Reklama

Reklama

Mazowieckie szpitale w kryzysie? Radni apelują: konieczne większe rekompensaty od NFZ

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: MW

Mazowieckie szpitale w kryzysie? Radni apelują: konieczne większe rekompensaty od NFZ - Zdjęcie główne

foto MW

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości "Konieczne większe rekompensaty od NFZ dla Mazowieckich szpitali" - grzmiali radni województwa mazowieckiego, którzy zwracają uwagę na brak środków i apelują do rządu o zwiększenie finansowania służby zdrowia. Stanowisko w tej sprawie zostało przyjęte podczas dzisiejszej sesji sejmiku.

Reklama

Jak przekonywano podczas posiedzenia, sytuacja jest poważna. Mazowieckie szpitale alarmują o braku środków finansowych na realizację ustawowego wzrostu wynagrodzeń w ochronie zdrowia. Według rajców wojewódzkich, przedstawione przez NFZ propozycje zmian finansowych na podstawie umów o świadczenia opieki zdrowotnej, nie pokrywają znacznej części kosztów koniecznych do wdrożenia ustawy zakładającej podwyżkę minimalnych wynagrodzeń. 

– Z jednej strony ustawodawca podnosi wynagrodzenia pracowników, a z drugiej zaproponowana korekta wyceny świadczeń nie pokrywa tego w żaden sposób - mówił Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. - Dyrektorzy szpitali sygnalizują coraz częściej, że środki jakimi dysponują nie wystarczają na pokrycie podwyżek. Do tego dochodzi inflacja i dramatycznie rosnące ceny energii, gazu, leków i usług. 

Marszałek Struzik zapewnia, że ta patowa sytuacja dotyczy niemalże wszystkich szpitali. 

- Ten problem nie dotyczy tylko naszych szpitali, ale także miejskich, powiatowych czy rządowych - przekonywał marszałek województwa mazowieckiego. - Jeśli rząd nie podejmie pilnych działań, szpitale będą dalej się zadłużać. Spirala długu będzie się tylko pogłębiać.

Według wstępnych danych, niedobory funduszy w związku z wprowadzeniem ustawy z 26 maja 2022 r. w skali miesiąca to blisko 7 mln zł. Największe deficyty wśród placówek zarządzanych przez samorząd Mazowsza odnotują szpitale wielospecjalistyczne.

- Okazuje się więc, że nawet te placówki, które przyjęły aneksowane umowy, szczególnie niewielkie szpitale powiatowe, będą generowały od kilkuset tysięcy do nawet miliona złotych straty miesięcznie - podkreśla Krzysztof Strzałkowski, przewodniczący sejmikowej komisji zdrowia i kultury fizycznej. - Suma summarum spowoduje to utratę ich płynności finansowej i to nawet w trakcie dwóch, trzech miesięcy. 

Radni województwa mazowieckiego apelują do Ministra Zdrowia i prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Ich zdaniem przyjęte dziś stanowisko uwzględnia oczekiwania podmiotów leczniczych oraz zarządzających nimi.

Jak możemy przeczytać w stanowisku sejmiku: "Sejmik Województwa Mazowieckiego apeluje o uwzględnienie oczekiwań podmiotów leczniczych oraz podmiotów sprawujących nad nimi nadzór o zwiększenie środków finansowych do wysokości pozwalającej na pokrycie pełnego wzrostu kosztów ich funkcjonowania, w szczególności: wzrostu najniższego wynagrodzenia w ochronie zdrowia wprowadzonego ustawą zmieniającą, wzrostu wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych na podstawie umów innych niż umowy o pracę, związanych z prognozą wskaźnika inflacji w latach 2022-2023."

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy