Reklama

Znów kłopoty. Nie płacą za prąd od września

Opublikowano:
Autor:

Znów kłopoty. Nie płacą za prąd od września - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Od kilku miesięcy część mieszkańców Międzytorza nie dostała rachunków za prąd. Kontakt z infolinią to droga przez mękę, dostęp internetowy nie działa, a mieszkańcy martwią się wysokimi rachunkami za kilka miesięcy i groźbą odcięcia prądu.

Od kilku miesięcy część mieszkańców Międzytorza nie dostała rachunków za prąd. Kontakt z infolinią to droga przez mękę, dostęp internetowy nie działa, a mieszkańcy martwią się wysokimi rachunkami za kilka miesięcy i groźbą odcięcia prądu.

Nie wszyscy odbiorcy dostali korekty zawyżonych faktur, które Energa wysyłała do nich w wakacje (!), a wielu płocczan ma kolejne kłopoty z dostawcą energii. Tym razem firma nie wysyła do nich rachunków wcale. Nasz czytelnik z Międzytorza, a także jego sąsiedzi z bloku, nie dostali rachunków za prąd od września ubiegłego roku. Co gorsza, podobnie jak w przypadku opisywanej przez nas kilka miesięcy temu sytuacji, również teraz próby wyjaśnienia sytuacji spełzły na niczym - jak relacjonuje nasz czytelnik, ani na infolinii, ani w punkcie obsługi klienta na Piłsudskiego nie dowiedzieli się nic poza dość oczywistym stwierdzeniem faktu, że rzeczywiście faktur nie wysłano...

 - Kilkugodzinne oczekiwanie na obsługę, totalny bałagan w systemie, podział na system stary i nowy, no i dojazd do biura drogą dziurawą jak ser szwajcarski - taki wizerunek prezentuje obecnie firma Energa - napisał nasz czytelnik.

Mieszkańcy bloku niecierpliwie czekają na rachunki, obawiając się gigantycznej sumy za kilka miesięcy, którą będą musieli zapłacić, gdy wreszcie firma zdecyduje się je wystawić. Podejrzewają, że za całym tym zamieszaniem może stać wymiana liczników na nowe, zdalnie przekazujące odczyty.

Energa: wystawiliśmy już 90 proc. zaległych faktur

Ale rzecznik prasowy firmy Jakub Dusza, zaprzecza, by za zwłoką w wysyłaniu rachunków miały stać nowo wymienione liczniki. Problem narodził się przy przenoszeniu danych klientów ze starego do nowego systemu obsługi klienta. Firma zapewnia, że dzięki niemu klienci będą załatwiali swoje sprawy szybciej i wygodniej, a po zmianie serwisu EBok na Energa24 obsługa odbiorców będzie sprawniejsza.  - Wiemy, że do tej pory nie zawsze byli z tego zadowoleni - przyznaje Jakub Dusza. - Samo wdrożenie to skomplikowany proces obejmujący wiele mniejszych elementów, który w niektórych przypadkach mógł powodować dłuższy czas realizacji zgłoszeń czy opóźnienie w wystawieniu faktur.

Rzecznik zapewnia, że powoli wszystko wraca do normy. - Energa obecnie wystawia i wysyła wszystkie zaległe faktury do klientów z Płocka - Wystawiliśmy ponad 90 proc. takich faktur, i na bieżąco wystawiamy kolejne - poinformował Jakub Dusza. - Dokumenty od kilku dni docierają do klientów, do części przyjdą w najbliższych dniach. Wśród wystawianych obecnie faktur, są też ostatnie, pojedyncze przypadki faktur korygujących zawyżone rachunki sprzed kilkunastu tygodni opisywanych przez media w Płocku.  

Można płacić w ratach

Rachunek za kilka miesięcy do zapłacenia za jednym zamachem może przyprawiać o zawrót głowy, więc klienci, którzy dostaną fakturę za dłuższy okres rozliczeniowy, mogą płacić Enerdze w ratach. Taki zamiar można zgłosić przez infolinię (wtedy płatność można rozłożyć tylko na trzy raty) lub pisemnie (można spłacić należność w maksymalnie sześciu ratach).

- Część klientów oczekujących na fakturę wpłacało na numer swojego konta bankowego szacunkowe kwoty za zużywaną energię (oszacowane na podstawie zazwyczaj płaconych rachunków) - wskazuje rzecznik Energi. -  Firma uwzględnia te płatność w wystawianych obecnie fakturach, więc wysokość ich faktur nie różni się znacznie od zwyczajowych. 

Czego możemy się domagać?

Zapytaliśmy jeszcze, czy jest możliwe umorzenie należności za rachunki za prąd lub jej częściowe umorzenie ze względu na skandaliczną obsługę klientów? Jaką rekompensatę zaproponują swoim klientom? Jakub Dusza: „Nasze zasady obsługi i rozliczeń z klientami przewidują bonifikaty w przypadku niedotrzymania standardów jakościowych obsługi odbiorców. Za przedłużenie czternastodniowego terminu rozpatrzenia wniosku lub reklamacji odbiorcy w sprawie zasad rozliczeń i udzielenia odpowiedzi, za każdy dzień zwłoki odbiorcy przysługuje bonifikata w wysokości 1/250 przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce (w roku kalendarzowym poprzedzającym rok zatwierdzenia taryfy, określonego w komunikacie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego ogłaszanym w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”). Klient, który chciałby uzyskać taką bonifikatę powinien zgłosić się z wnioskiem do firmy. Na Jego rozpatrzenie firma ma 30 dni kalendarzowych”.

Dokładne informacje o bonifikatach można znaleźć w taryfie Energa Operator (;  pkt. 4.5 (m.in. 4.5.5. podpunkt 11) oraz na stronie Urzędu Regulacji Energetyki.

 

Czytaj też:

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE