Reklama

Gotowi, aby wkroczyć do takiej alternatywnej rzeczywistości?

Opublikowano:
Autor:

Gotowi, aby wkroczyć do takiej alternatywnej rzeczywistości?  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Co by było, gdyby jednorożec w górach skalistych spotkał śpiącą królewnę? Aby odpowiedzieć na takie pytanie trzeba zanurzyć się w tym niezwykłym świecie z pogranicza fantazji, baśni i tego, co rzeczywiste. Muzeum Mazowieckie zaprasza do obejrzenia płócien autorstwa ojca i syna, Wacława i Alexa Sporskich.

Co by było, gdyby jednorożec w górach skalistych spotkał śpiącą królewnę? Aby odpowiedzieć na takie pytanie trzeba zanurzyć się w tym niezwykłym świecie z pogranicza fantazji, baśni i tego, co rzeczywiste. Muzeum Mazowieckie zaprasza do obejrzenia płócien autorstwa ojca i syna, Wacława i Alexa Sporskich.

Obrazy Alexa i Wacława Sporskich łączą w sobie to, co możemy zobaczyć zamykając oczy, pogrążając się w błogim śnie. Stąpając po krainie, w której wszystko jest możliwe. Będą serią historii łącząc w ramach jednej ekspozycji majaczące przedmioty, tajemniczą Ofelię i Magdalenę albo pejzaż przywołujący na myśl legendę o Twardowskim. Na ścianach Muzeum Mazowieckiego pojawiły się we wtorek w trakcie wernisażu obrazy niczym z opowieści, w której od razu można się zanurzyć, jak w historii z fenicką księżniczką Europą, w której miał zakochać się sam Zeus, mitologiczny bóg z Olimpu. Przybrał postać byka i przybył na łąkę. Księżniczce tak się spodobał, że usiadła na jego grzbiecie, a wtedy byk porwał ją i zatrzymał dopiero w grocie na wyspie Krecie. Teraz ta historia do nas powraca. Dzieła Wacława i Alexa Sporskich są pochodną ich fantazji i wyobraźni. Obaj należą do Towarzystwa Plastyków Polskich przy Związku Polaków na Białorusi.

Oprócz tego, co nam znane, malarze serwują odbiorcom swojej sztuki podróż pełną symboli, chociaż nie tylko. Mamy tu również mieszankę science fiction, fantazy, kadrów zdawałoby się że wyciągniętych z historii o Alicji z Krainy Czarów, kiedy z rogu płótna wychyla się postać kota. Na innym, niczym ogromny sterowiec sunie pomiędzy chmurami rekin. Uważny obserwator dostrzeże, że malarzy cechuje poczucie humoru, zdradzają to w detalach. Namalowana martwa natura iskrzy się od ferii barw, przyciągając wzrok. Chyba, że wcześniej napotkamy niesamowite oczy sowy i akurat przy niej jeszcze chwile zostaniemy.

Tramwaj, skrzypce, gitara jako relikwia, rządek butelek, książki potraktowane jako źródło mądrości dzięki malarzom zyskują równoważne miejsce w świecie zaproponowanym przez malarzy.

Ekspozycja "Alternatywna rzeczywistość" ostatnio gościła w Teatrze Wielkim w Łodzi. W Płocku będziemy mieli możliwość zobaczyć ją do 6 stycznia 2017 roku. Warto czasem wyjść poza schemat i podejrzeć zestawienie artystów, których dzielą przeszło dwie dekady. Sporscy mają dla nas ciekawą propozycję. Skorzystajmy!

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE