Reklama

"Żywe książki" przemówią w sobotę

Opublikowano:
Autor:

"Żywe książki" przemówią w sobotę - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Osoby o różnej orientacji seksualnej, feministka, kobieta z afektywną chorobą dwubiegunową, osoba z chorobą psychiczną, mężczyzna, który jest świadomy tego, że ma HIV, ateistka i trzeźwy, zdrowiejący alkoholik - wszyscy razem tworzą żywy księgozbiór, który stanie się dostępny w Muzeum Żydów Mazowieckich już w sobotę. - Nie musimy się zgadzać, ale winniśmy się szanować - mówi jedna z "żywych książek".

Osoby o różnej orientacji seksualnej, feministka, kobieta z afektywną chorobą dwubiegunową, osoba z chorobą psychiczną, mężczyzna, który jest świadomy tego, że ma HIV, ateistka i trzeźwy, zdrowiejący alkoholik - wszyscy razem tworzą żywy księgozbiór, który stanie się dostępny w Muzeum Żydów Mazowieckich już w sobotę. - Nie musimy się zgadzać, ale winniśmy się szanować - mówi jedna z "żywych książek".

W różnorodnym społeczeństwie kluczem do wzajemnego egzystowania obok siebie jest dialog, pełna szacunku rozmowa, wzajemne poznanie. Żywa Biblioteka posługuje się językiem i mechanizmami biblioteki, by umożliwić pełne szacunku rozmowy, które mogą pozytywnie wpłynąć na postawy i zachowania ludzi w stosunku do tych osób w naszych społecznościach, które są zagrożone wykluczeniem i marginalizacją ze względu na pochodzenie, kolor skóry, przekonania, orientację psychoseksualną, zawód, wyznanie lub bezwyznaniowość, status społeczny.

W sobotę Żywa Biblioteka odbędzie się w Płocku po raz piąty. Zapraszają do Muzeum Żydów Mazowieckich w godz. 11.00 - 18.00. Przy okazji odbędzie się zbiórka przyborów szkolnych dla dzieciaków z obozu dla uchodźców na Lesbos. Te dzieci przeżyły ucieczkę z domu, bombardowania, przeprawę przez Morze Śródziemne.

Z kim będzie można porozmawiać?

OSOBA Z CHOROBĄ PSYCHICZNĄ
Mam na imię Norbert. Celem fundacji eFkropka, w której działam, jest zmiana negatywnych stereotypów dotyczących osób chorujących psychicznie. Od paru lat choruję na chorobę psychiczną.

OSOBA Z CHOROBĄ AFEKTYWNĄ DWUBIEGUNOWĄ
Mam na imię Anna. Celem fundacji eFkropka, w której działam, jest zmiana negatywnych stereotypów dotyczących osób chorujących psychicznie.
Od trzydziestu paru lat choruję na chorobę afektywną dwubiegunową.

WOLNY GENDEROWO MĘŻCZYZNA
Jestem wolnym genderowo mężczyzną. Nie istnieje dla mnie podział na ekspresję kobiecą czy męską, ale zawsze byłem i czułem się mężczyzną. Na co dzień chodzę najczęściej w sukience i butach na obcasie, do pracy również. Jestem lekarzem radiologiem, pracuję w szpitalu. Zdarzały się napaści fizyczne, wielokrotne wyzywanie i wyśmiewanie z powodu mojej ekspresji.

LESBIJKI
Beata - młoda artystka z Kielc, autorka tekstów i muzyki wykonywanych utworów.
Małgorzata - aktywistka i działaczka społeczna zaangażowana w idee czarnych protestów, walkę o prawa kobiet, mniejszości i wykluczonych. Prywatnie opiekunka 7 kotów. Autorka debiutanckiego tomiku Nie(wiersze).

UKRAINKA - prawosławna
Przyjechałam do Płocka w 2009 roku na studia, spotkałam fajnego chłopaka i dla niego zostałam w Płocku. Teraz tego żałuję. Chociaż jesteśmy z sąsiednich słowiańskich państw, różnice kulturowe są ogromne. Zapraszam do rozmowy.

OSOBA SEROPOZYTYWNA
Jestem Piotr, mam 28 lat i od 4 lat jestem świadomy tego, że mam HIV. Jeszcze w tym samym roku zacząłem leczenie, a w zeszłym poznałem osobę, z którą aktualnie jestem w związku. Mój partner jest zdrowy. Jeśli jesteś ciekawy/a jak wygląda moje życie i poznać moja historię zapraszam do rozmowy. Jestem otwarty na każdego kto chciałbym porozmawiać.

ŻONA PASTORA - technik weterynarii, kulturoznawca. W sercu Śląsk, w duszy skrajny ekumenizm, na plecach tatuaż Buddy. Weganka. Nomadyczny tryb życia. Praca w e-commerce. Szczęście na wsi i w lesie. Zbieraczka dziwactw i wytwórczyni łapaczy snów, na usługach pięciu kotów i psa. Współpracuje z czasopismem „ Mariawita".

GEJ
Jestem gejem. Tak samo jak moi heteroseksualni znajomi marzę o miłości, wierności i posiadaniu w życiu tej "drugiej połowy". Nieobce mi są też pragnienia posiadania dziecka, choćby adoptowanego. W Polskim społeczeństwie, to o czym marzę, wzbudza nienawiść i przerażającą mnie agresję ogromnej części społeczeństwa. Tylko dlatego, że moje marzenia, chociaż takie same jak wielu osób heteroseksualnych, odnoszą się do chęci tworzenia małżeństwa z osobą tej samej płci. Smuci mnie, że tak trudno zrozumieć moje, tak ludzkie pragnienia. Dlatego chcę Wam opowiedzieć o sobie i odpowiedzieć na Wasze pytania. Prywatnie jestem architektem, malarzem i wykładowcą.

TRZEŹWY ZDROWIEJĄCY ALKOHOLIK
Jestem osobą, która zachorowała na alkoholizm. Nigdy nie chciałem zostać alkoholikiem. Dziś wiem, że jest to choroba niezawiniona, która może dotknąć każdego. Jeżeli chcecie posłuchać kim byłem, co się ze mną stało i jaki jestem obecnie zapraszam, poznacie szczęśliwego człowieka.

FEMINISTKA
„Feministka? Nie lubi mężczyzn.”
„Feministka? Z pewnością jest babochłopem.”
„Feministka? Radykalna lub skrajna!”
„Boże broń, nie jestem feministką!”
„Głównym celem feministek jest zniszczenie świata. Feministki gryzą! Pragną równouprawnienia polegającego na dyskryminacji reszty społeczeństwa. Z wyglądu zewnętrznego feministkę bardzo łatwo pomylić z mężczyzną.”
(Wszystkie cytaty zostały znalezione w sieci.)

Jeśli chcesz o tym pogadać i dowiedzieć się/zobaczyć:
- jak wyglądam i czy jestem podobna do mężczyzny,
- jakie są korzenie mojej działalności,
- dlaczego używam określenia: feministka,
- co sądzę o polskim patriarchacie,
- dlaczego uważam, że równe prawa są dla wszystkich,
- z jakiego powodu chciałabym równych płac dla kobiet i mężczyzn,
- czym się zajmuję i co motywuje mnie do aktywności społecznej oraz obywatelskiej,
wypożycz mnie i pogadajmy. Nie musimy się zgadzać, ale winniśmy się szanować.

ATEISTKA
Jestem ateistką z wyboru, wychowaną w domu różnorodności. Uważam, że podstawowym prawem każdego człowieka jest prawo do wyboru - jak, z kim i jak długo chce żyć. Jestem fascynatką nauki, uzależnioną od zdobywania wiedzy, miłośniczką sztuki i nie umiem żyć bez książek.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE