Reklama

Zostanie wprowadzony nowy podatek od... cukru?

Opublikowano:
Autor:

Zostanie wprowadzony nowy podatek od... cukru? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości To nie żart, powraca pomysł z nowym podatkiem. Jarosław Pinkas, główny inspektor sanitarny, w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" zadeklarował, że jest już gotowy dokument, który ma przyczynić się do wprowadzenia podatku od cukru. Powód? Zamiast wody sięgamy po colę. Zwiększa się liczba osób otyłych czy cierpiących na cukrzycę.

To nie żart, powraca pomysł z nowym podatkiem. Jarosław Pinkas, główny inspektor sanitarny, w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" zadeklarował, że jest już gotowy dokument, który ma przyczynić się do wprowadzenia podatku od cukru. Powód? Zamiast wody sięgamy po colę. Zwiększa się liczba osób otyłych czy cierpiących na cukrzycę.

Polacy lubią osłodzić sobie życie. W 2018 r. przeciętny Polak szedł na rekord - spożywał już 51 kg (jeszcze w 2015 roku na jedną osobę przypadało 40,5 kg cukru), co z kolei przekłada się na stan zdrowia i problem z wagą. W ostatnim raporcie Narodowego Funduszu Zdrowia oszacowano, że już ok. 1,4 tys. zgonów rocznie spowodowanych jest spożyciem napojów z cukrem. Oszacowano, że do 2025 r. liczba cukrzyków wzrośnie niemal o milion osób, przybędzie blisko 350 tys. rodaków zmagających się z nadciśnieniem. A to oznacza większe koszty leczenia - zdaniem ekspertów nawet o miliard złotych w ciągu 6 lat. W jaki sposób spowodować w miarę szybką zmianę trybu życia? Wpłynąć na zawartość naszych portfeli.

Jarosław Pinkas, główny inspektor sanitarny, w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną", powiadomił o dokumencie, który ma przyczynić się do wprowadzenia podatku od cukru zawartego w napojach.

Nie spodziewajmy się jednak, że nowy podatek zostanie wprowadzony niemal z dnia na dzień. Rząd miałby zająć się tym pomysłem po wyborach. Myli się jednak ten, kto sądzi, że Polska byłaby pierwszym krajem, w którym zostałby wprowadzony podatek od cukru. Na taki krok zdecydowało się w latach 2015-2019 jak dotąd 19 krajów, w tym pięć europejskich. Czy Polska będzie kolejnym? Pinkas uważa, że wszystkie niezdrowe produkty powinny zostać w przyszłości opodatkowane. Na razie jednak utrzymuje, że należy "zatrzymać epidemię cukru". Za podatkiem od cukru opowiedział się także prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, Adam Niedzielski. Jako pierwsze pod odstrzał powinny iść, jak przekonywał w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej", napoje słodzone, takie jak cola, pepsi czy wody smakowe.

Polski Instytut Ekonomiczny przedstawił trzy możliwe rozwiązania cukrowego podatku:

1) naliczanie daniny od objętości napoju, w którym producent przekroczył określony poziom cukru,

2) naliczanie od każdego grama cukru zawartego w określonej objętości napoju,

3) warstwowy podatek, w którym bazą opodatkowania jest objętość napoju, lecz stosowałoby się różne stawki w zależności od zawartości cukru.

Ponadto wybrane produkty (np. 100 proc. soki owocowe) mogłyby zostać wyłączone z nowego opodatkowania. Jednocześnie warto podkreślić, że same zmiany cen nie pomogą w walce z otyłością. Musimy więcej się ruszać. Otyłość stała się problemem nie tylko dorosłych, zaczęła dotyczyć również młodzieży, czasem dzieci.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE