Reklama

Opublikowano ranking najlepszych szkół. Jak wypadły płockie?

Opublikowano:
Autor:

Opublikowano ranking najlepszych szkół. Jak wypadły płockie? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Magazyn "Perspektywy" przygotował ranking najlepszych liceów i techników w kraju. Jak wypadły w nim płockie szkoły średnie?

Magazyn "Perspektywy" przygotował ranking najlepszych liceów i techników w kraju. Jak wypadły w nim płockie szkoły średnie?

Miesięcznik „Perspektywy” jak co roku przygotował ogólnopolski ranking liceów i techników. Akurat te płockie spadły o kilka pozycji. W zestawieniu dla liceów ogólnokształcących Małachowianka zajęła 110. miejsce. W 2016 roku była na setnej pozycji, a dwa lata temu na 79. Jednak w dalszym ciągu obroniła tytuł najlepszego płockiego liceum.

Daleko za nią, na 314. miejscu mamy III Liceum Ogólnokształcące z oddziałami dwujęzycznymi im. Marii Dąbrowskiej. Także i ta szkoła ma w tym rankingu gorszą passę, spadła z 306. pozycji (w 2015 roku umieszczono ją w rankingu na 324. miejscu). Z trzecią lokatą na podium uwzględniono Jagiellonkę. Załapała się na 373. miejscu, co oznacza lepszy wynik w porównaniu do 2016 roku o 16 oczek. Dodajmy jednak, że jeszcze w 2015 roku znaleźliśmy ją na 226. pozycji w rankingu „Perspektyw”.

Do rankingu szkół olimpijskich nie załapało się żadne płockie liceum. Małachowianka będzie za to w zestawieniu maturalnym zgodnie z wynikami na egzaminie dojrzałości w 2016 roku. Wypadła jednak gorzej niż w 2015 i 2014 roku. Obecnie plasuje się na 106. pozycji (a szczyciła się już 98.  i 74. miejscem). Zgodnie z rankingiem wojewódzkim Małachowianka zajmuje 32. lokatę wśród liceów na Mazowszu. Mamy też Jagiellonkę z klasyfikacją na 76. miejscu.

W kategorii dla techników najlepsze okazało się Technikum w Zespole Szkół Centrum Edukacji im. Ignacego Łukasiewicza, Chemikowi przyznano 83. pozycję w kraju (wcześniej było 54, 34 i 31). Z kolei w części rankingu przygotowanej zgodnie z wynikami matur w 2016 roku Chemik stracił, spadł w klasyfikacji z 25. miejsca na 35. Zdecydowanie lepiej wypadł w poprzednich zestawieniach (2015 – 21. miejsce, 2014 – 14. miejsce). Jest zarazem ósmym technikum w rankingu wojewódzkim. Z 56. pozycji na Mazowszu może cieszyć się Technikum nr 2 w Zespole Szkół Technicznych im. Marii Skłodowskiej Curie, następnie z 59. lokatą mamy Technikum w Zespole Szkół Ekonomiczno-Kupieckich im. Ludwika Krzywickiego oraz z 85. Technikum nr 4 w Zespole Szkół Usług i Przedsiębiorczości im. abpa A. J. Nowowiejskiego.

Wyniki podano po obradach kapituły, w której zasiadali m.in. były rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie czy też dyrektorzy Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych. W przypadku liceów brano pod uwagę trzy kryteria: sukcesy szkół w olimpiadach (30 proc.), wyniki matur z przedmiotów obowiązkowych (25 proc.) i wyniki matur z przedmiotów dodatkowych (45 proc.). Źródłem danych były protokoły z olimpiad, zestawienia OKE z matur oraz dane z Systemu Informacji Oświatowej. Uwzględniano te szkoły, w których maturę w 2016 roku zdawało przynajmniej 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki były nie mniejsze niż 0,75 średniej krajowej w liceach.

Jeśli zaś chodzi o technika tu przyjęto cztery kryteria: sukcesy szkoły w olimpiadach (20 proc.), wyniki matur z przedmiotów obowiązkowych (20 proc.), z przedmiotów dodatkowych (30 proc.) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30 proc.).

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE