Policja w Płocku i na Mazowszu zachęca do wstępowania w jej szeregi - właśnie ogłosiła rozpoczęcie rekrutacji. - Oblężenia w Płocku nie widać, jest normalnie - zapewnia asp. Krzysztof Piasek zapytany o szturm chętnych do pracy, którzy chcą zdążyć przed planowaną przez rząd likwidacją przywilejów emerytalnych dla służb mundurowych.
Ogólnopolskie media opisywały prawdziwy szturm, który podjęli chętni do pracy w policji w związku z planowanymi przez rząd zmianami w emeryturach mundurowych - ten rok jest ostatnim, w którym obowiązuje prawo do przechodzenia na emeryturę już po 15 latach służby. Od następnego roku rząd planuje zmodyfikować te przywileje dla wstępujących do służby (już pracujących policjantów mają obowiązywać stare zasady) - funkcjonariusze mieliby nabywać praw emerytalnych po 25 latach, a dodatkowo musieliby mieć ukończone 55 lat. Więc młodzi, chcąc zdążyć przed reformą, szturmują komendy.
Ale - jak mówił nam asp. Krzysztof Piasek z płockiej komendy, w Płocku nie zaobserwowano tego zjawiska. - Nie odnotowaliśmy większego niż zazwyczaj zainteresowania pracą w policji, na pewno nie ma takich kolejek jak w innych miastach kraju - zapewnia policjant. I informuje, że komenda wojewódzka rozpoczęła właśnie rozpoczęcie procedur związanych z rekrutacją kandydatów do służby w policji na terenie całego województwa mazowieckiego.
Kto może zostać policjantem? Tylko obywatel polski o nieposzlakowanej opinii, nieskazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe i korzystający z pełni praw publicznych - to po pierwsze. Poza tym kandydat musi mieć co najmniej maturę, a także uregulowaną sytuację w związku ze służbę wojskową (tj. albo odbyły zasadniczą służbę wojskową lub zostały przeniesione do rezerwy). Bardzo ważne są też fizyczne i psychiczne predyspozycje, które pozwolą na służbę w formacjach uzbrojonych, podlegających szczególnej dyscyplinie służbowej i gotowość do podporządkowania się jej, a także dające gwarancję zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych. Chociaż warunkiem niezbędnym jest wykształcenie średnie, to preferowani będą kandydaci, którzy skończyli studia wyższe na kierunku przydatnym dla służby w policji: np. prawo, administracja, ekonomia, informatyka, bezpieczeństwo narodowe lub bezpieczeństwo wewnętrzne.
Krzysztof Piasek podaje, że planowane są przyjęcia do służby w terminie: 8 maja (63 miejsca) 17 lipca (116 miejsc), 4 września (32 miejsca) i 6 listopada (66 miejsc) w następujących jednostkach: Samodzielny Pododdział Prewencji Policji w Płocku, Samodzielny Pododdział Prewencji Policji w Radomiu, komendach miejskich w: Ostrołęce, Płocku, Radomiu, Siedlcach, komendach powiatowych w: Białobrzegach, Ciechanowie, Garwolinie, Gostyninie, Grójcu, Kozienicach, Lipsku, Łosicach, Makowie Mazowieckim, Mławie, Ostrowi Mazowieckiej, Płońsku, Przasnyszu, Przysusze, Pułtusku, Sierpcu, Sochaczewie, Sokołowie Podlaskim, Szydłowcu, Węgrowie, Wyszkowie, Zwoleniu, Żurominie, Żyrardowie.
Policjant przypomina też , że dokumenty (podanie, wypełniony kwestionariusz osobowy - taki druk można pobrać w każdej komendzie, własnoręcznie napisany życiorys, dokumenty potwierdzające wykształcenie i kwalifikacje zawodowe, zgodę na przetwarzanie danych osobowych) chcący służyć w policji musi złożyć osobiście w komendzie miejskiej lub powiatowej policji właściwej ze względu na miejsce zamieszkania lub w Sekcji ds. Doboru Wydziału Kadr i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji z/s w Radomiu ul. 11 Listopada 37/59 (parter) we wtorek, środę, czwartek, w godz. 9 00 - 13 00 tel. 48 345 31 20, 48 345 31 19, 48 345 20 15, 48 345 22 53.
A w ostatni piątek troje funkcjonariuszy pożegnało się z pracą w policji. Na emeryturę po wieloletniej służbie odeszli: asp. sztab. Zofia Kuchta, która przepracowała w policji 33 lata, ostatnio w Zespole ds. Wykroczeń w Wydziale Prewencji KMP Płock, Naczelnik Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą – podinsp. Jerzy Michalski, po przepracowaniu 25 lat w policji i asp. sztab. Stanisław Kominek, wiceprzewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów oraz przewodniczący Zarządu Terenowego NSZZ Policjantów w Płocku. W policji przepracował 25 lat. - Komendant Miejski Policji insp. Jerzy Kalbarczyk podziękował funkcjonariuszom za ich wieloletnią służbę i podkreślał, że pełnili ją bardzo dobrze, co niewątpliwie przyczyniło się do uzyskanych przez komendę dobrych wyników - relacjonuje asp. Piasek. - Na koniec wszyscy spotkali się już mniej oficjalnie z komendantem, a nasi „młodzi emeryci” wspominali czasy, gdy czynnie pełnili służbę.
Zostań policjantem. W Płocku bez kolejek
Opublikowano:
Autor: Małgorzata Rostowska, KMP
Przeczytaj również:
WiadomościPolicja w Płocku i na Mazowszu zachęca do wstępowania w jej szeregi - właśnie ogłosiła rozpoczęcie rekrutacji. - Oblężenia w Płocku nie widać, jest normalnie - zapewnia asp. Krzysztof Piasek zapytany o szturm chętnych do pracy, którzy chcą zdążyć przed planowaną przez rząd likwidacją przywilejów emerytalnych dla służb mundurowych.
Polecane artykuły:
wróć na stronę główną
ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.
e-mail
hasło
Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE