Od początku 2022 roku każdy, kto ma działkę budowlaną, może wybudować na niej dom o wielkości do 70 metrów kwadratowych zabudowy do celów mieszkaniowych lub rekreacyjnych. Nowe przepisy mają na celu uproszczenie i cyfryzację procesu budowlano-inwestycyjnego, przyspieszyć jego cyfryzację, oraz zmniejszyć obciążenie administracji i firm budowlanych.
Zgodnie z wytycznymi projektu dom mieszkalny to zbudowany na własne cele mieszkaniowe jednorodzinny budynek mieszkalny, wolnostojący. Ma mieć nie więcej niż dwie kondygnacje i mieścić się w całości na działce lub działkach, na których został zaprojektowany.
Przez dom o charakterze rekreacyjnym rozumie się służący do rekreacji indywidualnej parterowy budynek, który ma rozpiętość elementów konstrukcyjnych do 6 m i wysięg wsporników do 2 metrów. Ponadto można zbudować jeden dom rekreacyjny na każde 500 m kw. działki.
Przepisy do minimum ograniczają formalności – zgodnie z nowymi zasadami do wybudowania domu nie potrzebujesz już uzyskania pozwolenia na budowę, ustanowienia kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy.
Rządowe projekty domów 70 m2
Zgodnie z nowymi ustaleniami, Urząd Nadzoru Budowlanego udostępnia projekty domów do 70 metrów kw. W bazie projektów budowlanych GUNB znajdują się darmowe projekty architektoniczno-budowlane i projekty domów rekreacyjnych. Projekty można filtrować według: powierzchni, kondygnacji, liczby pokojów, rodzaju dachu i budulca, dodatkowych rozwiązań typu garaż lub balkon.
Po wypełnieniu formularza wybrany projekt domu zostanie przesłany na wskazany adres mailowy.
W bazie pojawiły się również projekty większych budynków, a to wszystko za sprawą zmian, które nastąpią w 2023 roku.
Zasady budowy domu powyżej 70 m2
29 marca 2023 rząd przyjął projekt nowelizacji Prawa budowlanego dotyczący możliwości wznoszenia domów jednorodzinnych powyżej 70 m kw. Zgodnie z nowymi przepisami budowa domu większego domu również nie będzie wymagała zezwolenia – obowiązywać będzie jednolita procedura w przypadku budowy domów mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy poniżej i powyżej 70m², nie będzie ograniczenia dotyczącego powierzchni.
Dodatkowo przy budowie domu można skorzystać z gotowych projektów budowlanych – baza projektów GUNB ma wkrótce zostać zaktualizowana.
Zgłoszenia budowy (a nie pozwolenia) mają być realizowane na podstawie projektu i z bardzo uproszczoną procedurą odbioru domu. Przy większych domach będzie jednak wymagane zatrudnienie kierownika budowy, który na zakończenie budowy potwierdzi gotowość do zamieszkania.
Jeżeli w tym roku będziesz chciał zbudować dom jednorodzinny o dwóch kondygnacjach, wystarczy, że złożysz wniosek z dokumentacją projektową do odpowiedniego organu. Zawiadomienie urzędu o zamiarze budowy pozwala na jej rozpoczęcie, bez oczekiwania na decyzję organu.
Finansowanie budowy domu – skorzystaj z kalkulatora raty kredytowej
Budowa domu to nie tylko wybór odpowiedniego projektu, ale także zapewnienie odpowiedniego finansowania budowy. Skorzystanie z kalkulatora raty kredytowej może być pomocne w ocenie, jak duże będzie obciążenie finansowe związane z kredytem na budowę domu. Kalkulator pozwala na szybkie i precyzyjne obliczenie raty kredytu, uwzględniając takie elementy jak wysokość kredytu, okres kredytowania czy rodzaj oprocentowania: https://policzkredyt.pl/kalkulator-raty-kredytowej/
Dowiedz się też, jakie dokumenty musisz skompletować, by złożyć wniosek o kredyt hipoteczny: https://policzkredyt.pl/poradnik-kredytobiorcy/dokumenty-potrzebne-do-kredytu-hipotecznego/
Przeczytaj również, jak przygotować kosztorys budowy domu do kredytu hipotecznego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.