Reklama

Znamy decyzję sądu w sprawie zatrzymanego byłego senatora Eryka S.

Opublikowano:
Autor:

Znamy decyzję sądu w sprawie zatrzymanego byłego senatora Eryka S. - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Były senator Eryk S. usłyszał już zarzuty. Biuro prasowe Sądu Okręgowego przekazało informację o zastosowaniu wobec niego środka zapobiegawczego w postaci aresztu.

Były senator Eryk S. usłyszał już zarzuty. Biuro prasowe Sądu Okręgowego przekazało informację o zastosowaniu wobec niego środka zapobiegawczego w postaci aresztu.

Prokuratura wystąpiła do sądu o areszt dla Eryka S.

- W dniu 11 kwietnia 2019 roku Sąd Rejonowy  dla Krakowa – Śródmieścia w Krakowie, II Wydział Karny postanowił zastosować wobec Eryka S., jako środek zapobiegawczy, tymczasowe aresztowanie na okres 2 (dwóch) miesięcy, tj. od dnia 9 kwietnia 2019 r. godz. 8:35 do dnia 8 czerwca 2019 r. godz. 8:35 - czytamy w opublikowanym komunikacie.

Eryk S. w latach 2007-2011 był senatorem zrzeszonym w klubie Platformy Obywatelskiej. W godzinach porannych we wtorek, 9 kwietnia został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego, co wynikało z prowadzonego śledztwa przez krakowską prokuraturę dotyczącego działalności zorganizowanej grupy przestępczej. Śledczy twierdzą, że zatrzymany jest podejrzany o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, "która przy wykorzystaniu nierzetelnej i poświadczającej nieprawdę dokumentacji przeprowadziła szereg operacji gospodarczych i finansowych umożliwiających wyłudzenie środków publicznych w postaci dotacji celowej oraz zwrotu nienależnego podatku VAT".

Członkowie grupy przestępczej mieli w oparciu o nierzetelną oraz poświadczającą nieprawdę dokumentację, dokonywać szeregu operacji gospodarczych i finansowych umożliwiających wyłudzenie środków publicznych w postaci dotacji celowej w kwocie blisko 40 milionów złotych oraz zwrotu nienależnego podatku VAT w kwocie ponad 9 milionów złotych. Następnie „legalizowali” środki pieniężne pochodzące z przestępstwa, poprzez podejmowanie prób ukrycia ich przestępczego pochodzenia. W toku postępowania zarzuty dotyczące kierowania oraz działania w zorganizowanej grupie przestępczej usłyszało 25 osób. Dotychczas stosowano wobec podejrzanych środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym w postaci poręczenia majątkowego, dozoru Policji oraz zakazu opuszczania kraju.

Eryk S. stał się kolejną osobą, której postawiono zarzuty.

Zarzuty wobec Eryka S.

Postawiono mu zarzut działania w zorganizowanej grupie przestępczej w okresie od 2013 r. do czerwca 2015 r. Grupa popełniała przestępstwa m.in. wyłudzając dotację publiczną na realizację projektu "Energooszczędna i wysokowydajna linia do recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych" oraz wyłudzała zwrot podatku VAT.

Zatrzymany usłyszał również zarzut oszustwa na szkodę Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości na blisko 38 mln zł. Miał wprowadzić przedstawicieli PARP w błąd odnośnie "spełnienia warunków uzasadniających udzielenie i wypłatę na rzecz ustalonej spółki dofinansowania projektu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa".

Co więcej, dodano, iż zatrzymany miał powoływać się na wpływy w PARP i podjąć pośrednictwa w załatwieniu dofinansowania dla spółki na projekt linii recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych.

[ZT]22074[/ZT]

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE