reklama
reklama

Ukraińscy medycy coraz liczniej wspierają polską służbę zdrowia. Minister Niedzielski podał konkretne liczby

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Facebook Ministerstwo Zdrowia

Ukraińscy medycy coraz liczniej wspierają polską służbę zdrowia. Minister Niedzielski podał konkretne liczby - Zdjęcie główne

Ukraińscy medycy coraz liczniej wspierają polską służbę zdrowia. Minister Niedzielski podał konkretne liczby | foto Facebook Ministerstwo Zdrowia

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i świat Minister zdrowia Adam Niedzielski odwiedził wczoraj Klinikę Okulistyki Ogólnej SPSK 1 w Lublinie, po czym wziął udział w krótkim spotkaniu z dziennikarzami. Przypomniał podczas niego, że w polskich szpitalach cały czas hospitalizowanych jest około 2 tysiące uchodźców, z czego połowę stanowią dzieci. Podzielił się też statystykami dotyczącymi nowo zatrudnionych w naszym kraju lekarzy z Ukrainy.
reklama

2 tysiące pacjentów z Ukrainy w polskich szpitalach

Adam Niedzielski poinformował, że stara się „żeby ci pacjenci, którzy są chorzy przewlekle, byli zaopatrywani w Polsce”, jednak zapewnił, iż zostały już zbudowane mechanizmy ich transportu do innych krajów członkowskich. Odbywa się to w drodze mechanizmu unijnego.

- Przetransportowaliśmy tym mechanizmem już 39 osób do różnych krajów członkowskich UE. Często odbywa się to też w przypadku szpitali uniwersyteckich ze względu na bezpośrednie znajomości lekarzy i współpracę z innymi partnerskimi szpitalami gdzieś na zachodzie Europy – mówił minister.

Pytany o liczbę osób rannych potrzebujących pomocy medycznej w polskich szpitalach, Niedzielski zaznaczył, że większość  pacjentów ma choroby związane z wycieńczeniem i ciężką podróżą, a tylko pojedyncze przypadki to osoby, które zostały ranne w działaniach wojennych (mają głównie obrażenia twarzy i oczu).

Ilu lekarzy pochodzących z Ukrainy zatrudniono już w Polsce?

Szef resortu zdrowia przypomniał także, że od roku funkcjonuje w Polsce uproszczona procedura administracyjna przyjmowania lekarzy z zagranicy, która wymaga przedstawienia tylko i wyłącznie podstawowych dokumentów. Nie jest wymagana nawet znajomość języka polskiego, ponieważ tę umiejętność można uzupełnić na kursach prowadzonych przez Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.

Od początku funkcjonowania tego systemu w Polsce przyjęto 1450 lekarzy i ponad 600 pielęgniarek z zagranicy. 

- Z 1450 lekarzy ponad 700 to osoby pochodzące z Ukrainy. Od początku konfliktu na Ukrainie, czyli od 24 lutego, mamy przyjętych 70 nowych lekarzy, którym wydaliśmy uprawnienia. Liczba nowych wniosków cały czas spływa do Ministerstwa Zdrowia – podkreślił Niedzielski. 

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu kutno.net.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama