Reklama

Znamy już wyniki piątej edycji Budżetu Obywatelskiego

Opublikowano:
Autor:

Znamy już wyniki piątej edycji Budżetu Obywatelskiego - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ratusz ogłosił dziś wyniki piątej edycji Budżetu Obywatelskiego. Sprawdźcie, które projekty wygrały i będą realizowane na płockich osiedlach.

Ratusz ogłosił dziś wyniki piątej edycji Budżetu Obywatelskiego. Sprawdźcie, które projekty wygrały i będą realizowane na płockich osiedlach.

Tym razem płocczanie głosowali na jeden z sześciu projektów ogólnomiejskich oraz na jeden z 16 osiedlowych. Do podziału było 5 mln zł - 2 mln na projekt dla całego miasta, i łącznie 3 mln zł na projekty na osiedlach. Swój głos można było oddać kilkoma różnymi sposobami do 2 października. Dziś Ratusz ogłosił wyniki.

Okazało się, że spośród projektów dotyczących całego miasta zwyciężył wodny plac zabaw w parku na Podolszycach, który powstanie na powierzchni około 300 metrów kwadratowych. Zyskał 736 głosów. Będzie podzielony na trzy grupy tematyczne: strefę dla najmłodszych, strefę dla nastolatków i na strefę rodzinną. Pojawią się urządzenia w postaci liści, tuneli, kwiatków, kurtyn, grzybków, fontann natryskowych, armatek wodnych, kubełków, z których ma lecieć woda pod różnym ciśnieniem. Niektóre z natrysków, zgodnie z pomysłem, zostanie oświetlone diodami. W sąsiedztwie placu zaplanowano trzy przebieralnie. Wokół placu teren ma być wyłożony kostką. 

Drugi zwycięski projekt dotyczy zakupu samochodu dla Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca Dzieci Płocka. Obecny pochodzi z 1993 roku i coraz częściej, zamiast pełnić swoją funkcję, stoi w warsztacie. Nowy ma posłużyć do transportu członków zespołu, przewozu sprzętu nagłośnieniowego, wyposażenia scenicznego, kostiumów i rekwizytów. Na ten projekt zagłosowały 682 osoby.

- Zapewne była duża mobilizacja wśród samych członków zespołu, ich rodziców i znajomych - dodawał prezydent. 

Z kolei na osiedlach wygrały (lista rankingowa I):

Winiary - tężnia solankowa (liczba zdobytych głosów: 422, wynik 27,41 proc.),

Trzepowo - remont chodnika wzdłuż Sierpeckiej (wynik 8,79 proc.),

Osiedla Dworcowa - budowa parkingu niedaleko ul. Lasockiego (liczba zdobytych głosów: 359, wynik 6,54 proc.),

Radziwie - budowa parkingu przy Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Płocku (liczba zdobytych głosów: 137, wynik 3,86 proc.),

Stare Miasto - kino letnie (liczba zdobytych głosów: 124, wynik 3,40 proc.),

osiedle Dobrzyńska - multimedialne laboratorium kształcenia „Od juniora do seniora” (liczba zdobytych głosów: 168, wynik 1,73 proc.),

osiedle Kochanowskiego - „Ring wolny - bokserski Płock” - bezpłatne zajęcia dla mieszkańców (liczba zdobytych głosów: 95, wynik 1,02 proc.).

Lista rankingowa II:

osiedle Wyszogrodzka - rozbudowa placu zabaw i rekreacji (314 zdobytych głosów) oraz remont chodnika przy ul. Południowej (136 głosów),

Podolszyce Północ - Flow Park (304 głosy).

Łącznie do tej edycji zgłoszono 56 projektów, w tym 22 przeszły weryfikację z wynikiem pozytywnym, a 34 odpadły. Mieszkańcy złożyli 41 projektów, siedem pochodziło od grup mieszkańców, zaledwie pięć od rad osiedlowych i trzy od organizacji pozarządowych.  

Wyniki jednak nie oszałamiają. Na 101 tys. 406 uprawnionych do głosowania, skorzystało z tej możliwości 2 tys. 982 płocczan (głosowali na ogólnomiejskie i osiedlowe), co daje nam frekwencję na poziomie 2,94 proc. (wyższa niż poprzednim razem, wówczas było to 2,5 proc.). 

Niestety, sporo głosów uznano za nieważne (1590). Głosowaliśmy przede wszystkim osobiście (w ten sposób oddano 2255 głosów), dopiero w drugiej kolejności wybieraliśmy wysłanie SMS-a (1470 głosów) lub głosowanie poprzez stronę internetową (1152 głosów).  

- Jestem zdecydowanym zwolennikiem budżetu obywatelskiego, ponieważ dzięki niemu to sami mieszkańcy mogą wypowiedzieć się, czego potrzebują - tłumaczył prezydent tuż po prezentacji wyników. Sam jednak nie chciał zdradzić, na które projekty oddał głos. - Staramy się tak wszystko organizować, aby było transparentnie i uczciwie. Może frekwencja nie należy do najwyższych, ale w ten sposób budujemy społeczeństwo obywatelskie. Jeszcze nie wiem, czy w przyszłym roku zasady będą identyczne. Z pewnością będę negocjował ze skarbnikiem kwoty. Skoro na piątą edycję mieliśmy 5 mln zł, to może na szóstą 6 mln zł? Dla nas priorytetowe są te inwestycje, przy których korzystamy z dofinansowania unijnego i potrzebujemy środków na wkład własny. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE