reklama
reklama

Polacy wobec zagrożenia wojną: coraz mniej chętnych do walki, rośnie skłonność do emigracji i wolontariatu

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Polacy wobec zagrożenia wojną: coraz mniej chętnych do walki, rośnie skłonność do emigracji i wolontariatu - Zdjęcie główne

foto Pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i światRosnące napięcia międzynarodowe, a zwłaszcza trwająca wojna w Ukrainie, wpływają na postawy Polaków wobec potencjalnego konfliktu. Z najnowszego badania IBRiS dla „Rzeczpospolitej” wynika, że tylko 10,7 proc. obywateli deklaruje gotowość wstąpienia do wojska w przypadku zagrożenia. Jeszcze kilkanaście miesięcy temu taką postawę przyjmowało 15,7 proc. respondentów.
reklama

Największą gotowość do służby wojskowej wykazują mężczyźni (21 proc.), osoby około 30. roku życia (23 proc.) oraz mieszkańcy średnich miast (16 proc.). Częściej są to osoby z wyższym wykształceniem (17 proc.) i lewicowymi poglądami (19 proc.), aktywnie interesujące się polityką.

Zaskakujące jest również to, że obecnie gotowość do walki deklarują w podobnym stopniu zarówno wyborcy rządzącej koalicji, jak i opozycji (po 13 proc.). To wyraźna zmiana względem wcześniejszych wyników, kiedy przeważali sympatycy PiS i Konfederacji (23 proc.).

Coraz więcej Polaków rozważa ucieczkę lub emigrację

W przypadku eskalacji konfliktu 32,6 proc. Polaków planuje opuścić swoje miejsce zamieszkania. Jesienią 2023 roku podobne zamiary miało 37,4 proc. badanych. 18,5 proc. rozważa emigrację, natomiast 14,1 proc. szukałoby schronienia w innym regionie kraju.

reklama

Chęć wyjazdu za granicę najczęściej deklarują kobiety (28 proc.), osoby w wieku 40–49 lat (43 proc.), mieszkańcy średnich miast (27 proc.) oraz rodzice co najmniej dwójki dzieci (45 proc.). Przeważają osoby z wykształceniem średnim (28 proc.) i poglądami centrowymi lub lewicowymi.

Ciekawym trendem jest zmiana preferencji politycznych – obecnie wyjazd najczęściej planują wyborcy koalicji rządzącej (23 proc.), wcześniej przeważali niezdecydowani i osoby nieuczestniczące w wyborach (15 proc.).

Wolontariat zamiast broni

25 proc. Polaków deklaruje chęć zaangażowania się w pomoc humanitarną zamiast udziału w działaniach zbrojnych. To forma wsparcia wybierana przede wszystkim przez kobiety (29 proc.), osoby po 50. roku życia (36 proc.) i mieszkańców mniejszych miast (34 proc.).

reklama

Wśród chętnych do wolontariatu dominują osoby z wyższym wykształceniem (28 proc.) i poglądami lewicowymi (29 proc.). Najczęściej są to również wyborcy obecnej koalicji rządzącej (32 proc.), choć odsetek ten nieco spadł w porównaniu z 2023 rokiem (38 proc.).

Pokolenie Z między patriotyzmem a globalizacją

Badanie przeprowadzone przez Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy pokazało, że postawy młodych Polaków z pokolenia Z (urodzeni 1997–2012) są mocno zróżnicowane. 48 proc. z nich zadeklarowało gotowość walki za ojczyznę.

reklama

Taka odpowiedź wskazuje na poczucie patriotyzmu, odpowiedzialność obywatelską i świadomość potrzeby obrony kraju – zauważyli analitycy wojskowi.

Jednocześnie 26 proc. młodych zadeklarowało gotowość do emigracji w przypadku wojny, co tłumaczone jest troską o bezpieczeństwo, sceptycyzmem wobec konfliktów zbrojnych i globalnym charakterem tej generacji.

Warto dodać, że 19 proc. młodych Polaków wyraża chęć udziału w działaniach humanitarnych, co według specjalistów świadczy o ich rosnącej empatii i wrażliwości społecznej. „Ta grupa młodych ludzi dostrzega potrzebę niesienia pomocy ludności cywilnej, wskazując na empatię, solidarność i chęć wspierania działań pozawojskowych” – napisano w raporcie.

reklama

Nowe rozumienie patriotyzmu

Eksperci wojskowi podkreślają, że w obliczu zmian społecznych i globalnych wyzwań konieczne jest nowe podejście do patriotyzmu. Nie wystarczy już jedynie odwoływać się do symboli i tradycji.

Współczesny patriotyzm – ich zdaniem – powinien opierać się na codziennej aktywności obywatelskiej, realnym wpływie na bezpieczeństwo społeczeństwa oraz budowie wspólnoty narodowej poprzez działania pomocowe, edukacyjne i obywatelskie.

Podsumowanie: najważniejsze wnioski z badania

  • Tylko 10,7% Polaków deklaruje gotowość do walki zbrojnej – spadek o 5 pkt proc. względem wcześniejszego badania.

  • 32,6% badanych myśli o ucieczce – najczęściej kobiety i osoby w wieku 40–49 lat.

  • 25% Polaków woli pomagać – wybierają wolontariat jako formę zaangażowania.

  • Pokolenie Z: 48% gotowych do walki, ale 26% rozważa emigrację.

  • Eksperci apelują o redefinicję patriotyzmu – mniej historii, więcej obywatelskiego działania.

  • reklama
    reklama
    Udostępnij na:
    Facebook
    wróć na stronę główną

    ZALOGUJ SIĘ

    Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

    e-mail
    hasło

    Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

    reklama
    Komentarze (0)

    Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

    Wczytywanie komentarzy
    reklama
    reklama
    logo