Reklama

Reklama

Żłobek z Podolszyc zostanie przeniesiony. Ile płocczan czeka w kolejce na przyjęcie do miejskich placówek?

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości We wrześniu zacznie działać nowy żłobek – pomiędzy ulicami Kazimierza Wielkiego i Polną na Skarpie. To dobra wiadomość. Zła jest taka, że zlikwidowana zostanie placówka dla najmłodszych dzieci na Podolszycach Południe.

Reklama

Budowa bloku, w którym znajdzie się żłobek i 12 „mieszkań na start” zmierza ku końcowi.

- Budynek będzie oddany do użytku już w kwietniu. Jego powierzchnia użytkowa wynosi 1800 m kw. z czego żłobek zajmuje ponad 1110 m kw., a część mieszkalna 742 m kw. – podawał dane Daniel Kaźmierczyk, prezes Inwestycji Miejskich – spółki, która realizuje ten obiekt. – Przy żłobku będzie też plac zabaw oraz taras i weranda, na której będą mogły wypoczywać najmłodsze dzieci. Na parterze przy wejściu będzie też pomieszczenie - wózkownia, gdzie rodzice, którzy przyprowadzą malucha, będą mogli na czas jego pobytu zostawić wózek.

Żłobek zacznie działać we wrześniu

Jak tylko budynek zostanie oddany do użytku, miasto rozpocznie końcowe wyposażanie i meblowanie żłobka. Na razie trwają prace wykończeniowe. Podłogi, ściany, łazienki, szafy, a także zaplecze kuchenne są już właściwie gotowe. Placówka zacznie przyjmować dzieci od września. Pomieści 89 maluchów., ale zupełnie nowych miejsc na żłobkowej mapie Płocka będzie 57, bo 32 to miejsca przeniesione ze żłobka przy ul. Czwartaków. Jak poinformował prezydent Andrzej Nowakowski, placówka na Podolszycach Południe przestanie działać. Zaznaczał jednak, że placówka nie zostanie zlikwidowana, tylko przeniesiona. Dzieci, które dziś tam uczęszczają, będą miały zapewnione miejsce bez ponownej rekrutacji. 

- Ten nowy żłobek jest zdecydowanie lepiej przystosowany do potrzeb małych dzieci. Tamten, który mieści się w wynajmowanym budynku, jest do tego kosztowny w utrzymaniu – tłumaczył prezydent i dodawał, że do nowej placówki z tej na Czwartaków zostanie przeniesiona też dyrekcja i pracownicy. – Formalnie to będzie ten sam żłobek [żłobek nr 1 – przyp. red.], tylko w nowym miejscu.

Warto jednak zaznaczyć, że z Podolszyce i ul. Kazimierza Wielkiego dzieli kilka kilometrów. Dla niektórych rodziców to może być problem. 

- Dzieci w żłobku przebywają zazwyczaj rok, najdłużej dwa. Zapewne więc część z nich, która teraz przebywa w placówce przy ul. Czwartaków, we wrześniu nie będzie już korzystać ze żłobka - argumentował Andrzej Nowakowski.

Podania o przyjęcie malucha do nowej placówki już można składać. Chcąc zapisać dziecko do żłobka na Kazimierza Wielkiego trzeba wypełnić formularz o przyjęcie do żłobka nr 1, przy którym jeszcze w tym momencie widnieje adres Czwartaków. I odwrotnie – rodzice, którzy oczekują na przyjęcie pociechy do żłobka nr 1, muszą się liczyć z tym, że od września będzie się ono mieściło na Skarpie.

388 maluchów w kolejce do żłobka

Nowy żłobek – nawet przy likwidacji jednego ze „starych” – przyniesie ponad 50 dodatkowych miejsc dla najmłodszych płocczan. A to bardzo ważne, gdyż zapotrzebowanie na nie jest ogromne. Dziś w płockich placówkach dla maluchów jest 335 miejsc. Po oddaniu budynku przy Wielkiego będzie ich 392. Tymczasem zapotrzebowanie jest sporo większe. Z najświeższych danych wynika, że w kolejce oczekujących na miejsce w miejskim żłobku jest 388 małych płocczan. 

Jak się okazuje, w ratuszu jest pomysł na stworzenie następnych miejsc dla najmłodszych dzieci. Otóż w ciągu najbliższych dwóch lat miasto planuje przenieść ośrodek pieczy zastępczej z piętra budynku żłobka przy ul. Kleeberga. Tym sposobem zwolni się tam miejsce na następne żłobkowe oddziały. Czy to już wystarczy, by zaspokoić zapotrzebowanie na miejsca dla maluchów?

- Mam nadzieję, że nie, bo liczę na to, że dzieci będzie przybywać – odpowiedział z uśmiechem prezydent i dodał, że rolą miasta jest zaspokajać potrzeby młodych rodziców, co planuje dalej robić.

Nowe mieszkania na start

Jednym z takich działań, które ma zaspokajać potrzeby młodych płocczan i skłonić ich do osiedlenia się na stałe w Płocku, jest program „Mieszkania na start”. Polega on na wynajmowaniu w niskiej cenie lokali mieszkalnych płocczanom wieku od 18 do 35 lat. 12 takich mieszkań znajdzie się właśnie w bloku ze żłobkiem przy ul. Kazimierza Wielkiego. Lokale – o powierzchni od 29 do 69 m. kw. - są wykonane „pod klucz”. Wejścia do żłobka i do części mieszkalnej są oddzielne.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy