reklama

Zwiększy się liczba radnych z 25 do 50

Opublikowano:
Autor:

Zwiększy się liczba radnych z 25 do 50 - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościJeśli na najbliższej sesji rady miasta płoccy rajcy zaakceptują ten pomysł, w ratuszowej auli będzie zasiadało 25 nowych radnych. Miejsce na kampanię wyborczą dla nowych rajców ma udostępnić na swojej stronie internetowej Urząd Miasta.

Jeśli na najbliższej sesji rady miasta płoccy rajcy zaakceptują ten pomysł, w ratuszowej auli będzie zasiadało 25 nowych radnych. Miejsce na kampanię wyborczą dla nowych rajców ma udostępnić na swojej stronie internetowej Urząd Miasta.

Wszyscy nowi radni będą bezpartyjni i wszyscy muszą… chodzić do szkoły. Władze Płocka chcą bowiem reaktywować Młodzieżową Radę Gminy Płock. Taki samorząd został powołany 10 lat temu, ale po pierwszej, dwuletniej i w miarę prężnie działającej kadencji, słuch o nim zaginął. Teraz koncepcja reaktywacji młodzieżowej rady wraca na tapetę.- W ubiegłym roku szkolnym prezydent spotykał się z samorządami uczniowskimi płockich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych i właśnie jednym z efektów tych spotkań jest pomysł powrotu działalności Młodzieżowej Rady Gminy Płock - mówi Alina Boczkowska z ratuszowego biura prasowego.

Na listopadowej sesji dorośli radni mają zdecydować, czy zgadzają się na powstanie rady młodzieży oraz - jeśli przyklasną pomysłowi - uchwalić jej nowy statut.

A ten jest już gotowy i określa między innymi sposób wyłaniania małoletnich rajców. Z projektu tego statutu wynika, że czeka nas kolejna kampania wyborcza, bo podczas jednego ze spotkań z władzami miasta młodzież oświadczyła, że nie jest zainteresowana typowaniem przez samorządy szkolne kandydatów. Wybory mają być prawdziwe!

- Na wniosek młodzieży wybory do rady będą przeprowadzane w dwóch turach - wyjaśnia Alina Boczkowska. - Najpierw w szkołach odbędą się prawybory, skutkujące wyłonieniem maksymalnie trojga kandydatów. Potem, w drugiej turze, będą to już wybory ogólnomiejskie. To również postulat uczniów, którzy tłumaczyli, że jeśli wybory byłyby tylko w szkołach, nie mogliby głosować na przykład na kolegę z podwórka, który uczy się w innym liceum.

Będzie też prawdziwa kampania wyborcza, bo Urząd Miasta użyczy ubiegającym się o mandat radnego miejsca na swojej stronie internetowej, a także… parytety. - Uczniowie zdecydowali, że ponieważ gimnazjaliści  mają mniejszy krąg kolegów ze szkoły, (bo z reguły w gimnazjach jest mniej uczniów niż w szkołach ponadgimnazjalnych) mieliby mniejsze szanse dostania się do Młodzieżowej Rady  i dlatego potrzebują parytetów - tłumaczy Alina Boczkowska. - Pięć miejsc obowiazkowo przypadnie gimnazjalistom, którzy spośród tej grupy uczniów otrzymają największą liczbę głosów (podobnie z parytetem dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych). Dla przykładu, gdy w pierwszej dziesiątce byliby sami licealiści, to do Rady wchodzi pierwsza piątka licealistów, następnie (w kolejnosci otrzymanych głosów - pięciu gimnazjalistów), a następnie pozostali (już niezależnie z jakiego typu szkoły) według osiagniętego wyniku.

W radzie młodzieżowej, tak jak w tej „dorosłej” - ma zasiąść 25 rajców od 12 do 20 lat.Sesje będą się odbywały - a jakże - a ratuszowej auli, a posiedzenia poszczególnych komisji - w pomieszczeniach Urzędu Miasta. Kadencja trwa dwa lata.

Wszyscy radni mają być bezpartyjni, a nawet mają nie występować jako reprezentacja danej szkoły. Chodzi o to, by reprezentowali interesy całej młodzieży w Płocku.

Co będzie robić nastoletnia rada miasta? Ogólnie mówiąc, zajmować się sprawami płockiej młodzieży. - Celem działania Młodzieżowej Rady jest upowszechnianie idei samorządowej i postaw demokratycznych wśród młodzieży oraz zwiększenie aktywności młodych ludzi w Płocku - czytamy w statucie.

Być może, że z opinii rady niedorostków będzie chciał skorzystać również dorosły samorząd, na przykład podczas prac nad kwestiami istotnymi dla płockiej młodzieży.


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE