Reklama

Zobacz niezwykłą kolekcję pana Franciszka

Opublikowano:
Autor:

Zobacz niezwykłą kolekcję pana Franciszka - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Mnóstwo pocztówek, znaczków pocztowych, medalików, nawet komiksów - wszystkie z wizerunkiem św. Jana Bosko, które od kilkudziesięciu lat zbiera znany płocki kolekcjoner Franciszek Olkowski, można zobaczyć na Stanisławówce.

Mnóstwo pocztówek, znaczków pocztowych, medalików, nawet komiksów - wszystkie z wizerunkiem św. Jana Bosko, które od kilkudziesięciu lat zbiera znany płocki kolekcjoner Franciszek Olkowski, można zobaczyć na Stanisławówce.

Niecodzienną wystawę przygotowano z okazji uroczystości związanych z dzisiejszym przyjazdem do Płocka relikwii św. Jana Bosko, założyciela salezjanów i patrona dzieci i młodzieży. Jak już pisaliśmy, płocka Stanisławówka jest jednym z 50 miejsc w Polsce, które nawiedzi szklany relikwiarz przypominający sarkofag z naturalnej wielkości rzeźbą wyobrażającą ciało świętego, który kryje relikwię prawej ręki ks. Bosko. Do środy rano można oddawać cześć świętemu w górnym kościele na Stanisławówce.

Tam również od kilku dni można oglądać nietypową wystawę poświęconą świętemu. Tworzą ją znaczki pocztowe, medaliki, medaliony, pocztówki, obrazki, z podobizną św. Jana Bosko, a także jego podopiecznego św. Dominika Savio.

Właścicielem wszystkich tych cennych pamiątek jest Franciszek Olkowski, jeden z najważniejszych płockich kolekcjonerów, którego spotkamy na każdym Jarmarku Tumskim, gdy w imieniu płockich kolekcjonerów z rąk prezydenta odbiera klucze do miasta, a potem pokazuje swoje zbiory. Pan Franciszek ma żyłkę kolekcjonera od małego, i jak mówią jego przyjaciele, od dziecka zbiera cenne pamiątki poświęcone m.in. św. Cecylii, a także medaliony, monety i banknoty, dokumenty, świadectwa . Różne części jego cennych zbiorów prezentowane były wielokrotnie, m.in. w muzeach i innych placówkach kulturalnych.

Fot. Krzysztof Wiśniewski

Czytaj też:

Zdjęcia z powitania relikwii św. J. Bosko wkrótce na naszym portalu

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE