reklama

Zbierają datki i… podpisy o referendum

Opublikowano:
Autor:

Zbierają datki i… podpisy o referendum - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPrzy płockich kościołach spotkamy dziś nie tylko wolontariuszy z czerwonym serduszkiem. Trwa rozpoczęta przez„Solidarność” akcja zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum w związku z zapowiedzianym przez Donalda Tuska w expose wydłużeniem wieku emerytalnego.

Przy płockich kościołach spotkamy dziś nie tylko wolontariuszy z czerwonym serduszkiem. Trwa rozpoczęta przez„Solidarność” akcja zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum w związku z zapowiedzianym przez Donalda Tuska w expose wydłużeniem wieku emerytalnego.

Od samego rana przy płockich kościołach trwają dwie zbiórki - datków na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy i… podpisów. NSZZ Solidarność wraz z innymi związkami zawodowymi i organizacjami pozarządowymi, które przyłączyły się do apelu przewodniczącego Solidarności, Piotra Dudy, namawiają Polaków do poparcia wniosku o referendum w sprawie zachowania obecnych rozwiązań emerytalnych. Wydłużenie i wieku emerytalnego z 60 (kobiety) i 65 lat (mężczyźni) do 67. roku życia zapowiedział w swoim expose premier Donald Tusk.

Obradująca w Katowicach Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” 15 grudnia podjęła decyzję o rozpoczęciu akcji zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum. - Zapowiedź premiera Donalda Tuska dotycząca podwyższenia wieku emerytalnego miała tak naprawdę na celu przede wszystkim przypodobanie się agencjom ratingowym. Zabrakło refleksji, jakie to pociągnie za sobą skutki społeczne – mówił podczas obrad przewodniczący „Solidarności” Piotr Duda. - Ze wszystkich rozmów czy sondaży wynika, że ludzie są z tych planów ogromnie niezadowoleni.

Władze „Solidarności” uważają, że tak kluczowych zmian nie wolno wprowadzać na szybko i bez wcześniejszych konsultacji społecznych. Ich zdaniem, możliwość przejścia na emeryturę mężczyzn w wieku 65 lat i kobiet w wieku 60 lat jest dla milionów Polaków częścią zaplanowanej od dawna strategii życiowej, z planami osobistymi i rodzinnymi, a skutki podniesienia wieku emerytalnego będą też niekorzystne dla młodych ludzi, których sytuacja na rynku pracy i tak jest nie do pozazdroszczenia. - Proponowane przez rząd rozwiązania zmierzają do utrzymania wysokiego bezrobocia wśród młodego pokolenia, jednocześnie skazując na zasiłki lub pomoc społeczną osoby o długim stażu pracy, gdyż pracodawcy nie są zainteresowani tworzeniem dla nich alternatywnych miejsc pracy wykorzystujących ich  doświadczenie i wiedzę - argumentują. - Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” jest świadoma zagrożeń stojących przed polskim systemem emerytalnym. Recepty na nie należy jednak poszukiwać przede wszystkim w rozwiązaniach zachęcających pracowników do przedłużania aktywności zawodowej. Za takie uznajemy umożliwienie pracownikom wyboru momentu przejścia na emeryturę, a także stworzenie możliwości łączenia czasu przebywania na emeryturze z czasem pracy zawodowej w niepełnym wymiarze. Kluczowe  dla wzmocnienia systemu emerytalnego w Polsce jest też zrównanie składki emerytalno-rentowej pobieranej od różnych form zatrudnienia czy też prowadzonej działalności gospodarczej.

Decyzję o przeprowadzeniu referendum podejmuje sejm na wniosek 500 tys. obywateli - tylu więc trzeba podpisów. I chociaż ustawa nie mówi, w jakim czasie trzeba je zebrać, organizatorzy akcji uważają, że trzeba się śpieszyć, bo rządowy projekt ustawy w sprawie podniesienia wieku emerytalnego może być gotowy jeszcze w styczniu. Dlatego akcję zaplanowano na dwie niedziele pod rząd - 8 i 15 stycznia.

Do protestu „Solidarności” wobec wydłużenia i zrównania wieku emerytalnego przystąpiły związki zawodowe - m.in. Związek Zawodowy Pracowników Policji, Związek Zawodowy Kolejarzy Śląskich oraz Związek Zawodowy Jedności Górniczej. Udział w akcji zbierania podpisów zadeklarowały też m.in. Akcja Katolicka oraz Stowarzyszenie Solidarni 2010. Organizatorzy zachęcają również do indywidualnego zbierania podpisów wśród rodziny, sąsiadów i kolegów z pracy (wzór wniosku poparcia dla referendum można ściągnąć ze strony ).

W Płocku akcja trwa już w parafii św. Maksymiliana Kolbe, dziś i w przyszłą niedzielę zachęcających do podpisania się pod wnioskiem spotkamy przy kilku płockich kościołach (m.in. św. Józefa, św. Wojciecha, św. Krzyża, św. Ducha, św. Benedykta i przy Stanisławówce), a także w Rogozinie, Nowym Duninowie i Płońsku.

MR, NSZZ Solidarność

Czytaj też: 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE