Reklama

Zbudują nowy parking i most. Za to 200 drzew pójdzie pod topór

Opublikowano:
Autor:

Zbudują nowy parking i most. Za to 200 drzew pójdzie pod topór - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Nowy parking w rejonie cmentarza komunalnego i budowa mostu przez Brzeźnicę doprowadzą do wycinki około 200 drzew. Ile nowych nasadzeń planuje w związku z tym ratusz?

Nowy parking w rejonie cmentarza komunalnego i budowa mostu przez Brzeźnicę doprowadzą do wycinki około 200 drzew. Ile nowych nasadzeń planuje w związku z tym ratusz?

Pisaliśmy o planach ratusza dotyczących budowy parkingu publicznego typu „parkuj i jedź” wraz z infrastrukturą, który miałby powstać w rejonie cmentarza komunalnego przy ul. Bielskiej, konkretnie między nowo powstającą trasą północno-zachodnią a cmentarzem. 

– Teren przeznaczony pod budowę parkingu częściowo jest zabudowany. W 2015 roku wybudowano tu parking – dowiadujemy się w płockim ratuszu. – Pozostała część terenu jest nieużytkiem, zakrzewionym i zadrzewionym samosiewami.

Wycinkę czas zacząć
Obecnie wskazany teren jest porośnięty licznymi drzewami i krzewami, które w związku z realizacją zadania mają zostać wycięte, jak czytamy w dokumentacji przetargowej, „w zakresie niezbędnym do realizacji przedmiotu umowy”. Pod topór pójdą klony, jesiony, brzozy czy lipy, a także wierzby, dęby i kasztanowce. Wycięcie 37 drzew nie wymaga zezwolenia na usunięcie, kolejnych 140 już tak.

– Planowane jest wykonanie nasadzeń rekompensacyjnych, w tym 140 drzew i 3242 m2 krzewów w różnych lokalizacjach na terenie całego miasta, głównie w parkach, na placach, działkach gminnych oraz ulicach – wyjaśnia Marta Komorowska z zespołu współpracy z mediami w Urzędzie Miasta Płocka. 

Niestety to nie jedyna wycinka, do której przymierza się ratusz. Do kolejnej może dojść w Zespole Przyrodniczo-Krajobrazowym Jaru Rzeki Brzeźnicy z uwagi na zaplanowaną rozbiórkę istniejącego i budowę nowego mostu przez rzekę Brzeźnicę w ciągu drogi wojewódzkiej nr 559 (ul. Dobrzyńska) w Płocku. Od wschodu wskazany teren sąsiaduje z przyległymi terenami zabudowanymi, od północy i zachodu z ogródkami działkowymi, z kolei od południa z niezabudowanymi terenami zieleni nieurządzonej. Wykonano inwentaryzację. Na niektórych drzewach są widoczne „liczne ślady cięć”, pnie bywają pochylone, korony są mocno rozrosłe, stwierdzono posusz, natomiast inne drzewa zamierają i mogą stwarzać zagrożenie.

– Ze względu na kolizję ze skrajnią drogową, ze względów inwestycyjnych oraz z uwagi na niekorzystne oddziaływanie na projektowany obiekt budowlany należy usunąć 75 drzew – zalecono w przedstawionej już radnym dokumentacji. 

W tym przypadku sytuacja jest bardziej skomplikowana. W październiku 2017 roku o wycinkę drzew wnioskowała do prezydenta miasta firma PBW Inżynieria Spółka z o. o. z Wrocławia wykonująca prace projektowe rozbiórki istniejącego i budowy nowego mostu przez rzekę Brzeźnicę na zlecenie Miejskiego Zarządu Dróg. Wstępnie wszczęte postępowanie trzeba było jednak zawiesić z uwagi na fakt, iż do wycinki ma dojść na terenie Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego Jaru Rzeki Brzeźnicy. Dlatego też dalsza decyzja powinna należeć do tego samego organu, który ustanowił Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy, czyli do radnych miasta. To oni rozpatrzą sprawę najpierw na komisjach, następnie zdecydują podczas sesji, 25 stycznia. Jednocześnie w uzasadnieniu podkreśla się, że zakazy zawarte w uchwale ustanawiającej taką formę ochrony przyrody „nie dotyczą realizacji inwestycji celu publicznego”, a także „w przypadku braku rozwiązań alternatywnych” konieczne jest dokonanie uzgodnień  z organem ustanawiającym zespół. Po wycince przewidziano nasadzenie 55 drzew zgodnie z wykonanym już projektem, a także 50 drzew w 2018 roku. Miałby o to zadbać Wydział Kształtowania Środowiska w ratuszu. 

W konsekwencji na terenie Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego Jaru Rzeki Brzeźnicy do końca 2022 roku posadzonych zostanie łącznie 105 drzew o obwodzie min. 16-18 cm mierzonym na wysokości 1 m od powierzchni gruntu. Kolejne 20 drzew będzie posadzone wzdłuż ścieżki rowerowej przy rondzie 19 P.P. Odsieczy Lwowa. 

To nie wszystko

Ostatnio przerzedziła się roślinność w pobliżu Ogródka Jordanowskiego po stronie przystanku i ogrodzenia  terenu z Komendą Miejską Policji. W Ratuszu zapewniają, że drzewa i krzewy zostały „przycięte i odmłodzone na prośbę mieszkańców”. 

- Zgłaszali, że krzewy bardzo się rozrosły i przeszkadzają im w poruszaniu się chodnikiem, a to droga do przystanku. Ogrodnik Miasta planuje na jesieni dalsze odmłodzenie tych roślin. Chce je zagęścić, dosadzając nowe rośliny, aby powstał ładny, równy i gęsty szpaler – twierdzi Marta Komorkowska. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE