Specjalne opracowanie "Ambulatoryjna opieka zdrowotna w Płocku w 2023 r." przygotował Urząd Statystyczny w Warszawie.
Ambulatoryjne świadczenia to świadczenia podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) lub ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) oraz te z zakresu rehabilitacji leczniczej.
Porady udzielane są w przychodniach, poradniach, ośrodkach zdrowia. Są też praktyki zawodowe lekarzy – indywidualne i grupowe – realizujące porady lekarskie w ramach umowy zawartej z Narodowym Funduszem Zdrowia.
- Zdecydowana większość placówek ambulatoryjnych w Płocku była przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością – na 89 tylko 5 nie posiadało żadnych udogodnień - czytamy w opracowaniu US.
W ub.r. w Płocku udzielono 1,3 mln porad ambulatoryjnych - 600 tys. u lekarza pierwszego kontaktu, a 700 tys. - u specjalisty. To w skali roku wzrost aż o 12,6 proc.
- W 2023 r. w przeliczeniu na 1 mieszkańca Płocka przypadało 12 porad ambulatoryjnych - wskazuje US.
Oznacza to średnio jedną wizytę u lekarza w miesiącu.
W nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej udzielono 24 tys. porad. W tym przypadku w ciągu roku liczba osób, które się zgłaszały z jakimś problemem, spadła o 2,8 proc.
Wciąż w służbie zdrowia działa coś takiego, jak teleporady. W 2023 r. ta forma kontaktu stanowiła 7 proc. ogółu porad w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej.
Nie dziwi, że do lekarza częściej zgłaszają się osoby starsze. W podstawowej opiece ok. 37 proc. porad udzielono seniorom w wieku minimum 56 lat, a 21 proc. - dzieciom i młodzieży do lat 18.
Nieco inny jest ten rozkład procentowy w przypadku opieki nocnej i świątecznej - niespełna 15 proc. porad udzielono osobom w wieku 65 lat i więcej, a prawie 28 proc. - dzieciom i młodzieży do lat 18.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.