stracić możemy w bardzo różny sposób. Czasem poprzez wypadek, nieprzewidzianą sytuację, w której uszkodzimy ząb lub łuk zębowy. Jeśli uszkodzenie będzie duże, to może skończyć się utratą jednego lub kilku zębów. Zęby tracimy również przez zaniedbanie. Zapominamy o ich myciu i higienie jamy ustnej, a przez to sprzyjamy rozwojowi bakterii, które w długiej perspektywie doprowadzą nasz ząb do wyniszczenia. Na koniec zęby możemy tracić w efekcie różnych chorób – przyzębia i dziąseł. Utrzymujące się braki w uzębieniu wpływają negatywnie nie tylko na nasze samopoczucie, ale i zdrowie. Czym grozi brak zębów?

Efekt Baby Jagi

Twarz Baby Jagi, czyli postaci z baśni, charakteryzująca się pociągła sylwetką i uwidocznionymi załamaniami skóry na kościach twarzowych. Jaki wpływa mają na to zęby? Sprawa jest dość prosta. Zęby aktywizują tkankę kostną szczeki i żuchwy. Brak jednego zęba to jeszcze nie tragedia, choć zwykle dziąsło opada w tym miejscu. Dużo większy problem powstaje, gdy brakuje kilku zębów w łuku. Kości szczęki i żuchwy zaczynają się cofać, bo nie są wykorzystywane. Zanik kości w tych miejscach sprawia, że twarz staje się bardziej zapadniętą, podbródek odstający, nos bardziej spiczasty, a usta węższe. Dodatkowo, brak w uzębieniu wpływa niekorzystnie na mięśnie i skórę. Gdy te nie mają podparcia na zębach i kości, zaczynają powoli wiotczeć, z czasem całkowicie opadają, a w raz z nimi rozciąga się skóra twarzy. Finalny efekt znany jest nam wszystkim chyba bardzo dobrze.

Wady zgryzu

Wolne miejsca pomiędzy zębami dają pole do manewru dla pozostałych. Choć ruch ten jest bardzo powolny, to po kilku miesiącach stanie się zauważalny. Przemieszczające się w łuku zęby powodują zwykle wady zgryzu. Zęby nie nachodzą na siebie już tak dobrze jak kiedyś. Korekta sprawia, że również nasza żuchwa zaczyna ustawiać się w inny sposób względem szczęki. Im dalej w las tym problem staje się bardziej poważny.

Próchnica i stany zapalne

Przestrzenie pomiędzy zębami, w których utrzymywać będą się resztki jedzenia. Miejsca trudno dostępne do szczotkowania. Wszystko to często efekt uboczny braków w uzębieniu. Utrzymujące się tam bakterie mogą powodować próchnicę i stany zapalne dziąseł.

Jak temu zapobiegać?

Najprostszą metodą leczenia będzie profilaktyka. Higiena jamy ustnej, mycie zębów, ale również unikanie sytuacji, w których dojść może do uszczerbku uzębienia, to najprostsze co można zrobić w długiej perspektywie czasowej. Nie każdy jednak ma taką możliwość. Co w przypadku, gdy mamy już braki w uzębieniu? Najlepiej będzie je wypełnić. Popularną metodą leczenia są w tym przypadku np. implanty zębów, które imitują sztuczny ząb i jego korzeń, działając pozytywnie zarówno na dziąsło i kość jak i zapobiegając przemieszczaniu się zębów w łuku.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy