reklama
reklama

ZUS wziął się za kontrole zwolnień lekarskich. W Płocku wpadło kilkaset osób

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: De

ZUS wziął się za kontrole zwolnień lekarskich. W Płocku wpadło kilkaset osób - Zdjęcie główne

foto De

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościRemont, prace ogrodowe, wakacje. Zwolnienie lekarskie to nie dodatkowy urlop. Zakład Ubezpieczeń Społecznych kontroluje osoby przebywające na zwolnieniach lekarskich. W tym roku, tylko do września, płocki oddział ZUS przeprowadził ponad 7 tysięcy kontroli zwolnień lekarskich, nieprawidłowości wykryto w kilkukset przypadkach.
reklama

Zwolnienie lekarskie przysługuje każdemu pracownikowi zatrudnionemu na umowie o pracę oraz na umowę-zlecenie pod warunkiem opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne. W tym czasie pracownik otrzymuje 80% wynagrodzenia. Co do zasady pracownik powinien na zwolnieniu lekarskim skupić się na powrocie do zdrowia. Zdarza się jednak, że pracownicy wyłudzają zwolnienie i wykorzystują ten czas np. na remont w mieszkaniu.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w całym kraju wziął się za kontrolę zwolnień lekarskich. Od stycznia do września ZUS w województwie mazowieckim przeprowadził ponad 57 tys. kontroli i chwali się coraz większą skutecznością - także dzięki anonimowym zgłoszeniom. 

- Przy kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy pracownicy ZUS-u sprawdzają, czy chory nie pracuje podczas niedyspozycji, albo nie wykonuje innych aktywności, które mogłyby wydłużyć jego powrót do zdrowia. Taką kontrolę mogą również przeprowadzić pracodawcy, którzy zatrudniają powyżej 20 pracowników-  informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim

reklama

Płocki oddział między styczniem a wrześniem skontrolował ponad 7 tys. przypadków, a 474 osoby straciły prawo do zasiłku. ZUS wstrzymał wypłatę świadczeń o wartości 387 tys. złotych. Co grozi osobom, które kombinują?

- Wiele osób nadużywa zwolnień lekarskich, wykorzystując je niezgodnie z zaleceniem lekarskim,  np. remontując mieszkanie, wykonując pracę zarobkową czy traktując zwolnienie jak dodatkowy urlop i wyjeżdżając na odpoczynek. Osoby, które niewłaściwie korzystają ze zwolnienia lekarskiego, muszą liczyć się z tym, że stracą prawo do świadczenia chorobowego za cały okres kontrolowanego zwolnienia. W takich sytuacjach ZUS wstrzymuje wypłatę świadczenia, a jeżeli zostało już wypłacone, nakazuje jego zwrot. Natomiast przy kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy, jeśli okaże się, że osoba sprawdzana przez lekarza orzecznika ZUS jest już zdrowa, to dochodzi do skrócenia zwolnienia lekarskiego. W takiej sytuacji pacjent zachowuje prawo do świadczenia chorobowego tylko do dnia badania - mówi Ściwiarski.

reklama

Urzędnicy apelują, aby przy zwolnieniu lekarskim podawać prawidłowy adres, w którym będziemy przebywać. Jeśli kontrolerzy podczas kontroli nie zastaną pod tym adresem osoby przebywającej na zwolnieniu, wysyłają zawiadomienie o kontroli.  Chory ma 3 dni na złożenie wyjaśnień dlaczego nie było go podczas kontroli pod wskazanym adresem.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama