reklama
reklama

Waldemar Pawlak z poparciem trzech partii opozycyjnych. - Partie demokratyczne potrafią się porozumiewać i tworzyć jedność wokół spraw zasadniczych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Michał Wiśniewski

Waldemar Pawlak z poparciem trzech partii opozycyjnych. - Partie demokratyczne potrafią się porozumiewać i tworzyć jedność wokół spraw zasadniczych - Zdjęcie główne

foto Michał Wiśniewski

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wybory do Sejmu i Senatu W wyborach do senatu w okręgu nr 38, obejmującym Płock, a także powiaty płocki, gostyniński, sierpecki, sochaczewski i żyrardowski, startuje 4 kandydatów. Wszystko wskazuje na to, że walka rozegra się pomiędzy Waldemarem Pawlakiem z Trzeciej Drogi i Markiem Martynowskim z PiS. Liderzy list z 3 partii udzielili poparcia byłemu premierowi.
reklama

Wybory do senatu wyglądają nieco inaczej, niż w przypadku sejmu. Polacy wybierają 100 senatorów w jednomandatowych okręgach wyborczych. Mówiąc krótko: ten kto zgarnie więcej głosów zyskuje mandat, pozostali zostają z niczym. 4 lata temu w wyborach wystartowało tylko dwóch kandydatów: Waldemar Pawlak i Marek Martynowski. Teraz doszli jeszcze Adam Matyszewski (Konfederacja) i Sylwester Osiński (Bezpartyjni Samorządowcy). Wszystko jednak wskazuje, że bitwa o mandat rozegra się między kandydatem PiS i PSL.

Opozycja, tak jak 4 lata temu, w wyborach do senatu zawarła tzw. pakt senacki. W jednym okręgu wystawiają 1 kandydata. W Płocku tym kandydatem jest Waldemar Pawlak, który 4 lata temu mandat przegrał różnicą 10 639 głosów. W tych wyborach były premier znów może liczyć na poparcie opozycjnych partii - do głosowania na Waldemara Pawlaka zachęcali dziś Piotr Zgorzelski (lider listy Trzeciej Drogi), Marcin Kierwiński (lider listy Koalicji Obywatelskiej) i Paulina Piechna-Więckiewicz (liderka listy Lewicy).

- Będziemy zabiegali o to, żeby Waldemar Pawlak został senatorem Rzeczypospolitej, aby wraz z nami, którzy będą tworzyć w większość sejmie, przywrócić ład konstytucyjny, szacunek dla polskiego samorządu i relacje z Unią Europejską. Te trzy punkty jesteśmy w stanie zrealizować bardzo szybko - mówił Piotr Zgorzelski. 

- Łączy nas walka o demokratyczną, wolną Polskę, w której jest miejsce dla każdego. Taki jest pakt senacki i taka jest zjednoczona opozycja. Jestem przekonana co do tego, że w poniedziałem obudzimy się w wolnej, demokratycznej Polsce, w której już nie tylko w senacie większość będzie tworzyła opozycja, ale będziemy ją też tworzyć w polskim sejmie. Bardzo proszę o oddanie głosu na premiera Waldemara Pawlaka - apelowała Paulina Piechna-Więckiewicz. - To najważniejsze wybory po 1989 roku. Decydują się losy Polski - możemy mieć Polskę otwartą, nowoczesną i taką, która wyklucza swoich obywateli, szczególnie kobiety.

- Północne Mazowsze potrzebuje dobrych reprezentantów w sejmie i senacie. Z pełną odpowiedzialnością zachęcam wszystkich mieszkańców Płocka i powiatu do oddania głosu na Waldemara Pawlaka. Ten piękny budynek [Centrum Onkologii na Winiarach - red.] mógł powstać dzięki zaangażowaniu samorządu. Dlaczego? Bo samorząd jest odpowiedzialny, wie, że inwestycje w zdrowie to inwestycja w zdrowie Polaków. Ani złotówka pieniędzy rządowych nie została przeznaczona na ten budynek. Dlaczego? Dlatego, że parlamentarzyści z opcji rządzącej nie walczyli o te pieniądze - mówił Marcin Kierwiński. - Każdy mieszkaniec Północnego Mazowsza musi sobie dziś odpowiedzieć na pytanie: czy chcą żeby parlamentarzyści partii rządzacej nie wspierali takich inwestycji czy byli aktywni? Ja jestem przekonany, że pan premier Waldemar Pawlak w takiej sytuacji nie będzie miał wątpliwości. 

Waldemar Pawlak mówił o dostępności do ochrony zdrowia, odniósł się też do złożenia rezygnacji przez najwyższych dowodców Sił Zbrojnych RP. 

- Szybka diagnozna i podjęcie leczenia w przypadku nowotworów jest bezcenne. To przykład, że partie demokratyczne potrafią się porozumiewać i tworzyć jedność wokół spraw zasadniczych - mówił były premier. - Dzisiaj dla Polski obecność w Unii Europejskiej i NATO to gwarancja bezpieczeństwa. Dziś najwyżsi dowódcy wojskowi złożyli rezygnacje. To powinno być jak memento, także w kontekście wydarzeń na świecie. Wróg dla Polski nie jest wewnątrz. Wroga mamy poza naszymi granicami. Dlatego ta współpraca i tworzenia rządu demokratycznego, który będzie łączył Polaków, jest dla nas bardzo ważna. 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama