Wybory parlamentarne już za 2 tygodnie. 70 Obdwodowych Komisji Wyborczych będzie czynnych od 7:00 do 21:00. Dla większości płocczan nic się nie zmienia, choć warto sprawdzić czy jesteśmy w spisie wyborców. Dlaczego?
Gminne bazy danych, na podstawie których ustanale były rejestry wyborcze, zastąpił jeden Centralny Rejestr Wyborczy. W teorii dla zdecydowanej większości mieszkańców nic się nie zmienia, choć ci, którzy w ostatnim czasie zmieniali adres zameldowania lub takowego nie mają, powinni sprawdzić czy są dopisani do rejestru wyborców.
W Płocku będzie funkcjonować 70 komisji - 69 "zwykłych" i 1 w więzieniu. Komisje są tak rozsiane po mieście, aby każdy wyborca miał możliwie blisko. Mimo to prezydent Andrzej Nowakowski zdecydował się podpisać zarządzenie, które pozwala płocczanom 15 października korzystać z Komunikacji Miejskiej za darmo.
- W celu zachęcenia mieszkańców do udziału w zarządzonych wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, tj. 15 października 2023 r. ustalam uprawnienie do bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej w Płocku (w strefie A), na wszystkich liniach komunikacyjnych - czytamy w zarządzeniu.
W ostatnich latach w Płocku powstało sporo nowych bloków, niektórzy mieszkańcy mogli nie zmieniać meldunku i choć mieszkają w jednej części miasta, to są przypisani do innego lokalu. Będą więc mogli dojechać za darmo autobusem.
Na podobne rozwiązania zdecydowali się prezydenci Gdańska, Gdyni, Torunia, Szczecina czy Białegostoku.