reklama

Aminokwasy: Czy są skuteczne w poprawie wydolności fizycznej i umysłowej?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Aminokwasy: Czy są skuteczne w poprawie wydolności fizycznej i umysłowej? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościAminokwasy stanowią jeden z ważniejszych składników naszej diety. Odpowiadają nie tylko za budowę białek, ale również wspomagają prawidłowy przebieg wielu procesów, jakie zachodzą w organizmie. Czy są one skuteczne w poprawie wydolności fizycznej i umysłowej? Odpowiedź na to i wiele innych pytań, znajdziesz w tym artykule. Zachęcamy do lektury.

Czym są aminokwasy?

Aminokwasy są związkami organicznymi, składającymi się z węgla, wodoru, azotu oraz tlenu, a także zmiennej grupy łańcucha bocznego. Człowiek do prawidłowego wzrostu i funkcjonowania, potrzebuje dwudziestu różnych aminokwasów. Ze zdrowotnego punktu widzenia istotne są wszystkie, jednak tylko dziewięć z nich, zostało zakwalifikowanych jako niezbędne. Mowa tu o:

  • Leucynie,
  • Izoleucynie,
  • Walinie,
  • Histydynie,
  • Tryptofanie,
  • Treoninie,
  • Metioninie,
  • Lizynie,
  • Fenyloalaninie.
Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że ludzki organizm samodzielnie syntetyzuje jedenaście z dwudziestu aminokwasów. Pozostałe dziewięć, nie jest wytwarzane samodzielnie (aminokwasy egzogenne), stąd też pojawia się konieczność dostarczania ich wraz z pożywieniem bogatym w białka zwierzęce i roślinne.

Aminokwasy BCAA i ich rola w organizmie

Z grupy dziewięciu egzogennych aminokwasów, szczególnie można wyróżnić trzy z nich: leucyna, izoleucyna i walina. Są to aminokwasy BCAA (rozgałęzione), stanowiące jeden z głównych składników budulcowych naszych mięśni. Odpowiadają one m.in. za ochronę mięśni i przyspieszają regenerację. Po każdym wysiłku fizycznym organizm potrzebuje czasu na odpoczynek, a także nagromadzenie energii. Dlatego też stosując suplementy diety zawierające w swoim składzie BCAA, jak np. dostępne tu: https://mlonutrition.pl/kategoria/aminokwasy-bcaa/można znacząco usprawnić ten proces i uczynić go bardziej skutecznym.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że BCAA mają szersze zastosowanie. Ich regularne zażywanie wpływa bowiem pozytywnie na nasze ogólne samopoczucie i stan psychiczny. Ponadto, pobudzają one również syntezę białek oraz zwiększają ilość uwalnianych niektórych hormonów anabolicznych, do których zaliczany jest m.in. hormon wzrostu. Dodatkowo, odpowiadają za:

  • Hamowanie kortyzolu odpowiadającego za nasilanie procesu rozpadu tkanki mięśniowej oraz stymulowanie syntezy białek w mięśniach (leucyna),
  • Ochronę mięśni przed rozkładem (walina),
  • Regulowanie poziomu cukru we krwi oraz wykazują działanie antykataboliczne (izoleucyna).

Jak stosować aminokwasy BCAA?

Szacuje się, że każdy człowiek do prawidłowego funkcjonowania, potrzebuje około 3g aminokwasów rozgałęzionych dziennie. Odnosząc się jednak do osób uprawiających sport – ich zapotrzebowanie na BCAA jest oczywiście wyższe. W zależności od rodzaju uprawianej aktywności fizycznej, ilości treningów oraz ich intensywności, zalecane jest suplementowanie od 5g do 20g aminokwasów rozgałęzionych. Najlepiej zażywać BCAA przed czy po treningu? Jest to uzależnione od wielu czynników. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się tu: https://mlonutrition.pl/bcaa-przed-czy-po-treningu-co-lepsze/ i zachęcamy do zapoznania się z nimi.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy