Reklama

Zmiany w radzie. Jest nowy przewodniczący

Opublikowano:
Autor:

Zmiany w radzie. Jest nowy przewodniczący - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Biskup płocki zmienił skład rady społecznej. Po siedmiu latach jej przewodniczącym przestał być ks. dr Andrzej Kobyliński. Zastąpił go ks. dr Włodzimierz Piętka.

Biskup płocki zmienił skład rady społecznej. Po siedmiu latach jej przewodniczącym przestał być ks. dr Andrzej Kobyliński. Zastąpił go ks. dr Włodzimierz Piętka.

Zadaniem tego gremium jest analizowanie i informowanie ordynariusza diecezji płockiej o najważniejszych aktualnych sprawach społeczno-religijnych. W jej skład poza duchownymi wchodzili świeccy związani z Kościołem, naukowcy, parlamentarzyści. Szerszemu gronu płocczan społeczna przy biskupie płockim rada jest znana głównie z wydawanych oświadczeń komentujących palące problemy. Rada zabierała głos m.in. w sprawie ustąpienia papieża Benedykta XVI, upamiętnienia postaci biskupa Czesława Kaczmarka,  mediach i Nergalu, gender, emerytur itd.

Jak poinformowała płocka Kuria, zmienił się skład rady - nie ma w niej już m.in. Kazimierza Cieślika, dr Ewy Czarneckiej, Tomasza Korgi i Anny Kozery.  Jest też nowy przewodniczący - został nim ks. dr Włodzimierz Piętka.  W diecezji duchowny kojarzony jest przede wszystkim jako redaktor naczelny i fotograf płockiego "Gościa Niedzielnego", który jest rozeznany w środowisku medialnym oraz asystent kościelny Klubu Inteligencji Katolickiej.

Przez ostatnie siedem lat przewodniczącym tego gremium był ks. dr Andrzej Kobyliński, etyk i wykładowca akademicki, niejednokrotnie zwracający uwagę na zagrożenia dla współczesnego Kościoła, również te związane z ruchami charyzmatycznymi czy zielonoświątkowymi. To właśnie on już w 1999 r. rozpoczął walkę z pedofilią w płockim Kościele, wyprzedzając inne polskie diecezje o kilkanaście lat. Zmiany odnośnie problemu pedofilów w sutannach, które nastąpiły w latach 2007-2008, gdy władzę w diecezji objął po arcybiskupie Stanisławie Wielgusie bp Piotr Libera , a teraz szkolenia związane z problemem wykorzystywania seksualnego, to w dużej mierze pokłosie rozpoczętych wówczas przezeń działań.

Niespodziewanie w 2011 r. ks. Kobyliński został odsunięty od pracy w Wyższym Seminarium Duchownym.  Przyczyny ówczesnej decyzji nie były ujawnione mediom, po czasie stało się jasne, że chodziło o  poważne spory doktrynalne i moralne dotyczące sposobu kształcenia przyszłych księży. Teraz, po kilku latach, które można by odebrać jak wycofanie z życia publicznego ks. Kobyliński właśnie opublikował ważną rozprawę habilitacyjną , a nie dalej jak tydzień temu prowadził spotkanie z prof. Bogdanem Chazanem. Jego książka „O możliwości zbudowania etyki nihilistycznej” lada chwila trafi do płockiej księgarni diecezjalnej. Praca stanowi odpowiedź na jedno z najważniejszych pytań współczesnej filozofii, a mianowicie relacji między nihilizmem a etyką. Jego zdaniem, jest możliwe wypracowanie etyki nihilistycznej, czyli niemającej metafizycznego oparcia, choć będzie  to etyka słaba i zagrożona relatywizmem. Nihilistyczna etyka miłosierdzia wpisuje się w założenia usilnie propagowanego współcześnie tzw. nowego humanizmu.

Oto nowy skład Rady Społecznej przy Biskupie płockim:

Ks. dr Włodzimierz Piętka – przewodniczący
Mgr Hanna Duda
Dr Elżbieta Grzybowska
Mgr Aleksandra Jadczak
Prof. Janusz Kempa
Mgr Henryk Kowalczyk
Mgr Mirosław Koźlakiewicz
Ks. prał. dr Mirosław Milewski
Dr Renata Sikora
Mgr Leszek Szcząchor
Prof. Janusz Zieliński

Czytaj też:

Na zdjęciach: ks. Andrzej Kobyliński, ks. Włodzimierz Piętka, fot. Portal Płock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE